Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět rad pro lidi přes padesát, jak v práci vyniknout nad mladšími

aktualizováno 
Zaměstnavatelé často dávají přednost mladším pracovníkům, ať už kvůli předsudkům (mladí jsou aktivnější), nebo z objektivních důvodů (znalost jazyků, počítačové dovednosti, nižší mzdy absolventů). Jak to změnit, radí psycholog Dalibor Špok.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Neustále se vzdělávejte

Vzdělání není užitečné jen tehdy, když ho potřebujete v současné práci. Je to základní požadavek. Pouze v minimu oborů můžete zůstat experty, po kterých je poptávka, pokud se stále neučíte a nevyvíjíte.

Odložte výmluvy na stárnoucí mozek, mladí zase mají hlavu plnou sexu nebo hudby a také musí učení zvládnout. Neumíte-li anglicky ani přečíst e-mail a na počítači končíte s uložením textového souboru, pak rozhodnutí zaměstnavatele dát přednost mladšímu uchazeči, který ovládá jazyky i počítače bezvadně, není možná diskriminací, ale jeho racionální volbou.

Neustálé vzdělávání vás udržuje otevřené změně. Cvičí mozek i pro další pracovní aktivity. Nejlepší způsob, jak se ke vzdělávání donutit, je nikdy s ním nepřestat.

2.Naučte se procházet změnou

Pokud někdo pracuje 15 či 20 let u jednoho zaměstnavatele, pak si natolik zažije mnohé zvyky (i zlozvyky), že se bude jen obtížně přizpůsobovat jiné práci, kde se věci prostě dělají jinak. Kdo vícekrát změnil pracovní místo, ví, že na každém se musí učit něco nového. Tuší, jak si se změnou poradit. A proto se jí nebojí. Tyto schopnosti ale nelze získat jinak než právě větší změnou, kterou byste měli udělat alespoň několikrát v pracovním životě.

3.Nevnímejte pracovní svět optikou věku

Když budete u pohovoru působit sympaticky a aktivně, s vnitřním přesvědčením, že vás daná práce, firma nebo obor zajímá – tedy ne že jen potřebujete překlenout pár let do důchodu – svou šanci na přijetí radikálně zvýšíte. Totéž učiníte, pokud se u pohovoru nebudete věnovat vyprávění, jak vás bývalý zaměstnavatel propuštěním po tolika letech zklamal. Nepovídejte jen o minulosti, ale dejte najevo také zájem o budoucnost.

Máme práci pro každého

Vyberte si ze žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Jestliže se nedokážete zbavit přesvědčení, že „pouze my starší víme, jak běží svět“, a neskousnete, že váš šéf je o dvacet let mladší, vaše šance na získání práce nebudou nejvyšší. Možná máte výrazně mladšího zubaře a nevadí vám to. Tak proč by to měl být problém u šéfa nebo u kolegy?

Přestaňte vnitřně posuzovat pracovní svět optikou mladší-starší a ostatní už se tak nebudou dívat na vás. Přestaňte používat fráze jako: To si nemůžeš pamatovat nebo Však počkej, až budeš starší.

4.Stýkejte se s lidmi různého věku

Vyhněte se pracovnímu styku pouze se svými vrstevníky. Snažte se, abyste byli v kontaktu s lidmi výrazně mladšími i staršími. Aktivně pěstujte kontakty s kolegy a známými z nejrůznějších oblastí. Moderně se tomu říká networking.

Díky tomu budete nejen umět jednat s různými typy lidí, ale mnozí z nich vám možná v budoucnu pomohou najít práci. A u pohovoru s personalistou o dvacet let mladším bude poznat, že jste na takový věkový rozdíl zvyklí.

5.Připravujte si alternativy

Zamyslete se, jak rizika nezaměstnanosti po padesátce eliminovat. Možná si můžete v případě vyhazovu otevřít malou živnost, kterou léta plánujete. Nebo byste mohli vypomoci v rodinném obchůdku. Třeba se to nestane. Je ale vhodné mít několik alternativ, na které se můžete dlouhodobě a paralelně se svou prací připravovat (studiem, získáváním dovedností nebo sháněním informací).

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz