Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodávat v multilevelové síti může vynést bohatství. Na co dát pozor

  14:00aktualizováno  14:00
Výplata 50 tisíc korun měsíčně není v multilevelové síti nic neobvyklého. Než se ale do takové práce pustíte, přečtěte si rady ekonomky Marcely Hrubošové v dalším díle seriálu o finanční gramotnosti. Upozorňuje na možná úskalí síťového prodeje.

Prodávejte jen ty výrobky nebo služby, kterým sami skutečně věříte, radí u síťového prodeje finanční expertka. | foto: Profimedia.cz

Nedávno se mě zeptala jedna účastnice kurzu, zda má přijmout práci v multilevelové síti. Říkala, že už je dlouho bez práce, rozesílání životopisů a obcházení přijímacích řízení je bez výsledků, a že jí známý láká do síťového prodeje. Vydělá si prý 50 tisíc korun měsíčně. Vysvětlila jsem jí následující:

Mutli level marketing neboli síťový prodej je geniální prodejní nástroj. Jedná se o systém velmi propracovaného tréninku, motivace a odměňování, kde se pracuje se třemi základními úrovněmi lidského bytí, tedy s lidskými životními potřebami. A to potřebou přežití, potřebou být milován a někam patřit a potřebou sebehodnoty - úspěchu ve společnosti.

Marcela Hrubošová

  • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
  • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
  • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve finančních domech.
  • www.financeproradost.cz

Marcela Hrubošová

Multi-level marketing nabízí svým prodejcům pokrytí všech těchto potřeb a svému majiteli je tak skutečným pokladem, který funguje jako perpetum mobile na peníze. Tedy generuje sám neuvěřitelné finanční prostředky.

Důležité pro úspěch v Multi level marketingu jsou dvě věci:

  1. Stále „nová krev“ prodejců v multilevelové síti
  2. Produkt neboli výrobek, který se přes MLM prodává, musí být rychloobrátkový, tedy musí se jednat o něco, co klienti rychle spotřebovávají, například kosmetiku nebo čisticí prostředky

Pokud se pro tento prodej zvolí produkt nebo služba s dlouhodobou spotřebou, jako jsou například produkty finančního trhu, životní pojištění nebo investice, pak se po čase stává síťový prodej sám sobě i společnosti zbraní hromadného ničení.

MLM má obrovskou sílu v mase (množství), takže dokáže ve velmi krátkém čase pokrýt svým produktem trh. Jakmile je však trh nasycen z důvodu dlouhé životnosti produktu, není na čem vydělávat, ovšem MLM si žádá svou dávku odměny. A pokud neexpanduje na další území, začne kanibalizovat vlastní už pokryté řady. Ničí tak sám sebe zevnitř, poškozuje klienta a s ním ničí důvěru v daný produkt a tím i samotný trh.

Pokud vám známý nabízí práci v takové obchodní síti, pak než se rozhodnete, velmi dobře zvažte zda:

  • produkt/služba, kterému se daný multilevel věnuje, si mohou lidé kupovat opakovaně nebo se jedná o jednorázový nákup
  • se vstupem do sítě nejste nucena sama vložit nějaký finanční obnos nebo nakoupit určité množství produktu/služby. Tady varuji před takzvaným „letadlem“, kdy se sami pro obchodní strukturu stáváte zbožím a profitují z vás ti v obchodní hierarchii nad vámi.
  • zda máte dostatek lidí kolem sebe nebo jste dostatečně sociální (komunikativní/výřeční), abyste svou činností oslovili co nejvíce lidí a provize (odměna) z prodeje vám opravdu přinesla očekávaný příjem.

A rada na závěr: pokud se rozhodnete pro prodej, vždy prodávejte jen ty výrobky nebo služby, kterým sami skutečně věříte. V opačném případě vás čeká dlouhá doba trápení a jistá cesta k neúspěchu.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Trend: Zaplatím později, však se to nezblázní, říká si stále víc Čechů

Ilustrační snímek

Za zboží a služby zakoupené po internetu a na splátky nezaplatí včas pětina Čechů. Většina koupěchtivých se pak...

Nenechávejte platby až na Silvestra, můžou vás vyjít pěkně draho

Ilustrační snímek

Banky upozorňují své klienty, aby nenechávali platby na poslední chvíli. Stejně se však najde dost lidí, kteří si na...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Perly týdne: Elektrické Škodovky, cena za EU a bublina, jakou svět neviděl

Perly týdne: Elektrické Škodovky, cena za EU a bublina, jakou svět neviděl

Kurzy.cz Trhy, ekonomika, politika - cena za EU, prudký start akcií a bublina, jakou svět neviděl S bitcoinem se nenudíme: Blo...

Najdete na iDNES.cz