Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půlúvazky: Přichází jejich čas

  10:00aktualizováno  10:00
České firmy sledují častější odchody na rodičovskou dovolenou. Stále více žen přitom uvažuje o polovičních úvazcích. Jejich výhody začínají chápat i šéfové.

Dívky, které před patnácti lety zaplnily tehdy ve velkém vznikající výrobní haly a kanceláře, zakládají rodiny. S rostoucím počtem matek mezi zaměstnanci roste i zájem o zkrácené úvazky. Některé firmy už přišly na to, že se jim vyplatí vyjít ženám vstříc a udržet si tím kvalifikované zaměstnance. Pro toho, kdo se rozhodne pracovat na částečný úvazek, to však může znamenat i nepříjemné změny, o kterých je dobré vědět předem.

Cizina je rychlejší

Zahraniční firmy znají práci na zkrácený úvazek už dlouho. V Evropské unii pracuje na částečný úvazek šestina lidí. V České republice je to sotva dvacetina. Přitom zájem o zkrácené úvazky výrazně převyšuje nabídku a poslední dobou stoupá. Zdá se, že jejich čas teprve přichází.

„Vidím to jako přirozený vývoj. Když jsme přišli na český trh, byli mezi našimi zaměstnanci většinou mladí lidé bez rodin. Pro částečné úvazky nebyl důvod. Dívky se dnes stávají matkami, zájem o částečné úvazky stoupá a my mu vycházíme vstříc,“ vysvětluje současný vývoj generální ředitel úvěrové společnosti Provident Financial Kenneth McPartland. O stejném trendu hovoří i šéfové firem jako Procter&Gamble, IBM a dalších.

Manažerky v nevýhodě

Zdaleka ne všechny pozice lze obsadit lidmi, kteří pracují jen část týdne. Nejsnáze si zkrácenou pracovní dobu vyjednají lidé pracující v administrativě - účetní, daňoví poradci. Problém to není ani u samostatně pracujících profesí, jako jsou prodejci, učitelé nebo právníci. Nejhůře se zkracují úvazky lidem v řídících pozicích. Své o tom ví i ředitelka překladatelské a jazykové agentury Channel Crossings Lenka Pavelková: „U lektorů to není problém, ale manažerské posty jsou stavěné na čtyřicet hodin týdně plus přesčasy, tam to zkrátit nejde.“ Všude se však najdou výjimky, a tak i některé manažerky pracují jen část týdne. Zkrácení úvazku většinou znamená i větší zásah do jejich pracovní náplně. I v Channel Crossings působí marketingová manažerka, která pracuje při rodičovské dovolené na deset až patnáct hodin týdně. „Z původně širokého záběru její profese jsme spolu vybraly činnosti, které může dělat na částečný úvazek, a zbytek jsme převedly na ostatní lidi v týmu,“ dodává Pavelková. Například Provident Financial měl ještě před čtyřmi lety na rodičovské dovolené jen pět žen, dnes jich je padesát. Většina z nich pracuje v administrativě, ale část z nich jsou i manažerky. Pokud mají zájem, vedení hledá způsob, jak jim umožnit práci ve zkráceném režimu. Ten funguje většinou tak, že žena pracuje buď jen dva či tři dny v týdnu, nebo určený počet hodin. Ve stejném poměru se pak snižuje i plat.

Přechod na jiné místo

Když firmy hledají způsob, jak umožnit práci na částečný úvazek manažerkám ve vyšších pozicích, často ženu přesunou na jiné, stejně prestižní, ale samostatnější místo. Například firma Procter&Gamble řešila nedávno umístění vedoucí oddělení balení pracích prášků.

Po návratu z rodičovské dovolené ji vedení převedlo do jiného oddělení, a to jako organizační vedoucí. V této pozici mohla pracovat jen čtyři hodiny denně. Navíc nebylo přesně stanovené, kdy musí být v podniku přítomna.

Podobně to udělala i IBM v případě své zaměstnankyně v řídící pozici v regionu. „Odešla na mateřskou a projevila zájem o krácený úvazek. Nemohli jsme jí nabídnout stejnou pozici na poloviční úvazek, našli jsme proto místo v naprosto odlišné oblasti. Zůstala na stejné úrovni v hierarchii i v platovém pásmu, ale úplně změnila profesi,“ vysvětluje personální ředitel Petr Draxler.

Není částečný druhořadý?

Někdy přechod do práce na částečný úvazek přinese i znatelně horší postavení. Například vedoucí prodejny bývá nabídnuto, že se může po skončení rodičovské vrátit na zkrácený úvazek k práci prodavačky.

Jinde umožní firma ženám pracovat na původním místě, ale bez vyhlídek na postup. „Kolegyně, která pracuje na zkrácený úvazek, se ptala, zda se jí bude týkat povyšování, které probíhalo v celém oddělení. Řekli jí, že jedině, když se vrátí na plný úvazek,“ říká ekonomka Ludmila z velké poradenské firmy.

Podle personálního specialisty z firmy Catro Martina Voseckého je s tím třeba počítat: „Firmy berou práci na částečný úvazek jako nutné zlo, které podstoupí, aby o zaměstnance nepřišly. Povyšovat ale chtějí ty, kteří pro ně odvádějí maximum práce ve dne v noci, protože ti pro ně v tu chvíli mají cenu.“

Příjemnou informací však může být, že ženy či muži na rodičovské dovolené si mohou přivydělat bez finančního omezení.

Důležité pouze je, aby zajistili péči o dítě jinou zletilou osobou. Přivýdělkem nepřicházejí ani o státní rodičovský příspěvek.

Práce na částečný úvazek

  • dbejte na to, abyste měli v pracovní smlouvě přesně stanovený rozsah pracovní doby
  • ve smlouvě musí být stanovena i pravidla, pokud pro firmu pracujete nepravidelně
  • na třicetiminutovou přestávku máte nárok nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce
  • při práci na zkrácený úvazek se vám nekrátí délka dovolené
  • pokud budete pracovat ne více než dvacet hodin týdně, můžete uzavřít i dohodu o pracovní činnosti

Zdroj: Mgr. Markéta Tillerová, advokátka

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Aby bylo co obchodovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 16. 10. 2017
Aby bylo co obchodovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 16. 10. 2017

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.