Půjčkomaty: Nové lákadlo, jak zhodnotit úspory až dvojnásobně

V Česku se začínají rozjíždět internetové půjčkomaty. Jsou založeny na jednoduchém principu. Kdo má peníze, může je půjčit tomu, kdo je nemá. Lze tak vydělat mnohem víc než na spořicím či termínovaném účtu v bance. Riziko investice však není malé.
Zatím nejvyššího výnosu, v průměru okolo 45 procent, dosahuje věřitel, který investoval své peníze do 25 půjček. Ilustrační snímek

Zatím nejvyššího výnosu, v průměru okolo 45 procent, dosahuje věřitel, který investoval své peníze do 25 půjček. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na českém internetu zatím fungují dva půjčkomaty, jeden už téměř rok, druhý od letošního října. Oba vyšly z nápadu, který se zrodil před pár lety ve Velké Británii. Spoření v bankách už řadu let moc nevynáší, půjčováním vlastních úspor druhým lidem se dají peníze zhodnotit mnohem víc, třeba až o 50 procent ročně. Už 490 Čechů tak investovalo téměř 30 milionů korun.

Přímé půjčování mezi lidmi probíhá prostřednictvím internetových aukcí vybavených speciálním programem. Uchazeč o půjčku se zaregistruje a dá ostatním vědět, kolik korun si potřebuje půjčit, za jak dlouho peníze vrátí, a popíše důvod, proč úvěr poptává.

Někteří dlužníci umí mistrně působit na city

"Rizikem je, že tuto cestu mohou volit i lidé, kteří se ocitli v situaci, kdy jim nejsou ochotny půjčit banky, a dokonce ani v některých nebankovních společnostech," upozorňuje Martina Vernerová z občanské poradny dTEST.

"Dostal jsem se kvůli nezaplaceným fakturám do finanční tísně. Jsem ženatý a mám dvě děti. Potřebuji doplatit padesátitisícový dluh na finančním úřadu a správě sociálního zabezpečení. Má firma již funguje, vydělávám měsíčně 30 tisíc korun čistého, ale tlačí mě čas na zaplacení dluhů. Můžu splatit i dříve, jakmile budu mít vše doplacené. Předem moc děkuji za nabídky."

Zdůvodnění, proč žadatel půjčku potřebuje, jsou v některých případech velmi emotivní. Může to být ale vějička. "Češi jsou v tom velmi kreativní. Za rok fungování jsme zjistili, že čím je příběh dojímavější, tím to může být se splácením horší," poznamenává Roman Kakos ze serveru Bankerat.cz, který odstartoval půjčování peněz mezi lidmi jako první.

Nakolik je investice zisková, ukáže čas

Půjčkomaty rozdělují dlužníky do čtyř skupin a do určité míry je prověřují. "Rizikovost stanovujeme podle toho, jaké informace o sobě žadatel o půjčku poskytne. Ověřujeme jeho příjmy a na základě plné moci dlužníka zjišťujeme, zda nemá záznam v bankovním či nebankovním registru, v centrální evidenci exekucí a insolventním rejstříku," vysvětluje Jiří Jirka ze serveru finx.cz, který provozuje internetové aukce od října.

Spotřebitelská bezplatná poradna:
tel.: 299 149 009

Dobré je ale vědět, že celé riziko, jak obchod nakonec dopadne, je vždy na investorovi. Tedy na jeho rozhodnutí, na jaký úvěr kývne, zda půjčí několika dlužníkům třeba jen malé částky, nebo vsadí na jednu poptávku.

Kdo chce v Česku opakovaně půjčovat peníze či úvěry zprostředkovávat, musí mít od letošního roku nově vázanou živnost. Platí to i pro půjčování peněz v internetových aukcích. "Požadavky ale nejsou přísné, v zásadě stačí maturita," poznamenává právnička Martina Vernerová z občanské poradny dTEST.

Vysoké výnosy mohou zavánět až lichvou

Pravidlem nového způsobu půjčování peněz bývá také to, že roční úrokovou sazbu navrhuje samotný dlužník. Půjčkomat pak automaticky vypočítá a zobrazí, kolik peněz přeplatí a jakou sumu musí věřiteli celkově vrátit.

Fakta

  • Kontrolu nebankovních poskytovatelů půjček a zprostředkovatelů úvěrů provádí Česká obchodní inspekce (ČOI).
  • Podle letošních výsledků kontrol porušilo zákon o spotřebitelských úvěrech 111 poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček z 212 kontrolovaných.
  • U provozovatelů internetových půjčkomatů zatím proběhla jedna kontrola, při které nebylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů.

Zdroj: ČOI

Ve snaze získat hotovost, jsou přitom někteří lidé ochotni si půjčit za 50procentní i vyšší úrok. "Hraničí to až s lichvou, bez ohledu na to, že prvotní nabídka přišla ze strany potenciálního dlužníka," míní právnička Martina Vernerová.

Aukce každého uchazeče o půjčku běží zpravidla 21 dnů. Na poptávku přitom může reagovat více věřitelů nebo třeba nikdo. Pokud nabídky přijdou a dlužník na ně kývne, provozovatel půjčkomatu se postará o uzavření úvěrové smlouvy včetně záruky i celou správu úvěru. U nižších půjček musí dlužník ručit směnkou, kdo si chce půjčit vyšší částku, například 500 tisíc korun, ručí nemovitostí.

Výnosy investorů jsou individuální. "Máme klienty, kteří si vybrali špatně, a dlužníci jim úvěry nesplácejí. Jiní ale dosahují až 50procentní zúročení vložené investice," poznamenává Kakos.

Zatím nejvyššího výnosu, v průměru kolem 45 procent, dosahuje věřitel, který investoval své peníze do 25 půjček. "Soustředil se na vyšší úvěry od 70 do 100 tisíc. Všechny půjčky, až na jednu třicetitisícovou, mu dlužníci zatím splácejí."

Zprostředkování úvěru není zadarmo

Zprostředkování úvěru a celá administrativa kolem něj není zadarmo. Provozovatel žije z toho, že inkasuje poplatek od věřitele i dlužníka. Podle Kakose u nich věřitel platí za správu a administrativu úvěru jedno procento ročně z celkové nesplacené částky. Dlužník hradí 3,5 až pět procent z výše úvěru v závislosti na délce splácení.

Když dlužník přestane platit, nastupují tvrdé sankce. Nejprve přijdou upozornění na prodlevu a zpravidla po dvou měsících dorazí dopis se sdělením: "Úvěr se zesplatňuje!"

Dlužník pak musí prakticky okamžitě vrátit celkovou cenu úvěru, tedy půjčené peníze i to, o kolik by během splácení přeplatil. Když částku do stanoveného data nevrátí, vymáhání dluhu se ujme inkasní agentura a případ může skončit i exekucí. "Potíže se splácením má zhruba 20 až 22 procent dlužníků," uzavírá Kakos.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...