Devět užitečných rad, jak ohlídat své peníze a ušetřit nemalé částky

aktualizováno 
Věnujte pár minut tomu, že si projdete své finance. Jestli někde neplatíte víc, než musíte. Jestli nemáte pojistky, které nepotřebujete. Jestli vám peníze neleží tam, kde ztrácejí hodnotu. Můžete tím ušetřit tisíce korun ročně.
Přemýšlejte o tom, proč a nač spoříte. Ilustrační snímek

Přemýšlejte o tom, proč a nač spoříte. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Než si něco koupíte, podívejte se, zda byste to jinde nepořídili levněji. Zbytečné poplatky se nemusí zdát velké - v bance dáte měsíčně o stovku víc, než byste museli, u telefonního operátora další stovku, pojištění tisíc korun za rok, elektřina padesát měsíčně... Když se to na konci roku sečte, jsou to čtyři tisíce. Kdyby vám někdo ukradl peněženku s takovou hotovostí, byli byste naštvaní. A tady ty peníze dáváte dobrovolně. Nebojte se změnit dodavatele u služby, kterou už máte. Využívejte internetové kalkulačky a srovnávače cen. Zkuste třeba www.bankovnipoplatky.com (poplatky za vedení účtu), www.srovnavac.cz (pojištění), www.heureka.cz (zboží), www.srovnejenergie.cz (energie), www.tarifomat.cz (mobilní služby).

Většina z nás utrácí za maličkosti a mnohdy si to za pár minut po zaplacení vyčítá. Nemáme totiž moc přehled o celkových výdajích, a tak nám pár korun za občerstvení, za časopis, za dárek... přijde jako přiměřená částka. Jenže kdyby se to sečetlo! Pomoc je celkem jednoduchá - nenoste s sebou mnoho peněz v hotovosti a kartu si berte ze šuplíku jen na plánované nákupy.

Někteří odborníci doporučují mít dostupnou finanční rezervu tři měsíční platy, jiní dokonce šest. Realita je však taková, že spousta rodin v Česku žije od výplaty k výplatě a rezervu nemá žádnou. Pak stačí i čtrnáctidenní nemoc a je průšvih. Za finanční rezervu byste neměli brát peníze, které jsou třeba v penzijním připojištění - jsou určeny na jiný účel než řešení okamžitých problémů, a navíc přístup k nim není rychlý, výpovědní lhůta bývá tři měsíce. Rezervu si ukládejte na spořicím účtu nebo třeba na účtu banky, která poskytuje služby zdarma.

Přemýšlejte o tom, proč a nač spoříte. Rezervu mějte uloženu tak, aby byla k dispozici okamžitě. Pokud na něco konkrétního spoříte - auto, nová kuchyň, cesta kolem světa - dávejte si peníze do jiné škatulky, která třeba v pětiletém horizontu vydělává víc než spořicí účet. Hodí se stavební spoření, dluhopisové fondy. A založte si spoření i na takzvané dlouhé peníze - budou jednou tvořit významnou část vaší penze. Čím delší doba spoření přitom je před vámi, tím odvážnější v investování peněz můžete být a můžete se pustit třeba do obchodování s akciemi.

Pokud vám měsíčně z výplaty nezbývá víc než tři tisíce korun, vsaďte na jistotu. Když dva tisíce budete ukládat do stavebního spoření, jsou to peníze, které během šesti let přinesou jisté zhodnocení 3,7 procenta a ještě jsou ze zákona pojištěné. Pro lidi nad 55 let je ještě výhodnější penzijní připojištění - během pěti let lze díky státnímu příspěvku počítat se zhodnocením kolem pěti procent při ukládané tisícikoruně měsíčně.

Jestli máte v rozpočtu ještě další rezervy, nebojte se investovat. Nejjednodušším způsobem je nákup podílových fondů. Pamatujte přitom na jednoduché investorské pravidlo - vklady bezpečné a uložené na krátkou dobu nepřinášejí vysoké zisky. Dobrý výnos můžete čekat třeba při nákupu fondů akciových, ty jsou však určeny k dlouhodobému investování a počítat se musí i s rizikem propadu.

Ze zákona musíte mít povinné ručení na auto (pokud ho vlastníte) a maximálně rozumné je pojistit si odpovědnost v běžném životě, což je vlastně obdoba povinného ručení na jiné situace, než je řízení vozu. Pojištění odpovědnosti vyjde na čtyři sta korun ročně pro celou rodinu a vy máte jistotu, že když způsobíte škodu do milionu korun, zaplatí ji pojišťovna. Ostatní pojistky volte zejména podle toho, zda je potřebujete. Dobře vážit pro a proti byste měli zejména u životních a zdravotních pojistek.

Jednoduché (a nedodržované) pravidlo říká: půjčujte si jen na to, co bude mít svou hodnotu i ve chvíli, kdy splatíte. Takže stop půjčkám na spotřební elektroniku, na dovolenou, či dokonce na obvyklé nákupy. Přijatelné jsou pouze půjčky na vzdělání, na bydlení a při dobrých propočtech na podnikání. Nikdy si nepůjčujte na to, abyste mohli půjčené peníze investovat do jediného zaručeného produktu, který vám někdo nabízí. V takovém případě nejde o investici, ale o loterii.

Zaručit se za cizí půjčku je jistě znakem kamarádství, ale než to uděláte, několikrát vše zvažte. Skutečně jste ochotni úvěr splácet, když to dlužník nebude dělat? A jste si vědomi, že ručitelský závazek může být pro vás samotné problém, když si třeba budete chtít vzít hypotéku?Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Další z rubriky

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...Najdete na iDNES.cz