Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehledejte v penězích štěstí, nepřinesou vám ho, říká odbornice

  14:00aktualizováno  14:00
„Štěstí si za peníze nekoupíš,” zní v textu jedné známé písničky a všichni, kdo ji slyší, souhlasně přikyvují. Přesto řada z nás staví peníze na piedestal a hledá štěstí právě v nich. Ekonomka Marcela Hrubošová v dalším díle seriálu o finanční gramotnosti radí, jak se od peněz odosobnit.

„Chcete-li žít spokojený život, musíte si nastavit tok peněz tak, aby vás dělal finančně nezávislými,“ říká ekonomka Hrubošová. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé spojují sebe a své štěstí s množstvím peněz, které mají. Ty samy o sobě, ale žádné štěstí nepřináší. Pro spokojený a šťastný život je nutné se odosobnit od peněz. Člověk by se měl vrátit k základům: k čemu vlastně peníze slouží, co vyjadřují a jaká je jejich role v životě člověka.

1Peníze jsou prostředek směny

Penězi se dá vyjádřit hodnota věci nebo služby, kterou nabízíme, prodáváme nebo nakupujeme mezi sebou navzájem. Na co jsme však při směně “trochu” zapomněli, je skutečná potřeba dané věci v našem životě. Nespočet “výhodných” nabídek, reklam a mediálních ataků nás nutí kupovat více než skutečně potřebujeme.

Kolikrát jsme si odnesli výhodný nákup 2 za cenu 1, nebo zlevněné zboží, které jsme neměli v plánu vůbec kupovat. Nebo finanční službu či produkt v rámci nějakého balíčku, protože dnes je to za poloviční cenu, nebo dokonce zdarma. Takto utracené peníze, jsou zcela mimo naši kontrolu, a v určitém okamžiku nám budou chybět.

Americký psycholog Abraham Harold Maslow již v minulém století vytvořil takzvanou Pyramidu lidských potřeb, pomocí níž vysvětloval chování člověka při uspokojování svých potřeb. Vycházel z toho, že člověk nejdříve potřebuje uspokojit své fyziologické potřeby - hlad, žízeň, potřebu bezpečí, jistoty, potřebu sounáležitosti, uznání, úcty a nakonec potřebu seberealizace.

Marcela Hrubošová

 • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
 • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
 • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve finančních domech.
 • www.financeproradost.cz
Marcela Hrubošová

Za nejvyšší stupeň považoval Maslow potřebu seberealizace, kterou označuje jako lidské snažení uskutečnit své schopnosti a záměry. Seberealizací naplníme náš potenciál a staneme se tím, kým se máme stát.

Seberealizované lidi viděl psycholog jako ty, kteří vnímají dobře skutečnost a snášejí nejistotu, dokážou přijímat sebe i druhé takové, jací jsou, chovají se a také myslí spontánně, dokáží se zaměřit více na problém než na sebe samé. Mají také smysl pro humor, jsou tvořiví a dokáží odolávat společenským nátlakům, disponují dostatečnými mezilidskými vztahy, a dokáží pohlížet na život objektivně.

Nikde v pyramidě se nenachází potřeba peněz. To znamená, že peníze jsou pouze nástrojem, a to spíše v úrovni prvního a druhého stupně pyramidy, a to jen do chvíle, kdy budeme moci pokrýt své potřeby jiným nástrojem či směnou, než jsou peníze.

2.Peníze jsou skóre “hry” zvané život

Jestli chcete jít v pyramidě života směrem nahoru a žít šťastný a spokojený život, musíte si uspokojit základní fyziologické potřeby a nastavit si tok peněz tak, aby vás dělal finančně nezávislými.

Jak toho dosáhnout? Existuje řada způsobů, já nabízím dva nejzákladnější:

Šetřit se nedaří?

Spočítejte si, jak si se spořením vytvořit rezervu na horší časy.

 • Pravidlo 1-7-2: jedná se o poměr rozdělení vašeho měsíčního příjmu. 10% z každé výplaty vyplaťte sami sobě, tím se odměníte za celoměsíční práci. Můžete si koupit cokoliv vás napadne a udělá vám radost, je to opravdu čistě jen pro vás. 70% je režie, která pokrývá vaše základní životní potřeby, jako je jídlo, oblečení, bydlení (nájem, splátka hypotéky, elektřina, plyn, voda, pojištění) a zbývajících 20% si vždy odložte jako rezervu, na kterou nikdy nesaháte.
  Vaše největší manévrovací pole je pak v oblasti 70%. Tady se snažte nastavit všechny vaše výdaje tak, abyste utráceli s rozumem (optimálně a efektivně). Na co nemáte, to si prostě nekupujte. Pamatujte vždy na tuto základní poučku: “Kdo neumí šetřit, nebude umět ani splácet.”
  Oblast 10% a 20% jsou pevně dány. Oblast 10% vám dává pocit potěšení a radosti, které ke svému šťastnému a spokojenému životu nutně potřebujete. 20% vám dává pocit bezpečí, kdyby nastaly nějaké hodně špatné a nenadálé časy (například ztráta zaměstnání, vážná nemoc)

 • Pravidlo vytvářet si pasivní příjem: Jedná se o příjem, který vám plyne bez ohledu na to, zda jste fyzicky přítomni, například příjem z pronájmu (nemovitosti - domu, bytu, půdy, movitých věcí), příjmy z autorských honorářů, příjmy z internetového obchodování, příjmy z investic (podíly ve firmách, akcie).
  Hledejte takové zdroje pasivního příjmu, které vám budou přinášet peníze pravidelně na měsíční bázi. Jen tak se stanete finančně nezávislými a peníze pak nebudou pouze nástrojem k uspokojování vašich potřeb, ale k vytváření vašeho bohatství, které vám umožní osvobodit se a postoupit o úroveň výše. K tomuto vám pomůže vaše vytvořená rezerva (20% z měsíčního příjmu).

3.Peníze jsou vyjádřením smysluplnosti, toho co děláte

Pokud vykonáváte nějakou práci, poskytujete nějakou službu či prodáváte nějaký produkt, a nejste spokojeni s odměnou, kterou za to dostáváte, pak je na zvážení, zda tato vaše činnost pokrývá potřeby lidí kolem vás a přináší jim skutečný užitek a přidanou hodnotu. Pokud zjistíte, že ne, pak je potřeba svou činnost modifikovat nebo se vydat zcela novým směrem. Co nejhoršího můžete udělat, je zůstat stát a čekat, že se to samo změní.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sazba daně z nabytí nemovitosti je 4 % a počítá se z kupní ceny či z výše...
Kvíz: Víte, co znamená odhad ceny nemovitosti?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Pak jste možná v situaci, kdy sháníte odhad ceny nemovitosti. Víte, k čemu odhad potřebujete a kdo jej může zpracovat? A...  celý článek

Ilustrační snímek
Kolik dostanete od státu, když vám dojdou všechny peníze

Do situace, kdy člověk obrací každou korunu, se může dostat každý. Stačí delší nemoc nebo propuštění z práce. Po pár měsících je zle, peníze docházejí. Že to...  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Víte, co je mikropůjčka a na co si dát pozor?

Říká se jim půjčky před výplatou a bere si je poměrně dost lidí. Řeší tím své aktuální finanční problémy, které chtějí mít z krku co nejdříve. Jenže přesně tak...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební průzkum CVVM: do sněmovny by se dostali Piráti, zato TOP 09 ne
Volební průzkum CVVM: do sněmovny by se dostali Piráti, zato TOP 09 ne

Volby se nezadržitelně blíží a i volební modely se rychle mění. Podle nich má šanci na překročení limitu 5 % pro vstup ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.