Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quantum shání peníze pro klienty

  0:01aktualizováno  0:01
Makléřské firmě KTP Quantum, která od čtvrtka nevyplácí vklady klientům, se zatím nepodařilo zažehnat riziko, které visí nad jejím nejcennějším majetkem - třemi lázeňskými firmami spojenými pod firmou Médeia Bohemia. Quantum se snaží podíly v lázních prodat, aby mělo hotovost na vyplácení lidí, kteří si chtějí vybrat své úspory.

Potíž je v tom, že tyto veřejně neobchodovatelné akcie v minulosti firma zastavila u banky a oproti nejcennějším z nich si ještě půjčilo peníze od slovenské Penty. To vyjednávání o prodeji lázní velmi komplikuje. Hrozí totiž, že banka lázně prodá po svém.

Včera Quantum oznámilo, že by mělo peníze získat do tří měsíců. Existuje prý padesátiprocentní možnost, že mu z potíží pomůže firma Swiss Asset Management (SAM). "Jedna z možností je, že navýší kapitál o 300 až 500 milionů," tvrdí mluvčí Jan Charvát. 

Souhrn článků a rozborů o kauze KTP Quantum najdete ZDE

SAM takové odhodlání zatím nepotvrdil. Prodej lázní přijde na řadu, až kdyby SAM nepomohl. Quantum prý jedná se třemi kupci. Odmítá však říci, o koho jde. "Nabídky se pohybují kolem 1,25 miliardy korun," tvrdí Charvát.

Lázeňskou Médeiu má v zástavě ČSOB. Zástava ručí za úvěr ve výši 150 milionů, který Quantum nesplatilo. Firma už déle tvrdí, že právě splacení úvěru je prvním krokem na cestě z problémů. Tvrdí, že na splacení mají složené peníze u Raiffesisen Bank. "Zatím nezaplatili. Zástava trvá, peníze na její odblokování nepřišly," namítá mluvčí ČSOB Milan Tománek. "Nevím, čím to je. Za nás to vzala do ruky Raiffeisen," říká Charvát.

ČSOB se již jednou snažila zastavené akcie lázní prodat, ale narazila na odpor Komise pro cenné papíry. Banku také v úmyslu zpeněžit zástavu zastavil soud, který jí zakázal s akciemi nakládat. "Odvolali jsme se. Když nám soud vyhoví, zkusíme lázně prodat zas," dodává mluvčí ČSOB.

Akcie jedné ze tří lázeňských firem v Jáchymově, což je ta největší ze skupiny, navíc Quantum převedlo slovenské společnosti Penta. Ačkoliv majitelé Quanta tvrdí, že lázně mají miliardové hodnoty, podíl v těch v Jáchymově převedli za 80 milionů.

Akcie může Quantum dostat zpět, až Pentě vrátí peníze. Od čtvrtka všech 28 tisíc klientů makléřské firmy nemůže ke svým vkladům. Komise obstavila účty firmy i zákazníků. Celkem vklady tvoří 2,2 miliardy korun.

Klienti Quanta závodili o peníze s časem, opozdilci teď musí čekat

Ještě ve středu si klienti KTP Quantum mohli bez problémů dojít pro své vklady. Nyní jsou jejich peníze zablokovány. Komise pro cenné papíry se bála, že se nedostane na všechny. A měla pravdu. Zásoby hotovosti KTP se ztenčily natolik, že rozhodovaly hodiny.

Muž, jenž svěřil peníze plzeňské pobočce, závod s časem vyhrál. Zdeněk H. si uložil v KTP něco přes sto tisíc loni. Tehdy firma ještě nabízela garantovaný roční výnos 14 procent, který převyšoval úroky dostupné v bankách. "KTP mi poradil můj známý, který mu sám svěřil peníze. Je to ekonom, a tak jsem mu věřil," vzpomíná Zdeněk.

Obchodní zástupci KTP mu navíc řekli, že jeho vklad je pojištěn u Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. "Říkali, že i kdyby přišly potíže, mám garanci na to, že dostanu zpět 90 procent vkladu." A tak neváhal.

Minulý týden však dostal strach, když poslouchal rozhlas. "Když jsem slyšel, že ve fondu nejsou peníze a že se garance na firmu KTP nemusí vztahovat, ihned jsem šel a žádal peníze zpátky. To bylo minulý pátek," vzpomíná. Nezrušil svůj účet, protože by na výplatu musel čekat měsíc. Jen vybral většinu peněz a nechal v KTP tři tisícovky.

Dočkal se. "Ve středu jsem dostal v KTP šek a hned jsem si jej nechal proplatit v bance." Druhý den slyšel, že KTP nevyplácí, a spadl mu kámen ze srdce. "Teď už dám peníze jen do banky," říká.

Podnikatelka ze Vsetína se opozdila, a když ve čtvrtek přišla pro peníze, odešla s prázdnou. Teď si bude muset počkat. "Jestli mi nevrátí mých 300 tisíc, nezačneme stavět, jak jsme plánovali. Je to zlé," stýská si. S Quantem měla až dosud dobré zkušenosti: "Byla jsem u nich dva roky. Loni jsem slyšela, že mají problémy, ale zrovna jsem tam neměla nic, tak se mne to netýkalo. Pak o nich nebylo slyšet.

Řekla jsem si, že je vše v pořádku, tak jsem tam před dvěma měsíci dala část úspor," vypráví. V pondělí sice vypověděla smlouvu, ale ve čtvrtek, kdy si měla pro svých 300 tisíc přijít, už bylo pozdě.

Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

Ilustrační snímek

Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu...

Peníze od státu: které dávky a kolik peněz můžete dostat při nemoci

Ilustrační snímek

Když je člověku zle a ještě má obavy, z čeho zaplatí složenky, je to opravdu zlé. O to horší, že lidem ve stresu léčba...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

K čemu je vlastně dobré zlato?

K čemu je vlastně dobré zlato?

Kurzy.cz Zlato má své nejlepší období dávno za sebou a oproti vrcholu ze září 2011 je dnes levnější o 40 %. Akciový index S&P 50...Najdete na iDNES.cz