Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osvědčené rady psychologa, jak uklidit pracovní resty a nezešílet

aktualizováno 
Z letní dovolené jste načerpali nové síly a chcete je spojit s kladným přístupem k práci. Chcete prostě začít s „čistým stolem“. Je to jednoduché: ukliďte si v počítači i kolem něj a hlavně se zbavte starých restů. Ten ozdravující pocit stojí za to, říká psycholog Dalibor Špok.

Vnější soulad a řád nám pomůže k pocitu klidu a obnovy uvnitř. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V psychologii platí, že co je uvnitř, projevuje se i navenek. A naopak. Vnější soulad a řád nám pomůže k pocitu klidu a obnovy uvnitř. Jaké kroky můžeme podniknout? Chce to fyzický pořádek. Existují tři základní hesla dobrého pořádku:

  1. Každá věc má své místo.
  2. Na toto místo se pravidelně a rychle vrací.
  3. Co mi vadí, uklidím okamžitě.

Stanovte si pevná místa na své složky, pomůcky nebo kancelářské nástroje. Chce to trochu přemýšlení, aby byla dostatečně jednoduchá i logická. Na závěr takového úklidu (a promýšlení) musíme vědět, kde má každá věc svůj domov - kde bydlí nůžky, kde tonery, kde staré účty.

Druhý krok je stejně důležitý. Po každé činnosti, kdy danou věc používáme, ji vrátit domů.

Čtěte také

Za našimi pracovními problémy často nestojí složité příčiny. Mnohé mají prostého jmenovatele: něčeho je příliš. Čtěte rady, jak omezit, ubrat, včas zastavit.

Psycholog radí: pracujte méně, je to někdy více

Třetí bod je už jen doplňkem: v otázce pořádku jednejme ihned. Pokud se potkáme s něčím, co není na svém místě, ihned to napravme. Tím se vyhneme postupnému kumulování nepořádku, na jehož uklízení samozřejmě nemáme čas.

Pohřbívání souborů. Navždy

Při organizování souborů dodržujte dvě zásady: Zaprvé jednoduchou strukturu složek a zadruhé jednotné a nápomocné pojmenování. Pokud nazvete už dvacátý dokument „Report“, příliš vám to později v jeho nalezení nepomůže. Pokud jej zasunete do páté úrovně složek, pohřbíte ho tam navždy.

Příkladem dobrého pojmenování může být například „jméno klienta, zkratka projektu, popis dokumentu“. Pokud část tohoto jména přejímá složka, pak stačí zvolit jednodušší, ale stále dostatečně popisné a víceslovné pojmenování.

V organizování složek je dobré snažit se o co nejplošší strukturu. Cokoli hlubšího než tři čtyři úrovně vnoření od hlavní složky „Dokumenty“ je obvykle zbytečné a příliš komplikované.

Pořádek v e-mailech

Spoléhejte na schopnosti moderních programů vyhledat e-mail během několika sekund a naučte se toto vyhledávání dobře používat. Bohatě se vám to vrátí.

Může se hodit

Najděte si dobře placenou práci na jobDNES.cz.

Vybírejte ze žhavých pracovních nabídek.

E-maily organizujte co nejjednodušeji. Pouze málokdy je potřeba pro každý projekt či klienta vytvářet speciální složku. Pokud to není opravdu nutné (např. z legislativních důvodů), doporučuji vytvořit systém jen několika složek: například Doručená pošta, Archiv, Čekám, Udělat, Reference. Do poslední jmenované složky přesuňte všechny e-maily, které obsahují informace nebo dokumenty, jež můžete v budoucnu potřebovat nebo na které budete chtít navázat.

Pokud se dáte do úklidu, jistě narazíte na spoustu nevyřízených e-mailů či rozpracovaných dokumentů. To vše má opět najít jeden domov. Zřiďte si složku „Resty“ v e-mailech, jednu podobnou v počítačových dokumentech a jedno místo, kam dáte všechny resty ve fyzické podobě. Ano, v těchto složkách je spousta nedodělků, ale váš stůl (počítač, pošta) je čistý. Pocit zahlcení mizí. Získáváte dojem zvladatelnosti.

Autor:Nejčtenější

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Stravenka není stravné. Za služební cesty si zpětně vybojoval 22 tisíc

Ilustrační snímek

Kdo jezdí na služební cesty, které trvají alespoň pět hodin, má nárok na stravné. Někteří zaměstnavatelé to však řeší...Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Další z rubriky

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Jak se jezdí na kolečkách mezi hamburgery a hranolky

Jiří Mařan

Jiří Mařan je od 14 let na vozíku. Tu pravou práci pro sebe hledal tak dlouho, až si ho nakonec našla sama. Potkáte ho...

Kryptoměny se opět potápějí. ESMA: Investoři musí počítat s možností totálních z...

Kryptoměny se opět potápějí. ESMA: Investoři musí počítat s možností totálních z...

Kurzy.cz Virtuální kryptoměny obnovily výrazněji negativní vývoj a pokračují ve ztrátách. Bitcoin se ocitá nejníže od začátku lo...

Najdete na iDNES.cz