Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řádění sprejera smyje správná pojistka, podmínky jsou ale spletité

aktualizováno 
Sprejeři nejčastěji čmárají po domech v Praze a na jižní Moravě, nejdráže to přijde vlastníky nemovitostí v Karlovarském kraji. Škody způsobené sprejery obyčejně kryje pojistka pro případ vandalismu a odcizení, jejíž výše se ročně pohybuje obvykle v řádech stokorun.
Pro někoho umění, pro druhého škoda za tisíce. Ilustrační snímek

Pro někoho umění, pro druhého škoda za tisíce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Pojistka se dá sjednat pro rodinný nebo činžovní dům, ale i pro chatu, chalupu, garáž, oplocení a další stavby," vyjmenovává Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. Jak dodává, je potřeba si pojistit nemovitost na hlavní rozsah rizik a k tomu připojistit vandalismus, které kryje i riziko sprejerství.

Fakta

  • V letech 2001 až 2010 způsobili sprejeři škody celkově za téměř 334 milionů korun.
  • V Jihomoravském kraji přišlo jedno "otagování" v průměru na necelých deset tisíc korun, v Praze na dvojnásobek a v Karlovarském kraji to bylo přes 42 tisíc korun.
  • Nejvyšší počet (4 167) i nejvyšší objem škod (57,3 milionu korun) zaznamenali policisté v roce 2008.

Zdroj: Pojišťovna ČSOB

Připojistit se proti úmyslnému poškození nebo zničení pojištěné věci nástřikem barev lze také u České podnikatelské pojišťovny (ČPP). "K poškození domu graffiti ale nesmí dojít z veřejných a nechráněných míst, musí být překonána překážka, tedy například plot nebo domovní dveře," vysvětluje Renata Svobodová z ČPP.

Pokud máte tedy dům, jenž má jednu stěnu přímo sousedící s ulicí a tu vám nějaký sprejer "otaguje", můžete pak mít podle Svobodové problém s pojistným plněním. Toto ovšem neplatí u všech pojišťoven.

Proti sprejerům ochrání automaticky jen některé pojistky

Některé pojišťovny kryjí riziko znehodnocení nemovitosti sprejery již přímo v pojistce stavby domu a není třeba se připojišťovat. Je ovšem důležité si hlídat variantu pojištění nebo typ smlouvy. Riziko vandalismu bývá kryto zpravidla v těch dražších balíčcích či variantách pojištění.

Pojišťovna Kooperativa má například pojistku proti vandalismu, která kryje poškození rodinného domu sprejery, v balíčku Komfort. U pojišťovny Wüstenrot je toto riziko součástí pojištění nemovitosti ProDomov a u Allianz v pojistném balíčku Exkluziv. U Generali je pak součástí pojistky domova s asistencí Vario, která zahrnuje pojištění nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti.

Kdo má v těchto pojišťovnách sjednanou smlouvu na jiný typ či nižší variantu pojištění, měl by si ověřit, zda jeho pojistka vandalství vůbec kryje a zda případně si může toto riziko dodatečně připojistit.

Týká se to třeba majitelů činžovních domů, kteří mají sjednané pojištění nemovitosti u pojišťovny Wüstenrot. Ti si podle mluvčí pojišťovny Kateřiny Bílé musí riziko vandalství připojistit vždy, přičemž záleží na zvoleném limitu pojistného plnění. Vyplatí se také vědět, že pojišťovna hradí jen chemické čištění.

Pojišťovny proplácejí kvůli sprejerům jen určitou sumu

Zapamatujte si

  • Sprejerské pojistné události patří do kategorie vandalismu.
  • Automatickou ochranu proto sprejerům poskytují v pojistkách nemovitostí jen některé pojišťovny, jinak je třeba se připojistit.
  • Rozdíly mezi pojišťovnami jsou v limitech plnění a v doložení škody.
  • Výplata pojistného plnění může v některých pojišťovnách záviset na vypátrání pachatele.

Pokud si budete ověřovat, zda vaše pojistka kryje i riziko poškození nemovitosti sprejery, ptejte se i na limity pojistného plnění. Třeba v ČSOB Pojišťovně platí limit deset tisíc korun na jednu pojistnou událost. Pojišťovna přitom bude hradit tyto škody opakovaně i těm, kdo mají smůlu a sprejeři je navštěvují častěji. "Jediné, o co klienti výplatou pojistného plnění přijdou, je ztráta pětiprocentní slevy za bezeškodní průběh," upozorňuje Milata.

Desetitisícový limit mají nastavený také kupříkladu privátní pojistky v pojišťovně Uniqa (cena 200 korun ročně) a v Generali.

"Záleží na klientovi, zda si riziko vandalismu ve smlouvě ponechá. Z pojištění je možné toto riziko vyloučit, v takovém případě pak činí sleva z pojistného tři procenta," říká mluvčí Generali Jiří Cívka. V Generali u samostatného pojištění nemovitosti s názvem Bydlení s asistencí lze vandalismus připojistit ročně za 700 korun a limit pak činí 20 tisíc korun.

Co dělat, když objevíte na domě sprejerskou malůvku

Jestliže se vám na zdi domu či plotu objeví sprejerské malůvky, měli byste škodu ihned zdokumentovat a nahlásit pojišťovně. Fotografie vzniklé škody pak přiložíte k hlášení pojistné události. Některé pojišťovny ovšem požadují, abyste škodu nahlásili i na Policii ČR. Třeba v Generali od vás budou požadovat i kopii policejního protokolu a v některých případech i výpověď svědka. Naopak v Allianz škodu na policii hlásit nemusíte.

Ohlášení škody policii a dopadení pachatele může být někdy zásadní pro výplatu pojistného plnění. Kdo má například ještě starou majetkovou smlouvu u České pojišťovny, dostane pojistné plnění jen v případě, že pachatel bude odhalen. U nových smluv téže pojišťovny se ale již odškodňují i události způsobené nezjištěným pachatelem. Tento přístup v poslední době zaujímá čím dál více pojišťoven, které netrvají na dopadení pachatele pro výplatu pojistného plnění. Škodu vám i při neznámém pachateli proplatí třeba v Allianz, v ČPP či v Generali.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz