Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radíme, jak zvládnout otravné kolegy

aktualizováno 
Máte pocit, že lidi kolem vás je třeba změnit? Naučit je způsobům, jak šetřit čas! Vždyť z toho budou mít prospěch i oni - nejen vy. Jsou to přeci dospělí lidé, mají rozum a měli by potřebu změn chápat a snažit se. Jenže v praxi to tak není. Poradíme vám, co s tím.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - porada, kolegové, jednání | foto: Profimedia.cz

Pořád se budete setkávat s těmi, kteří vám budou připadat natvrdlí, neschopní nebo zcela ničemní. Jak se s nimi vyrovnat? Nejdříve si je rozdělíme do tří skupin, nebo spíše stupňů:

1. stupeň: V prvním stupni jsou ti, kteří dělají věci špatně, pomalu, zdržujícím a rozčilujícím způsobem - ale uznají to. Po přistižení při chybě nezapírají a berou na vědomí, že nemohou mít takový plat a takové postavení jako vy. Jsou nejméně nebezpeční.

Všem spravedlivě a hlavně stejně

Druhý stupeň už je náročnější. Jsou to lépe řečeno zabedněnci, kteří svou chybu nepřiznají. Možná ji pro svou tupost nevidí; možná ale dospěli k poznání, že vlastní chyby se musí vždy zatloukat a zatloukat. Třeba sem tam nějaký dobrák - třeba vy - při tom jejich zatloukání vyměkne, mávne rukou, protože si nebude chtít kazit den.

2. stupeň: Zabedněnci tohoto druhého stupně bývají vehementně rovnostářští. Už od mládí využívali každou vhodnou situaci k chytračení, podvůdkům a podvodům. Počínaje například bezostyšným opisováním domácích úkolů nebo písemek přes stále větší účelové lži a výmluvy. Jen aby setřepali jakékoli riziko větší poctivé námahy. Jejich cíle jim světí jejich prostředky, i když ty jsou velmi neférové a podrazácké.

Takoví lidé vám samozřejmě bohorovně kradou čas; mailují vám zbytečné zprávy, telefonují a osobně vyrušují. Jako by vaše koncentrace na práci neměla hodnotu a její opakované narušování nebyla žádná tragédie. Jako by jim bylo srdečně jedno, lhostejno, zda dosáhnete svých nádherných životních cílů dříve, anebo - kvůli jejich zdržování - mnohem později, nebo dokonce vůbec ne.

Mají moc rádi spravedlnost - zejména když dojde na bonusy, výhody, odměny v zaměstnání. Opovažte se chtít jen pouhý dvojnásobek toho, co mají oni, a to i v případě, kdybyste si spravedlivě zasloužili desetinásobek. Budou podrážděně křičet: "Všem stejně! Žádné extrabuřty pro vás." A budou si přitom připadat jako archandělé spravedlnosti.

3. stupeň: Jednoduché řešení? Neexistuje! Třetí, nejhnusnější stupeň lidí, kteří vám jistě otravují život, jsou ti, co hází svá darebáctví na vás. Podle nich i vy zdržujete, lžete, kradete a podrážíte. A říkají to nahlas a se skálopevným přesvědčením. Psychologie tomu říká "autoprojekce". Lidově - "podle sebe soudím tebe". Nejhorší je, když se takoví sdružují do skupinek, do klik, do mafií.

Vy pracujete, až se z vás kouří - oni spolu postávají, posedávají nebo i popíjejí a intrikují. Mají dost času se domluvit na strategii, která vás poškodí. Stačí, když vás některý z jejich kumpánů na poradě zkritizuje. Pak je jasné, že i vy děláte chyby. Budou se vás všemožně snažit očernit a do něčeho namočit. Chtějí totiž zadupat do země fakt, že vy jste jejich černé svědomí. Že vy jste se svou poctivou pracovitostí jejich zrcadlo, které věrně zobrazuje, jak plýtvají s časem a jak pokřivené mají chování.

Nemyslete si, že vám teď dám jednoduchou radu, jak je změnit. Sami totiž tušíte, že to nejde. Čím jste starší a zkušenější, tím víc vám bude jasné, že zázračné řešení neexistuje ani v tomto případě. Co tedy s tím? Člověk se musí stát pánem svého času především sám v sobě. Uvnitř. Tady je devadesát procent vašich možností.

Nechtějte násilím změnit vy je - to pak často udolají, utahají oni vás. Žijte čas svého života ve vnitřní pozitivní pohodě. Pak vás i nepříjemné vnější činnosti nebudou tolik trápit. Zjednodušeně řečeno, buďte rádi, že chodíte, dýcháte a že jste zdraví. Když se nebudete nechávat ovlivňovat nepříjemnými lidmi a jinými okolnostmi, budete mít víc času. Získáte sílu a energii stihnout lépe, dříve a klidněji to, co by se vám znervóznělým či otráveným a zdeptaným sypalo pod rukama.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz