Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quantum neříká klientům celou pravdu

  0:01aktualizováno  0:01
Společnost KTP Quantum, která se podle zjištění Komise pro cenné papíry v minulosti nechovala podle zákona, neříká svým klientům pravdu o tom, co proti ní komise má. Některé informace se ke klientům dostaly, jiné společnost interpretovala po svém. Na prodejních místech produktů KTP se například lze dozvědět, že 2,5milionová pokuta, kterou musel obchodník po ukončení řízení komise loni zaplatit, není pokuta, ale poplatek za přelicencování firmy.

V časopise Quantum report, který je určen klientům, se lze zase dočíst, že loňská kontrola komise přinesla "jasný závěr, který byl nám všem od počátku zřejmý - finanční situace KTP je stabilní". Podepsán Karel Takáč z vedení skupiny. Dodává, že takovým závěrem kontroly se jen málokdo může pochlubit.

Skutečnost, kterou zveřejnila komise dohlížející nad akciovým trhem, je však jiná: KTP několikanásobně porušila zákon. Komise jí zakázala poskytovat garantovaný výnos; to už se klienti dozvěděli. Nařídila firmě napravit další věci, především oddělit klientské peníze od firemních, což firma již udělala. Zásadním požadavkem KCP je však i to, aby firma namísto neobchodovatelných akcií dala na účty klientů cenné papíry, jejichž cena je zřejmá. To se zatím KTP ne zcela daří.

Quantum report dokonce klientům, kteří mají původní smlouvu, a tedy stále garantovaný výnos, radí, aby přidávali na svůj účet další peníze. "Na smlouvu s garantovaným výnosem můžete i nadále přikládat další prostředky. Budou zhodnoceny se stejnou garancí." To je však v rozporu s pokyny, jež dostala KTP od komise loni v srpnu, což MFD potvrdil člen vedení komise .

KTP Quantum: letadlo, nebo zodpovědný správce vkladů?
Za pouhé tři týdny bude 28 tisíc klientů makléřské firmy KTP Quantum mít poprvé informaci o tom, zda správce jejich peněz dostojí závazkům a vyplatí jejich vysoce úročené vklady. Anebo zjistí, že pouze nasedli do dalšího z letadel, z něhož se vystupuje s pláčem, a navíc s vyluxovanou peněženkou namísto slibovaných až 14 procent navíc.

Zajímá vás, jak se celá kauza KTP Quantum vyvíjela? Jaké služby tito makléři nabízeli, kdy se objevily první náznaky problémů a jak probíhalo šetření Komise pro cenné papíry? Přečtěte si ucelené téma:

KTP Quantum - splněný sen nebo past na peníze?

Fakta jsou následující: firma vybrala od lidí 2,2 miliardy korun a nainvestovala je z velké části do těžko ocenitelných akcií firmy Médeia Bohemia. Je navíc podezřelá, že dříve vyplácela klienty z peněz, jež jí přinášeli noví střadatelé. Situace je tak dnes taková, že majetek společnosti je výrazně nižší, než kolik stojí na straně vkladů od lidí.

Komise pro cenné papíry firmu prověřovala loni v létě. Nařídila jí vyměnit stěží ocenitelné akcie za takové, jejichž cenu si může každý investor zjistit z veřejných zdrojů, a zakázala dál lákat na vysoký garantovaný výnos. Do konce února, kdy musí firma nařízení splnit, zbývá hodně málo času. A KTP dál drží původní akcie.

Nejhodnotnější majetek v zástavě
A je tu ještě jedna špatná zpráva: nejhodnotnější majetky - tři lázeňské firmy - má firma v zástavě u banky. A ten vůbec nejlepší - lázně v Jáchymově nedávno převedla za 80 milionů slovenské firmě Penta Group. Něco podobné předvedli i zkrachovalí Private Investors. Ve chvíli, kdy padala americká burza, zastavili akcie klientů, aby získali peníze a obchodovali dál. Místo přiznání, že se nepodařilo peníze zhodnotit, přišel bankrot.

A jak nahlížet na chování Komise pro cenné papíry, jejímž posláním je dohlížet nad akciovým trhem? KTP několik let nelegálně nabízela garantovaný vysoký úrok, komise to však zakázala až před půlrokem. I nařízení vyměnit akcie Médeie přišlo až dva roky poté, co do nich obchodník investoval.

Dřívější hromadné rozdávání licencí obchodníků s cennými papíry muselo jednou přinést problémy. KCP tvrdí, že nápravná opatření, která spolu s pokutou 2,5 milionu korun Quantu nařídila, byla dostatečná. Možný je i druhý výklad: komise se chovala podobně jako makléř, který zjistil, že má ztráty. Přijít s přiznáním by mohlo znamenat konec kariéry. A tak se makléř žene do dalšího rizika a prohrává stále víc. Konec února ukáže, kdo měl pravdu. 

Autoři:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Kurzy.cz Řada ekonomů a institucí čeká, že letos a příští rok nedojde k prudšímu cyklickému obratu ani v eurozóně, ani v USA. Hl...

Najdete na iDNES.cz