Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět rad pro lidi přes padesát, jak v práci vyniknout nad mladšími

aktualizováno 
Zaměstnavatelé často dávají přednost mladším pracovníkům, ať už kvůli předsudkům (mladí jsou aktivnější), nebo z objektivních důvodů (znalost jazyků, počítačové dovednosti, nižší mzdy absolventů). Jak to změnit, radí psycholog Dalibor Špok.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Neustále se vzdělávejte

Vzdělání není užitečné jen tehdy, když ho potřebujete v současné práci. Je to základní požadavek. Pouze v minimu oborů můžete zůstat experty, po kterých je poptávka, pokud se stále neučíte a nevyvíjíte.

Odložte výmluvy na stárnoucí mozek, mladí zase mají hlavu plnou sexu nebo hudby a také musí učení zvládnout. Neumíte-li anglicky ani přečíst e-mail a na počítači končíte s uložením textového souboru, pak rozhodnutí zaměstnavatele dát přednost mladšímu uchazeči, který ovládá jazyky i počítače bezvadně, není možná diskriminací, ale jeho racionální volbou.

Neustálé vzdělávání vás udržuje otevřené změně. Cvičí mozek i pro další pracovní aktivity. Nejlepší způsob, jak se ke vzdělávání donutit, je nikdy s ním nepřestat.

2.Naučte se procházet změnou

Pokud někdo pracuje 15 či 20 let u jednoho zaměstnavatele, pak si natolik zažije mnohé zvyky (i zlozvyky), že se bude jen obtížně přizpůsobovat jiné práci, kde se věci prostě dělají jinak. Kdo vícekrát změnil pracovní místo, ví, že na každém se musí učit něco nového. Tuší, jak si se změnou poradit. A proto se jí nebojí. Tyto schopnosti ale nelze získat jinak než právě větší změnou, kterou byste měli udělat alespoň několikrát v pracovním životě.

3.Nevnímejte pracovní svět optikou věku

Když budete u pohovoru působit sympaticky a aktivně, s vnitřním přesvědčením, že vás daná práce, firma nebo obor zajímá – tedy ne že jen potřebujete překlenout pár let do důchodu – svou šanci na přijetí radikálně zvýšíte. Totéž učiníte, pokud se u pohovoru nebudete věnovat vyprávění, jak vás bývalý zaměstnavatel propuštěním po tolika letech zklamal. Nepovídejte jen o minulosti, ale dejte najevo také zájem o budoucnost.

Máme práci pro každého

Vyberte si ze žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Jestliže se nedokážete zbavit přesvědčení, že „pouze my starší víme, jak běží svět“, a neskousnete, že váš šéf je o dvacet let mladší, vaše šance na získání práce nebudou nejvyšší. Možná máte výrazně mladšího zubaře a nevadí vám to. Tak proč by to měl být problém u šéfa nebo u kolegy?

Přestaňte vnitřně posuzovat pracovní svět optikou mladší-starší a ostatní už se tak nebudou dívat na vás. Přestaňte používat fráze jako: To si nemůžeš pamatovat nebo Však počkej, až budeš starší.

4.Stýkejte se s lidmi různého věku

Vyhněte se pracovnímu styku pouze se svými vrstevníky. Snažte se, abyste byli v kontaktu s lidmi výrazně mladšími i staršími. Aktivně pěstujte kontakty s kolegy a známými z nejrůznějších oblastí. Moderně se tomu říká networking.

Díky tomu budete nejen umět jednat s různými typy lidí, ale mnozí z nich vám možná v budoucnu pomohou najít práci. A u pohovoru s personalistou o dvacet let mladším bude poznat, že jste na takový věkový rozdíl zvyklí.

5.Připravujte si alternativy

Zamyslete se, jak rizika nezaměstnanosti po padesátce eliminovat. Možná si můžete v případě vyhazovu otevřít malou živnost, kterou léta plánujete. Nebo byste mohli vypomoci v rodinném obchůdku. Třeba se to nestane. Je ale vhodné mít několik alternativ, na které se můžete dlouhodobě a paralelně se svou prací připravovat (studiem, získáváním dovedností nebo sháněním informací).

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

ČEZ prohrává dlouholetý spor se SŽDC o více než miliardu korun (Ranní zpráva z a...

ČEZ prohrává dlouholetý spor se SŽDC o více než miliardu korun (Ranní zpráva z a...

Kurzy.cz Hlavní události ČEZ Prodej má podle rozhodnutí soudu vrátit více než jednu miliardu korun Správě železniční dopravní ce...

Najdete na iDNES.cz