Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe. Lidí, kterým není radno věřit, je spousta. Ale jak to rozpoznat a nenaletět jim? Psycholog Jan Urban popisuje šest signálů, které takové lidi odhalí.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

G. B. Shawovi je připisován výrok, že inteligentní lidé věří jen polovině toho, co slyší. Nebyl by to však Shaw, kdyby nedodal, že jen skutečně velmi inteligentní lidé vědí, která polovina to je. Rozpoznat, komu věřit a komu ne, je skutečně jednou z nejnáročnějších schopností. Jde však i o schopnost, která bývá v práci, podnikání i osobním životě jedna z nejdůležitějších.

Ve prospěch Shawova výroku svědčí fakt, že velká část lidí věří téměř všemu, co kolem sebe slyší, ale i skutečnost, že značná a možná rostoucí část lidí nevěří nikomu. V obou případech jde o výraz bezradnosti: sklon věřit všem či nevěřit nikomu svědčí o tom, že jsme na snahu zjistit, komu či čemu věřit, prakticky rezignovali.

Schopnost rozpoznat, komu věřit, si lidé doslova a do písmene vytvářejí od narození. Jedním z prvních životních zjištění totiž bývá, že nelze věřit všem. Dalším a trochu složitějším ponaučením pak většinou je, že důvěra je některými lidmi používána jako nástroj, jak dosáhnout svých cílů. Zpravidla na úkor druhých.

Jak však jednoduše a bez opakovaných špatných zkušeností poznat, komu věřit? Tedy jak rozpoznat, kdo dodrží slovo, zachová se, jak slíbil, říká, co si myslí, nebo má dokonce pravdu? Existují signály, o které se lze opřít?

Jednoznačná pravidla, jak poznat nedůvěryhodné lidi, neexistují, určité projevy nedůvěryhodnosti však většinou rozpoznat lze. Předpokladem je dívat se správným směrem. Ty hlavní spadají do šesti skupin.

Přesvědčení o vlastní neomylnosti

Častým projevem lidí, kterým není příliš radno věřit, především pokud jde o jejich „odborné“ názory, bývá jejich přesvědčení o vlastní neomylnosti. Týká se to především těch, kteří jsou o tom, že rozumí téměř všemu, i silně vnitřně přesvědčeni.

Čtěte také

Lidé, kteří věří, že znají téměř vše, toho totiž většinou vědí nejméně. Jedním z důvodů je, že věří jen sobě samým. Poznatkům či názorům druhých se bez ohledu na jejich pravdivost brání, ať již proto, že je jim líto, že s nimi nepřišli sami, nebo prostě proto, že druhým „z principu“ nevěří.

Sklon nevěřit druhým může vycházet i z představy, že ostatní jsou stejně nedůvěryhodní jako oni sami. I tento sklon je tak sám o sobě důležitým signálem, že dané osobě bychom příliš věřit neměli. Možná bychom se od ní dokonce měli držet i trochu stranou. Nic důležitého či potřebného se od ní nedozvíme a navíc nám nebude hrozit, že jejímu sklonu podlehneme i sami.

Sklon obelhávat sebe samé

Lidé s tímto sklonem jsou v jistém smyslu podobní předchozím. Jejich hlavním projevem, kterého bychom si měli povšimnout, však je, že způsob, kterým sami sebe vidí, je ve zjevném rozporu se skutečností.

Setkáme-li se proto se člověkem, který nechápe skutečný dopad svého jednání a není ani ochoten na základě našeho upozornění o něm příliš uvažovat, můžeme si být téměř jisti, že není příliš důvěryhodný. Snaží se totiž vytvářet a pronášet představy odpovídající spíše jeho přání než realitě. Příkladem je člověk, který se považuje za klidného, jehož jednání je však ve skutečnosti rušivé, arogantní nebo dokonce konfrontační.

Rozpory mezi skutečností a vlastním pojetím sebe samého je tak téměř vždy třeba chápat jako varovný signál. Měl by nás upozornit, že jednáme s člověkem, kterému není vhodné věřit.

Sklon obviňovat ostatní

Jde o sklon obviňovat druhé, a to z jednání, kterého se zjevně nedopustili. Příkladem je nadřízený se sklonem obviňovat spolupracovníky z toho, že se svou práci chystají opustit, a nevěnují jí proto dostatečnou pozornost. Obviňuje z toho přitom i ty, kteří jsou na svém místě zcela spokojeni, o změně neuvažují a nikdy ani žádným způsobem nedávali najevo, že by chtěli odejít.

Jan Urban

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Skutečnou příčinou tohoto obviňování bývá vědomý či nevědomý sklon přisuzovat ostatním své vlastní záměry. V našem případě tak může být skutečným důvodem jednání šéfa to, že o změně místa uvažuje sám.

Lidem se sklonem přisuzovat ostatním záměry či myšlenky, které nemají, nejčastěji své vlastní, nelze pochopitelně příliš věřit. Jejich prohlášení a často i vidění reality jsou zkreslené.

Jsme-li proto u určitého člověka častými svědky, že obviňuje ostatní, aniž by měl po ruce průkazná fakta, měli bychom zbystřit. Záměry, které druhým přičítá, či obvinění, která na jejich adresu směřuje, nemusí mít s realitou nic společného. Jeho prohlášením velmi pravděpodobně nelze příliš důvěřovat.

Sklon porušovat důvěrnost informací

Jde o jednání podobné sklonu, který lze občas sledovat u dětí. Pokud jim sdělíme „tajemství“ a požádáme je, aby je dále nešířily, často již v daném okamžiku přemýšlí, komu informaci, kterou právě vyslechly, předají. Následně se hájí tím, že ji sdělily jen jedné jediné osobě.

Dojde-li k podobnému jednání u dospělého a jde o informaci, která je důvěrná, ne však nezákonná, jde téměř jednoznačně o známku toho, že danému člověku nelze věřit. Jeho jednání bychom neměli ani nijak ospravedlňovat.

Svým jednáním totiž ukazuje důležitý povahový rys. Dává najevo, že snaha získat přízeň nebo výhodu u ostatních je pro něj důležitější, než respekt k těm, kterým se zavázal.

Dopřávat takovému člověku sluchu neznamená navíc nic jiného než podílet se na nerespektování druhých spolu s ní. Navíc si nikdy nemůžeme být jisti, že chová-li se takto vůči ostatním, nebude se tak chovat i vůči nám. Lidem, kteří nerespektují důvěrnost, tak nelze nikdy věřit.

Lidé bez empatie

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o projev, který s důvěryhodností příliš nesouvisí. Lidé postrádající empatii patří však v tomto smyslu k nejnebezpečnějším vůbec. Současně jde o rys, který spojuje téměř všechny nedůvěryhodné lidi.

Důvodem je, že porušení důvěry, kterou jsme jim svěřili, jsou vždy schopni si před sebou samými ospravedlnit. Nejčastěji tím, že škodu či problémy, které svým jednáním vyvolali, bagatelizují. Příčinou však může být i to, že si důsledky svého jednání vůbec neuvědomují.

V některých případech může jít i o selektivní ztrátu empatie, tedy situaci, kdy je daný člověk schopen v souladu se svými záměry chápat jen pocity určité skupiny lidí, ne však pocity jiných. Postihne-li tento rys člověka požívajícího důvěry, může dokonce dospět k přesvědčení, že vše se točí jen kolem něho samotného a potřeby či zájmy ostatních jsou nepodstatné.

Signály tohoto rysu bývají však naštěstí poměrně viditelné, a často je lze zachytit včas. Občas stačí jen věnovat pozornost tomu, jak daný člověk jedná s lidmi, od kterých nic nepotřebuje nebo kteří ho nemohou ohrozit. Například se zaměstnanci na méně významných postech.

Lidé emocionálně nestálí

Signálem snížené důvěryhodnosti je i emocionální nestabilita, tedy sklon k častým či rychlým změnám emocí. Jejich důsledkem totiž je, že daný člověk občas činí rozhodnutí, kterých později lituje, a má sklon je měnit. Jeho rozhodnutím, a často ani prohlášením, tak nelze příliš věřit.

Důsledkem emocionální nestability může být dokonce to, že člověk již po jisté době nechápe, proč určité rozhodnutí provedl nebo proč se k určitému jednání zavázal. Emocionálně nestabilní lidé bývají navíc snadněji ovlivněni zvenčí – jejich „vnitřní kompas“ totiž nebývá příliš silný.

Důvěryhodnosti lidí, u nichž ke změnám emocí dochází často a bez silnějších příčin, bychom proto měli vždy věnovat zvýšenou pozornost. Schází-li jim pevnější emocionální zakotvení, není jejich slibům příliš radno věřit.

Na závěr krátká poznámka

Dojdeme-li u určitého člověka k závěru, že není příliš důvěryhodný, můžeme někdy získat pokušení ho „napravit“. Nejsme-li však zrovna zkušeným terapeutem a nemáme-li k dispozici roky času, je vhodnější tomuto pokušení odolat.

Určitý sklon k nedůvěryhodnosti máme občas všichni. Není proto na škodu, pokud na něj druhého upozorníme. Jsme-li však opakovaně svědky několika z výše uvedených projevů současně, měli bychom zvážit, zda si daný člověk naši důvěru skutečně zaslouží.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...