Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radíme, jak zvládnout otravné kolegy

aktualizováno 
Máte pocit, že lidi kolem vás je třeba změnit? Naučit je způsobům, jak šetřit čas! Vždyť z toho budou mít prospěch i oni - nejen vy. Jsou to přeci dospělí lidé, mají rozum a měli by potřebu změn chápat a snažit se. Jenže v praxi to tak není. Poradíme vám, co s tím.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - porada, kolegové, jednání | foto: Profimedia.cz

Pořád se budete setkávat s těmi, kteří vám budou připadat natvrdlí, neschopní nebo zcela ničemní. Jak se s nimi vyrovnat? Nejdříve si je rozdělíme do tří skupin, nebo spíše stupňů:

1. stupeň: V prvním stupni jsou ti, kteří dělají věci špatně, pomalu, zdržujícím a rozčilujícím způsobem - ale uznají to. Po přistižení při chybě nezapírají a berou na vědomí, že nemohou mít takový plat a takové postavení jako vy. Jsou nejméně nebezpeční.

Všem spravedlivě a hlavně stejně

Druhý stupeň už je náročnější. Jsou to lépe řečeno zabedněnci, kteří svou chybu nepřiznají. Možná ji pro svou tupost nevidí; možná ale dospěli k poznání, že vlastní chyby se musí vždy zatloukat a zatloukat. Třeba sem tam nějaký dobrák - třeba vy - při tom jejich zatloukání vyměkne, mávne rukou, protože si nebude chtít kazit den.

2. stupeň: Zabedněnci tohoto druhého stupně bývají vehementně rovnostářští. Už od mládí využívali každou vhodnou situaci k chytračení, podvůdkům a podvodům. Počínaje například bezostyšným opisováním domácích úkolů nebo písemek přes stále větší účelové lži a výmluvy. Jen aby setřepali jakékoli riziko větší poctivé námahy. Jejich cíle jim světí jejich prostředky, i když ty jsou velmi neférové a podrazácké.

Takoví lidé vám samozřejmě bohorovně kradou čas; mailují vám zbytečné zprávy, telefonují a osobně vyrušují. Jako by vaše koncentrace na práci neměla hodnotu a její opakované narušování nebyla žádná tragédie. Jako by jim bylo srdečně jedno, lhostejno, zda dosáhnete svých nádherných životních cílů dříve, anebo - kvůli jejich zdržování - mnohem později, nebo dokonce vůbec ne.

Mají moc rádi spravedlnost - zejména když dojde na bonusy, výhody, odměny v zaměstnání. Opovažte se chtít jen pouhý dvojnásobek toho, co mají oni, a to i v případě, kdybyste si spravedlivě zasloužili desetinásobek. Budou podrážděně křičet: "Všem stejně! Žádné extrabuřty pro vás." A budou si přitom připadat jako archandělé spravedlnosti.

3. stupeň: Jednoduché řešení? Neexistuje! Třetí, nejhnusnější stupeň lidí, kteří vám jistě otravují život, jsou ti, co hází svá darebáctví na vás. Podle nich i vy zdržujete, lžete, kradete a podrážíte. A říkají to nahlas a se skálopevným přesvědčením. Psychologie tomu říká "autoprojekce". Lidově - "podle sebe soudím tebe". Nejhorší je, když se takoví sdružují do skupinek, do klik, do mafií.

Vy pracujete, až se z vás kouří - oni spolu postávají, posedávají nebo i popíjejí a intrikují. Mají dost času se domluvit na strategii, která vás poškodí. Stačí, když vás některý z jejich kumpánů na poradě zkritizuje. Pak je jasné, že i vy děláte chyby. Budou se vás všemožně snažit očernit a do něčeho namočit. Chtějí totiž zadupat do země fakt, že vy jste jejich černé svědomí. Že vy jste se svou poctivou pracovitostí jejich zrcadlo, které věrně zobrazuje, jak plýtvají s časem a jak pokřivené mají chování.

Nemyslete si, že vám teď dám jednoduchou radu, jak je změnit. Sami totiž tušíte, že to nejde. Čím jste starší a zkušenější, tím víc vám bude jasné, že zázračné řešení neexistuje ani v tomto případě. Co tedy s tím? Člověk se musí stát pánem svého času především sám v sobě. Uvnitř. Tady je devadesát procent vašich možností.

Nechtějte násilím změnit vy je - to pak často udolají, utahají oni vás. Žijte čas svého života ve vnitřní pozitivní pohodě. Pak vás i nepříjemné vnější činnosti nebudou tolik trápit. Zjednodušeně řečeno, buďte rádi, že chodíte, dýcháte a že jste zdraví. Když se nebudete nechávat ovlivňovat nepříjemnými lidmi a jinými okolnostmi, budete mít víc času. Získáte sílu a energii stihnout lépe, dříve a klidněji to, co by se vám znervóznělým či otráveným a zdeptaným sypalo pod rukama.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečn...

Najdete na iDNES.cz