Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčujete peníze? Zajistěte si riziko!

aktualizováno 
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří jsou ochotni půjčovat peníze známým či příbuzným, tak vám přeji pevné nervy a alespoň trochu seriózní dlužníky. Položili jste si však někdy otázku, co podniknete v případě, že vám dlužník z nejrůznějších důvodů částku nezaplatí? Používáte podobné zajišťovací instrumenty jako banka? Domůžete se svých věřitelských práv soudní cestou?

Asi většina z nás dospělých občanů někdy čelila prosbě známého či příbuzného o finanční výpomoc. Potenciální dlužník se pravděpodobně odvolával na kamarádskou notu a tvrdil, že jde o vysloveně krátkodobou potřebu a že během několik měsíců půjčku bezproblémově splatí. Zpravidla to ještě podpořil slovy „Vždyť jsme přece kamarádi.“ Někteří půjčili a jiní ne, avšak půjčovat peníze je hra s velkým rizikem a zpravidla minimálním přínosem.

Peníze nepůjčujte! Přijdete o ně a o kamaráda! Od půjčování jsou přece banky.

Moje osobní doporučení podpořené o vlastní negativní zkušenost zní jednoznačně. Už jen fakt, že se na vás někdo obrací s žádostí o finanční výpomoc je sám o sobě podezřelý. V první řadě takový člověk neumí hospodařit s penězi, když se svými příjmy nedokáže vyžít a potřebuje si peníze půjčovat.

NENECHTE SI UJÍT
Risk with hedge funds
Investoři nechtějí riskovat
Uplynulý týden se na trhu objevila další možnost zhodnotit peníze v zajištěných fondech. Jaká?

Spánek, únava, práce, vyčerpání (c) profimedia.cz/corbis
Braňte se únavě z práce
Nebaví vás už delší dobu práce? Jste stále unavení a podráždění? Pozor! Možná vás POSTIHL SYNDROM VYHOŘENÍ.


Čokoláda
Která z nich je pravá?
Obchody jsou už plné adventních kalendářů a vánočních kolekcí. Jsou všechny skutečně z čokolády?

V takových případech je dobrou radou dlužníkovi odkaz na banky, které jsou dnes po takových žadatelích o půjčku jako on přímo lačné a s velkou ochotou jim půjčují. Je ovšem možné, že člověk, který vás žádá o peníze, již návštěvu banky absolvoval a zakopaný pes je někde jinde. Banky totiž dobře vědí, proč člověku stojícímu před vámi nechtějí půjčit. Nedělejte to tedy ani vy, pokud nechcete o peníze a rádoby kamaráda přijít.

Ale vzhledem k tomu, že jsme na serveru osobních financí a nikoli na serveru hodnotícím lidské vztahy a chování, tak se zaměřme na problematiku půjček z pohledu práva, daní a zejména ochrany věřitele.

Na dobré slovo nepůjčujte nikdy. Využijte smlouvy a mimosoudního zajišťovacího instrumentu

Máme-li tedy dostatečnou dávku odvahy a dobré vůle někomu půjčit, pak by měla být mezi smluvními stranami uzavřena Smlouva o půjčce. Tento smluvní vztah je upraven v Občanském zákoníku, a to konkrétně v paragrafu 657 a 658. Smlouvu o půjčce uzavírají mezi sebou jak občané, tak i podnikatelé. Ať už je ovšem smluvní stranou kdokoli, vztahuje se k ní výlučně úprava v Občanském zákoníku.

internetbanking

Zatoulané peníze. Co dělat, když špatně zadáte příkaz k úhradě. Více ZDE.

Velice často se tento smluvní vztah zaměňuje se smlouvou o úvěru. Tento smluvní vztah naopak najdeme v Obchodním zákoníku. Zásadní rozdíl mezi těmito smluvními typy spočívá v aktu poskytnutí finančních prostředků, tedy vlastní půjčky. Smlouva o půjčce totiž reálně vzniká předáním peněžních prostředků (bez jejich přenechání nemůže ke vzniku této smlouvy vůbec dojít). Naopak smlouva o úvěru zavazuje dlužníka k předání peněžních prostředků, avšak nemusí to být k datu podpisu smlouvy. Ani jeden ze smluvních typů nemusí mít nutně písemnou povahu, avšak zcela určitě ji lze zejména z pohledu věřitele doporučit. Smlouva o půjčce může mít bezúročnou podobu nebo naopak (a je to i logické) může být úročená. Výše úroků popřípadě jejich výpočtová základna by měla být ve smlouvě uvedena.

Dlužník neplatí? Soudní řízení bývá strašně zdlouhavé – raději se mu vyhněte!

Máme-li uzavřenou smlouvu a dlužník poctivě plní svoje závazky, pak můžeme být spokojeni. Smlouva následně automaticky zanikne zaplacením všech závazků dlužníka. Co ovšem dělat v případě, že dlužník z nejrůznějších důvodů neplatí?

V takovém případě věřiteli v podstatě nezbývá nic jiného než se domáhat svých práv u soudu a na dlužníka podat žalobu. Po přezkoumání oprávněnosti žaloby (nyní věřitel pozná, jak důležitá je písemná smlouva a zejména její náležitosti – kupříkladu vůbec faktická existence dlužníka) se rozbíhá soudní řízení, které by mělo být zakončeno soudním rozsudkem. Teprve existence soudního rozhodnutí je rozhodujícím předpokladem pro exekuci majetku dlužníka, z něhož bude pohledávka věřitele uspokojena. Celý tento proces ovšem může trvat i roky a sami zvažme, jestli nám takové akce stojí za to. 

Notářským zápisem se vyhneme soudnímu řízení – máme exekuční titul v kapse

Samotná smlouva potvrzující půjčku je tedy vhodný nástroj přinejmenším k úspěšnému soudnímu řízení, avšak existuje jiný zajišťovací instrument, který nám k exekuci pomůže podstatně rychleji.

Zbraň střelec pistole únos - ilustrační foto

Není radno zahrávat si s věřitelem. Více o úvěrových registrech ZDE.

Chcete-li mít vůči dlužníkovi skutečně všechny trumfy v ruce, tak s ním zajděte k notáři a proveďte notářský zápis s charakterem exekučního titulu. Jde v podstatě o prohlášení dlužníka, který svým podpisem svoluje k vykonatelnosti notářského zápisu. Jinými slovy jde o to, že v případě neplnění svých ze smlouvy vyplývajících závazků může být na pokyn věřitele na jeho majetek provedena exekuce. Odpadá tudíž zdlouhavé soudní řízené vedoucí k rozsudku.

Tato dohoda o splnění závazku se svolením k vykonatelnosti  notářského zápisu může být uzavřena na již existující pohledávku nebo na pohledávku právě vznikající. Z praktických důvodů lze věřiteli doporučit, aby si poskytnutí půjčky podmínil svolením dlužníka k tomuto zápisu u notáře. Je logické, že neplatící dlužník v průběhu trvání smluvního vztahu se bude k tomuto zápisu stavět zády. O náležitostech dohod o splnění závazku se svolením k vykonatelnosti se nehodlám zmiňovat, avšak každý notář je bude bezproblémově ovládat. Realita je taková, že jde o jeden z nejlepších a především nejrychlejších zajišťovacích instrumentů. Hledejme inspiraci u bank, které tohoto instrumentu také velmi rády využívají.

Pojistěte si notářský zápis zástavním právem

Jedinou achillovou patou tohoto instrumentu je situace, kdy dlužník ve snaze zabránit výtěžnosti exekuce, různými způsoby převede majetek někam jinam. Tuto obavu byste ovšem měli mít pouze v případě, že půjčujete peníze v řádech statisíců nebo dokonce miliónů. U menších půjček považuji svolení dlužníka k exekuci majetku za dostatečné preventivní opatření k tomu, aby plnil svoje závazky řádně a včas.

Za ještě dokonalejší nástroj lze považovat notářské zápisy s exekučním titulem doplněné o zástavní smlouvu vztahující se na některý dlužníkův majetek. V takovém případě se věřitel domůže svých práv i v případě, že se věřitel zbaví veškerého majetku. Majetek se zástavním právem totiž nelze převést na jinou osobu bez souhlasu věřitele. Věřitelova pohledávka bude tudíž primárně uspokojena prodejem majetku, na kterém je evidováno zástavní právo.

A co daně? Samotná jistina je daňově neutrální!

Prosím!

Na co lákají banky nové klienty.
Účet zdarma vás může přijít draho. Čtěte ZDE.

Pokud je smlouva o půjčce bezúročná a dlužník vrátí přesně na haléř vypůjčené peníze, pak je její dopad na obě smluvní strany daňově neutrální. Z vrácené jistiny se neplatí daň z příjmů ani jakákoli jiná daň, a to platí i v případě, že je dlužník podnikatelem.

Jiná situace ovšem nastává, jde-li o půjčku úročenou a dlužník kromě umořování svého závazku platí věřiteli i úroky. Úroky jako takové jsou v obecné rovině nákladovou položkou u dlužníka a výnosovou u věřitele. Inkasujeme-li od dlužníka úroky, pak bychom se o problematiku daně z příj měli zajímat. Obecně platí, že přijatý úrok z půjček je zdanitelným příjmem a zdaňuje se v rámci skupiny příjmů z kapitálového majetku.

Někdy může nastat situace, že se věřitel v důsledku nejrůznějších pohnutek rozhodne svoji pohledávku dlužníkovi odpustit. V takovém případě nám ovšem vstupuje do hry daň darovací a dlužník se tímto aktem stává obdarovaným se všemi povinnostmi vůči finančnímu úřadu. Jeho povinností je podat přiznání k dani darovací a dar dle platné legislativy zdanit.

Když už, tak s rozmyslem

Obecně bych půjčování peněz známým v žádném případě nedoporučoval, neboť vděku se vám nedostane. Pokud se ovšem k takovému kroku odhodláte, pak se zajistěte výše uvedeným způsobem. Do určité míry totiž realizace takových kroků působí preventivně a dlužník si buď rozmyslí vás o půjčku vůbec žádat, nebo vám půjčku zaplatí do posledního haléře.

Půjčujete známým peníze? Máte s nimi pouze kladné zkušenosti nebo vás někdo podrazil? Těšíme se na vaše názory obohacené praktickými zkušenostmi.

reklama

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz