Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtvrtina lidí přišla o peníze kvůli příbuzným. Jak ochránit dobré vztahy

  • 33
Půjčit peníze příbuznému nebo kamarádovi odmítne málokdo. Přitom právě takové úvěry vyvolávají mnohdy bouřlivé emoce. Jak na to, abyste si nepokazili dobré vztahy a neohrozili svou finanční situaci, radí advokát Pavel Staněk z České asociace věřitelů a insolvenční správce Oldřich Řeháček.

Nenechte se oklamat

Spočítejte si sami online, kolik za potřebnou částku zaplatíte a kde je úvěr nejvýhodnější.

Půjčování peněz mezi rodinnými příslušníky je běžnou praxí. Zkušenosti s tím mají tři čtvrtiny Čechů. Podle letního průzkumu Equa bank 85 procent dotazovaných věří, že se jim půjčené peníze od příbuzných vrátí. Skutečnost je však horší. Celá čtvrtina lidí o peníze přišla úplně, nebo alespoň o jejich část.

Polovina věřitelů takovou nepříjemnost řešila osobně, pouze 5 % přistoupilo k mimosoudnímu vymáhání a 4 % k soudnímu řešení dluhu. Více než čtvrtina dotazovaných peníze raději oželela, nechtěla ohrozit rodinné vztahy.

Pojistěte si půjčku smlouvou

Jednou z největších chyb, kterou lidé v případě půjčování příbuzným dělají, je to, že neuzavírají smlouvy. Zdá se jim to divné a nechtějí ohrozit vzájemný vztah zdánlivým nedostatkem důvěry.

„Pokud se rozhodnu půjčit komukoliv z mého pohledu nezanedbatelnou sumu, rozhodně si musím zajistit sepsání potřebné smlouvy. Ať už si ji sepíšu sám, nebo práci přenechám odborníkům, je potřeba, aby obsahovala určitá nezbytná ujednání: například označení věřitele a dlužníka, výši částky, která je předmětem půjčky, způsob splacení, datum splatnosti a konečně datum a místo sepsání smlouvy,“ vysvětluje Pavel Staněk, advokát z České asociace věřitelů.

Nepřehlédněte

Mezi další informace, které smlouva může obsahovat, patří výše úroku, který však od příbuzných požaduje pouze jeden z deseti věřitelů. „Pokud se rozhodnete pro sepsání smlouvy u notáře, můžete notářský zápis doplnit takzvanou doložkou svolení k vykonatelnosti, která věřiteli v případě nesplácení umožňuje obrátit se rovnou na exekutora bez soudního řízení,“ doplňuje Pavel Staněk.

Ověřte si spolehlivost bratra i sestry

Pokud uvažujete o půjčení peněz rodině či přátelům, může se vám zdát ověřování jejich bonity trochu nepatřičné. Ale mělo by být samozřejmostí. „V naší poradně se často setkáváme s věřiteli, kteří v dobré víře půjčili blízké osobě a vůbec netušili, že půjčka měla být řešením jiných dluhů, nebo v horším případě dokonce exekucí. Své peníze bohužel už většinou neviděli,“ popisuje praxi Staněk.

Takový dlužník nakonec často skončí v osobním bankrotu a věřitel pak dostane jen zlomek dlužné částky. Příbuzného tak můžete prověřit například v registrech dlužníků. V České republice jich existuje více, ale ne každý je spolehlivý. Mezi často aktualizované rejstříky patří insolvenční rejstřík, který je bez poplatku, a ještě centrální evidence exekucí.

Nic mi nevrací, můžu něco dělat?

Pokud se příbuzný nemá ke splacení dluhu, nemusí být vše ztraceno, a to ani za situace, kdy o poskytnutí půjčky nebyla sepsána smlouva. „Pro zachování dobrých vztahů v rodině bych doporučil zkusit se s dlužníkem nejprve domluvit po dobrém,“ nabádá advokát z České asociace věřitelů. Pakliže dlužník nemá finance na splacení celé částky, doporučuje mu navrhnout možnost splácení formou splátkového kalendáře.

„Jestliže dlužník na žádný z vašich pokusů o domluvu nereaguje, můžete se obrátit na advokáta, který pošle dotyčnému předžalobní upomínku,“ popisuje právní řešení advokát Staněk a dodává, že upomínka celkem často funguje. V opačném případě má věřitel možnost dlužníka žalovat, pokud však o půjčce neexistuje smlouva, musí být schopen prokázat, že k ní došlo.

„K tomu může posloužit například e-mailová korespondence, svědecké výpovědi nebo výpis z účtu s převodem peněz,“ objasňuje Staněk. Pokud se svých peněz nedočkáte ani na základě pravomocného rozhodnutí soudu, můžete přikročit k exekučnímu vymáhání.

Dlužník je v insolvenci

Komplikací je, když na sebe dlužník před splacením půjčky vyhlásí osobní bankrot. „V takovém případě může příbuzný svou pohledávku ze smlouvy o půjčce přihlásit do insolvenčního řízení. Jeho pohledávka je pak uspokojována společně s ostatními věřiteli,“ vysvětluje Oldřich Řeháček z kanceláře Administrace insolvencí City Tower.

Pokud soud dlužníkovi oddlužení povolí, činí lhůta k přihlášení pohledávky pouhých 30 dnů. Dlužník přitom nemá povinnost věřitele o vstupu do osobního bankrotu informovat. Věřitel tedy musí sám pravidelně sledovat insolvenční rejstřík, který je veřejně dostupný.

Pokud věřitel svou pohledávku nepřihlásí včas, může o své peníze přijít. „Jestliže dlužník v rámci insolvenčního řízení splní řádně a včas všechny své povinnosti, vydá insolvenční soud usnesení, jímž dlužníka osvobodí i od placení pohledávek, které věřitelé včas nepřihlásili,“ vysvětluje Řeháček.

Půjčku bankrotáři si dobře ošetřete

Pokud vás o půjčku požádá příbuzný, který se již nachází v osobním bankrotu, musíte počítat s tím, že dluh bude hrazen pouze z nezabavitelné části dlužníkových příjmů, a výše splátek tak bude značně omezená.

„Možným zajištěním věřitelovy pohledávky je podpis smlouvy o půjčce další osobou, spoludlužníkem či ručitelem. Může jím být například další příbuzný, který sám není v osobním bankrotu,“ říká Řeháček. Za situace, kdy by dlužník přestal splácet, by pak věřitel mohl dlužnou částku požadovat po této osobě.