Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčku na studium přeplatíte o více než sto tisíc

aktualizováno 
Specializované půjčky na studium, původně určené výhradně vysokoškolákům, může získat takřka každý. Jejich výhodou jsou nižší úroky a minimální poplatky. Jenže i tak je přeplácíte o desetitisíce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - studentka, knihy,studium | foto: Profimedia.cz

Půjčky na studium jsou určeny převážně studentům denního studia vysokých škol u nás, ale i v zahraničí, vyšších odborných či jazykových škol. Požádat o tuto půjčku může také student postgraduálního studia, jenž vede kupříkladu k zisku titulu MBA.

Ze zažitého pravidla poskytovat půjčky pouze vysokoškolákům, s omezením do 30 let věku, však existují dvě výjimky. Poštovní spořitelna nabízí svůj účelový Úvěr na vzdělání všem svým klientům ve věku 18 – 55 let. Komerční banka pak půjčí každému účastníkovi specializovaného jazykového kurzu, ovšem musíte ho absolvovat u některého z partnerů banky.

Studentské půjčky poskytuje pět bank

Česká spořitelna
Komerční banka
Poštovní spořitelna
Raiffeisenbank
UniCredit Bank

Studenti vysoké školy mohou úvěr získat už v prvním ročníku, a to v částkách pohybujících se v rozmezí 20 tisíc až půl milionu. Splatnost je u všech finančních domů jednotná, nepřevyšuje 10 let. Banky studentům zpravidla nabízejí zvýhodněné podmínky jako nižší úrokovou sazbu, delší dobu splácení, odklad splátek jistiny, oproštění od poplatků za získání úvěru a podobně.

Například Česká spořitelna garantuje pevný úrok 8,9 % ročně po celou dobu splatnosti úvěru, Poštovní spořitelna pak úrok o desetinu procenta nižší.

Banka Úroková sazba
(v % p.a.)
Výše úvěru (v korunách) Splatnost Povinný účet
u banky
Česká spořitelna 8,9 až 300 000 až 10 let ne
Komerční banka od 7,16 20-500 000 1 - 10 let ano
Poštovní spořitelna 8,8 20-200 000 1 - 10 let ano
Raiffeisenbank od 9,6 až 500 000 6 - 120 měsíců ne
UniCredit Bank 9,73 50-150 000 1 - 10 let ano
Zdroj: banky    

Úvěr na studium získají studenti s pravidelným měsíčním příjmem, ale i bez něho. Chybí-li, banky využívají příjmů rodičů studenta. Ti totiž zajišťují splacení dluhu buď v podobě ručitelského závazku (má-li student pravidelné příjmy, garantují rodiče zaplacení dluhu místo samotného dlužníka), nebo spoludlužnickým závazkem. To znamená, že podmínku pravidelných splátek na sebe berou rodiče přímo.

Splácet úroky musíte hned, jistinu si můžete odložit

Vyjma Raiffeisenbank lze u bank s nabídkou studentských půjček využít dvě varianty splácení. První je standardní a zároveň levnější. Pravidelnými měsíčními splátkami splácíte dlužnou částku v neměnné výši a po dohodnutou dobu. Váš dluh se tak od první splátky snižuje.

Pokud ale úvěr na studium nechcete nebo nemůžete splácet standardně, stačí zvolit jiný způsob splácení. V době studia budete pak bance platit částku nižší. Ta ovšem kryje pouze úroky z úvěru a nesnižuje tudíž dluh samotný. Jistinu s úrokem si tak můžete odložit na dobu po dokončení studia. I to má ovšem své limity. Například v Komerční bance, potřebujete-li úvěr vyšší než 150 tisíc korun, vám odklad splátek jistiny v době studia jednoduše nepovolí.

Modelový příklad

Skutečnost, že úvěr s odloženými splátkami jistiny vyjde dráž, potvrdil i náš příklad zadaný bankám. Student si chce půjčit 250 000 korun (počítáno 25 000 korun na semestr a pět let studia) a splácet tuto částku po dobu 10 let. Volí mezi běžnými splátkami (úroků a jistiny) a mezi odložením splátek jistiny. Kalkulace jsou provedeny s nejnižší úrokovou sazbou, kterou lze u úvěrů na studium u bank získat.

Přeplatek úvěru v případě, že splácíte standardně či si odložíte splátky jistiny
Banka Úroková sazba
(v % p.a.)
Výše měsíční
splátky
(v korunách)
Přeplatek úvěru
Česká spořitelna

8,9
8,9

3 183
2 085 / 4 282*
137 631,70
166 392,30
Komerční banka 9,01 3 185 136 000
Poštovní spořitelna 8,8
8,8
2 512
1 467 / 4 132*
101 490
135 990
Raiffeisenbank 9,6 3 282 161 600

Poznámky a vysvětlivky:
UniCredit Bank nabízí pouze úvěry do 150 000 korun
* splátka úroků / zvýšená splátka po dokončení studia (tj. po 4 letech)

Zdroj: banky

Byť uvedené přeplatky studentských půjček vypadají hrozivě, v porovnání s bezúčelovými úvěry z běžné nabídky si vedou dobře. Kupříkladu u Volksbank půjčku 250 000 korun přeplatíte za 8 let o 130 832 korun.

V Chorvatské Erste a Slovenské sporiteľni půjčují studentům levněji

Specializované produkty pro studenty, včetně půjček na studium, mají i v zahraničí. A to i bankovní skupiny, které působí v České republice. Údaje o vybraných službách však poskytla pouze Česká spořitelna, patřící do skupiny Erste Bank.

Až 40 tisíc eur (v přepočtu asi jeden milion korun) půjčí studentovi například v chorvatské Erste Bank. Získaný úvěr může využít na školné či výdaje během studia. Dluh ale musí uhradit do 7 let. Na rozdíl od našeho studenta v České spořitelně ale bance za získání úvěru zaplatí 1 % z požadované částky, minimálně 200 chorvatských kun (cca 700 korun).

Úrok ovšem poskytuje banka nižší než u nás. Nabídnou mu tu totiž roční úrok mezi 5,6 a 6,4 % p.a. u úvěru na školné a 6 až 7 % p.a. na půjčku sloužící ke krytí výdajů během studia. Úvěr je až do 10 000 eur (přibližně 250 tisíc korun) poskytován bez zajištění.

Na Slovensku jsou ale podmínky pro studenty podobnější tuzemským. Studentské půjčky zato omezují věkem. Získat je mohou pouze slovenští studenti vysokých škol ve věku 18 až 26 let. Úvěr Slovenská sporiteľňa poskytne do výše 8 500 eur (přibližně 200 000 korun) s úrokem 6,8 % ročně. Půjčku pak musí dlužník splatit nejpozději do 10 let. Úvěr je navíc zcela oproštěn od poplatků.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz