Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pyramida nebo loterie? Odpovídá právník

aktualizováno 
Losování, losovací řád, přítomnost notáře,… To jsou atributy, které důvěrně připomínají losování sportky, výherních losů či jiných her. K tomu je však potřeba mít povolení státních úřadů a splňovat další požadavky. Jak je to s losováním v případě skupinového nákupu nemovitostí, podléhají společnosti, které ho nabízejí ustanovením zákona o loteriích? A pyramidové hry? Jedná se v případě skupinového nákupu, jak je zaveden u českých společností, o pyramidovou hru, tzv. letadlo?

Tomáš Mužík ze společnosti epravo.cz říká: "V předložených dokumentech se poměrně často mluví o losování z členů klubu resp. osob, které splňují určité podmínky, ale s největší pravděpodobností se na toto ani v jednom případě zákon o loteriích nevztahuje. Jednak zákon o loteriích říká, že loterií se mohou účastnit pouze fyzické osoby, což v případě předložených dokumentů neplatí a do systému se mohou zapojit i právnické osoby. 

 

Zásadní skutečností ovšem zůstává, že podstatou definice loterie v zákoně o loteriích je skutečnost, že fyzická osoba uhradí sázku, jejíž návratnost se nezaručuje. Systém obsažený v předložených dokumentech vychází však z toho, že si v podstatě střádáte peníze a čekáte až budete vybráni k realizaci smlouvy resp. k pořízení nemovitosti, ovšem s tím, že pravidla počítají, že se na Vás musí vždy "dostat řada". Tzn., že je zde zakotven prvek jistoty o návratnosti vložené investice (tedy alespoň papírově). Pokud by ovšem v systému byla možnost, že na některého účastníka systému - fyzickou osobu se nikdy nemusí dostat řada - resp. systém je takovým způsobem nastaven a neexistovala by jistota ohledně návratnosti investice, pak by mohlo být takové počínání chápáno jako provozování loterie.

 

Zákonům a novinkám z oblasti práva je věnována specializovaná sekce zakony.idnes.cz

Pokud bychom měli posoudit předložené dokumenty z pohledu, zda se jedná o pyramidovou hru, tak je nutné konstatovat, že klienti těchto společností by měli být maximálně ostražití a svoji investici pečlivě zvážit s ohledem na možná rizika.

 

 

Pyramidová hra je hierarchická struktura, která má, jak již z názvu vyplývá, tvar pyramidy a vytváří se tak, že se lidé k dané struktuře připojují pod ty její členy, kteří se již připojili dříve. Tito noví členové platí těm, kteří jsou ve struktuře nad nimi s nadějí, že i jim bude takto zaplaceno těmi, kteří se připojí ve struktuře až pod ně. U pyramidové hry je tak jediným a velmi drahým produktem členství v síti. Do sítě neplynou žádné peníze zvenčí. Výlučným zdrojem příjmů v pyramidové hře jsou peníze samotných členů systému. Pyramida sama o sobě nevytváří žádný zisk, nadhodnotu, pouze přesunuje již existující hodnoty. Každý dolar či korunu, jež některý z členů prostřednictvím pyramidy získal, předtím jiný z jejích účastníků ztratil. Pyramidová hra působí v omezeném prostředí, kterým je vlastně každé reálné prostředí, a ve kterém musí zákonitě dojít k zastavení růstu sítě. Jinak

Jak vypadá smlouva, podle které jste odměňováni za získávání dalších klientů?

řečeno, úspěšnost pyramidové hry je závislá na exponenciálně vzrůstajícím čísle účastníků. Jenže již po několika krocích je číslo účastníků enormně vysoké a získat další účastníky je velmi obtížné a časem nemožné. Pyramida se zhroutí s tím výsledkem, že naprostá většina účastníků systému nic nezíská, respektive ztratí to, co do systému vložili jako vstupní poplatek.

 

Samozřejmě, že předložené dokumenty přesně nezapadají pod definici pyramidové hry, ale je zde několik skutečností, které nabádají, jak je výše uvedeno, k obezřetnosti. V současné době se málokdy setkáme s pyramidovou hrou ve své čisté podobě, kdy nový člen struktury prostě jen složí vstupní poplatek, který je poté bez skrupulí přerozdělen mezi členy systému, kteří se nacházejí na vyšší úrovni pyramidy, tedy mezi služebně starší členy a nový člen setrvává dále v naději, že se najde dostatečné množství dalších nových členů, z jejichž vstupních poplatků bude profitovat i on. Modifikací existuje v podstatě nepřeberné množství. Jednoznačně tedy nelze označit tento systém jako pyramidový"

 

Autor vycházel pouze z předložených dokumentů (Pravidla skupinového nákupu 1. část) a je možné, že některé smluvní dokumenty mohou vést k odlišným závěrům od výše uvedeného.

 

Zpět na aktuální téma: Bytová loterie: Past na vaše peníze?

 

Myslíte si, že se skupinovým nákupem nemovitostí jsou spojena rizika obdobná těm, na jaké narazíme u pyramidových her, kde je riziko spojené s účastí na první pohled poměrně vysoké?

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

Ilustrační snímek
Porazíte ve finanční gramotnosti teenagery? Vyzkoušejte náš test

Jak jste na tom s finanční gramotností? Znáte například některé pojmy finančního světa? Vyzkoušejte si test, který zvládli středoškoláci.  celý článek

S ohledem na masové rozšíření chytrých mobilních telefonů a rostoucí oblibu...
Znáte výhody smartbankingu? Otestujte svoje znalosti

Ty tam jsou doby, kdy jsme s každým příkazem k úhradě museli osobně do banky. Svůj účet dnes můžeme spravovat z pohodlí domova nebo i kdekoli na cestách, a to...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.