Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quantum shání peníze pro klienty

  0:01aktualizováno  0:01
Makléřské firmě KTP Quantum, která od čtvrtka nevyplácí vklady klientům, se zatím nepodařilo zažehnat riziko, které visí nad jejím nejcennějším majetkem - třemi lázeňskými firmami spojenými pod firmou Médeia Bohemia. Quantum se snaží podíly v lázních prodat, aby mělo hotovost na vyplácení lidí, kteří si chtějí vybrat své úspory.

Potíž je v tom, že tyto veřejně neobchodovatelné akcie v minulosti firma zastavila u banky a oproti nejcennějším z nich si ještě půjčilo peníze od slovenské Penty. To vyjednávání o prodeji lázní velmi komplikuje. Hrozí totiž, že banka lázně prodá po svém.

Včera Quantum oznámilo, že by mělo peníze získat do tří měsíců. Existuje prý padesátiprocentní možnost, že mu z potíží pomůže firma Swiss Asset Management (SAM). "Jedna z možností je, že navýší kapitál o 300 až 500 milionů," tvrdí mluvčí Jan Charvát. 

Souhrn článků a rozborů o kauze KTP Quantum najdete ZDE

SAM takové odhodlání zatím nepotvrdil. Prodej lázní přijde na řadu, až kdyby SAM nepomohl. Quantum prý jedná se třemi kupci. Odmítá však říci, o koho jde. "Nabídky se pohybují kolem 1,25 miliardy korun," tvrdí Charvát.

Lázeňskou Médeiu má v zástavě ČSOB. Zástava ručí za úvěr ve výši 150 milionů, který Quantum nesplatilo. Firma už déle tvrdí, že právě splacení úvěru je prvním krokem na cestě z problémů. Tvrdí, že na splacení mají složené peníze u Raiffesisen Bank. "Zatím nezaplatili. Zástava trvá, peníze na její odblokování nepřišly," namítá mluvčí ČSOB Milan Tománek. "Nevím, čím to je. Za nás to vzala do ruky Raiffeisen," říká Charvát.

ČSOB se již jednou snažila zastavené akcie lázní prodat, ale narazila na odpor Komise pro cenné papíry. Banku také v úmyslu zpeněžit zástavu zastavil soud, který jí zakázal s akciemi nakládat. "Odvolali jsme se. Když nám soud vyhoví, zkusíme lázně prodat zas," dodává mluvčí ČSOB.

Akcie jedné ze tří lázeňských firem v Jáchymově, což je ta největší ze skupiny, navíc Quantum převedlo slovenské společnosti Penta. Ačkoliv majitelé Quanta tvrdí, že lázně mají miliardové hodnoty, podíl v těch v Jáchymově převedli za 80 milionů.

Akcie může Quantum dostat zpět, až Pentě vrátí peníze. Od čtvrtka všech 28 tisíc klientů makléřské firmy nemůže ke svým vkladům. Komise obstavila účty firmy i zákazníků. Celkem vklady tvoří 2,2 miliardy korun.

Klienti Quanta závodili o peníze s časem, opozdilci teď musí čekat

Ještě ve středu si klienti KTP Quantum mohli bez problémů dojít pro své vklady. Nyní jsou jejich peníze zablokovány. Komise pro cenné papíry se bála, že se nedostane na všechny. A měla pravdu. Zásoby hotovosti KTP se ztenčily natolik, že rozhodovaly hodiny.

Muž, jenž svěřil peníze plzeňské pobočce, závod s časem vyhrál. Zdeněk H. si uložil v KTP něco přes sto tisíc loni. Tehdy firma ještě nabízela garantovaný roční výnos 14 procent, který převyšoval úroky dostupné v bankách. "KTP mi poradil můj známý, který mu sám svěřil peníze. Je to ekonom, a tak jsem mu věřil," vzpomíná Zdeněk.

Obchodní zástupci KTP mu navíc řekli, že jeho vklad je pojištěn u Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. "Říkali, že i kdyby přišly potíže, mám garanci na to, že dostanu zpět 90 procent vkladu." A tak neváhal.

Minulý týden však dostal strach, když poslouchal rozhlas. "Když jsem slyšel, že ve fondu nejsou peníze a že se garance na firmu KTP nemusí vztahovat, ihned jsem šel a žádal peníze zpátky. To bylo minulý pátek," vzpomíná. Nezrušil svůj účet, protože by na výplatu musel čekat měsíc. Jen vybral většinu peněz a nechal v KTP tři tisícovky.

Dočkal se. "Ve středu jsem dostal v KTP šek a hned jsem si jej nechal proplatit v bance." Druhý den slyšel, že KTP nevyplácí, a spadl mu kámen ze srdce. "Teď už dám peníze jen do banky," říká.

Podnikatelka ze Vsetína se opozdila, a když ve čtvrtek přišla pro peníze, odešla s prázdnou. Teď si bude muset počkat. "Jestli mi nevrátí mých 300 tisíc, nezačneme stavět, jak jsme plánovali. Je to zlé," stýská si. S Quantem měla až dosud dobré zkušenosti: "Byla jsem u nich dva roky. Loni jsem slyšela, že mají problémy, ale zrovna jsem tam neměla nic, tak se mne to netýkalo. Pak o nich nebylo slyšet.

Řekla jsem si, že je vše v pořádku, tak jsem tam před dvěma měsíci dala část úspor," vypráví. V pondělí sice vypověděla smlouvu, ale ve čtvrtek, kdy si měla pro svých 300 tisíc přijít, už bylo pozdě.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz