Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

aktualizováno 
Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou psychologové v kurzu a co je jejich úkolem? Stále víc zaměstnanců začíná volat po vyváženém pracovním a rodinném životě a jejich zaměstnavatelé o ně nechtějí přijít.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Firmy se na nás obracejí i v situacích, kdy něco nefunguje – dochází ke zvýšené fluktuaci, nespokojenosti a demotivaci zaměstnanců, případně ke konfliktům v týmech,“ uvádí Petra Mašková ze vzdělávací společnosti MgC Group, která působí jako psycholog ve firmách.

S psychology častěji pracují firmy, kde jsou zaměstnanci ve stresovém prostředí. Například záchranáři Jihomoravského kraje mají takzvaného peera, který je jim k dispozici 24 hodin.

„Mým úkolem je pomoct profesionálům, kteří v zaměstnání prošli kritickou událostí, nebo kteří potřebují podporu při dlouhodobém zatížení. Ať už jsou to lékaři, záchranáři, řidiči, operátorky nebo někdo z managementu,“ vysvětluje Renata Kroupová z výjezdové základny ve Znojmě, která je záchranářkou a zároveň peerem. Peer, tedy konzultant v péči o duševní zdraví, je diskrétní a mlčenlivý. „Právě důvěra je to, co hraje klíčovou roli. Důvěra a schopnost vše pochopit,“ doplňuje ji mluvčí Michaela Bothová.

Netradiční benefit – psychologa na telefonu – mají například zaměstnanci finanční společnosti Provident, která lidem poskytuje půjčky. „Pracovníci mohou využít bezplatnou Linku pomoci v tíživé životní situaci, na níž jim je k dispozici řada odborníků, jako například právník či psycholog,“ říká Kateřina Brikciová ze společnosti. Zaměstnanci ji využívají zhruba desetkrát měsíčně, převážně k řešení problémů osobního charakteru.

Čtěte také

V krizových situacích působí psycholog ve firmě jako mediátor, který pomáhá překonat křivdy a nespokojenost z minulosti a zaměřuje se na řešení v budoucnosti. „Často je nezaujatý postoj třetí strany zásadní proto, aby o některých záležitostech byli zaměstnanci ochotni vůbec promluvit,“ vysvětluje psycholožka Mašková. Následně psychologové pořádají pro zaměstnance kurzy, kde společně nastavují work-life balance a pomáhají zvládat stres.

I když pro většinu zaměstnanců je psycholog skutečným benefitem, ne každý jej vnímá úplně pozitivně. „Pro mladé je to běžná věc, starší lidé mívají pocit, že selhali, pokud si potřebují říci o pomoc odborníka,“ podotýká Mašková.

Naučí vás ochotě i risku

Psycholog ve firmě však není jen jakousi profesionální vrbou. Úřaduje na mnoha dalších pozicích.

„Variant spolupráce je řada a přizpůsobuje se firemní kultuře i různým situacím,“ vysvětluje psycholožka. Jako žadatelé o práci se s psychologem můžete setkat už na pohovoru. „Může se tak stát, že místo otázek týkajících se budoucího zaměstnání, pracovních zkušeností a schopností se budete při pohovoru bavit o cestování, sportu nebo domácích mazlíčcích. Psychology si k pohovorům zvou třeba start-upy, pro které jsou hodnoty uchazeče jedním z důležitých kritérií,“ vysvětluje specialistka na rozvoj osobnosti Magdalena Prunerová.

Nábory a vyhledávání nových kolegů ve firmách nejčastěji řeší také Iveta Sigmundová z personální společnosti Aprofes. „Prověřujeme jejich osobnostní kvalitu a dispozice pro výkon dané pozice,“ říká. Celá diagnostika trvá až čtyři hodiny. „Kandidátům dáváme zpětnou vazbu, v čem je jejich síla, případně doporučujeme k výběru jiné pozice či zaměření,“ vysvětluje Sigmundová, která pomáhá i s adaptací nováčků na pracovišti.

Ale ani poté, co se zapracujete, vás firemní psycholog neopouští. Vyškolí vás například v tolik žádaných soft skills, kde si vybrousíte komunikační schopnosti, naučíte se zvládat zátěž, plánovat, kreativně přemýšlet, a dokonce i riskovat.

Přivítali byste někdy pomoc a radu psychologa?

Ano 539
Ne 211

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Advokát radí, na co si dát pozor, když měníte práci

Ilustrační snímek

Možná jste se rozhodli změnit práci. Nebo jste zrovna dostali výpověď. V obou případech je důležité si pohlídat, jak...

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Přehřátá ekonomika nastartuje v Česku krizi, varuje ekonom Pavel Ryba

Pavel Ryba, hlavní ekonom Golden Gate CZ

České ekonomice se daří. Podle hlavního ekonoma Golden Gate CZ Pavla Ryby je Česko na vrcholu ekonomického cyklu a...

Lagarde (MMF): Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou v...

Lagarde (MMF): Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou v...

Kurzy.cz Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová při příležitosti stého výročí konce první světové války varuje ...

Najdete na iDNES.cz