Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ráj investorů - země vycházejícího slunce?

aktualizováno 
Japonské akcie, polské dluhopisy či thajský baht – čas od času se pozornost analytiků soustředí na určitý segment, region či odvětví, které mají v následujícím období přinést nadprůměrné výnosy. V současnosti je velmi diskutovanou zemí Japonsko, kde se mluví o tom, zda je výhodné nakoupit nyní akcie, či zda bude pokračovat dlouhotrvající pokles trhů.

V posledních několika týdnech se v souvislosti s akciovými trhy mluví o Japonsku stále více. Zajímavé na této zemi jsou dva faktory – dlouhotrvající pokles akciových trhů a nízká cena akcií. Jak již bylo řečeno v článku Tokijská burza hledá nové dno japonské akcie jsou přibližně na takové úrovni, na jaké byly před plnými dvaceti lety (viz graf). Z grafu lze získat jedno nepříliš optimistické zjištění. A sice, že v případě investice do akciových titulů japonských emitentů, ani po uplynutí časového horizontu 5 let, který se obecně doporučuje jako dolní mez pro akciová portfolia, neplyne pro investora zisk.

 

O investicích se více dozvíte ve specializované sekci ZDE

Japonsko je však velmi specifická země, od čehož se odvíjí i současný trend na akciových trzích. Pokud bychom se měli vrátit o půlstoletí zpět, v Japonsku postupně mizí starší podnikatelská (konglomerátní) uskupení zvaná zaibatsu a po druhé světové válce jsou vytlačovány novou strukturou, tzv. keiretsu. Keiretsu je druh podnikového uskupení, kdy se většinou okolo jedné banky vytvoří skupina podniků, které mají společné následující charakteristiky: úvěr od banky a vzájemné majetkové propojení. Ačkoli takovéto uspořádání přivedlo Japonsko k poválečnému boomu, od devadesátých let je jeho přínos považován přinejmenším za diskutabilní.

 

Zdroj: Economy.com

(Maximum 29. prosince 1989: 38916 b. – minimum 10. března 2003: 8144,12 b.)

 

Fondy zaměřené na japonské small capy (malé společnosti)

Credit Suisse Equity Fund (Lux) Small Cap Japan B
Parvest Japan Small Cap

Fondy zaměřené na velké a střední japonské společnosti

ABN AMRO Behavioral Finance Japan Fund
ABN AMRO Japan Equity
CS Equity Fund Japan Megatrend B
Erste Sparinvest Japan-Stock DIV
Franklin Templeton Japan Fund
HSBC GIF Japanese Equity A
HSBC GIF Japanese Opportunities
ING (L) Invest Japan
JB Japan Leading Stock Fund (B)
JB Japan Navigator Stock Fund
JB Special Japan Stock Fund (B)
KBC Equity Fund Japan KAP
KBC Index Fund Japan KAP
Parvest Japan Equities
Parvest Japan Quant
Pioneer Global Japanese Equity
Templeton Japan Fund

Ochranářské a protiimportní opatření brzdí v současnosti nastartování ekonomické aktivity v Japonsku, také známé problémy japonských bank mají své kořeny opět v těchto strukturách.

 

Keiretsu byly doménou velkých společností, které však nepředstavují rozhodující podíl na HDP v Japonsku. Až devadesát procent japonského HDP je totiž generováno malými a středně velkými společnostmi. Ty se postupně osamostatňují a nejsou již svázány s konglomeráty velkých společností. Podle časopisu Newsweek je v Japonsku přes 3000 small capů, tedy společností s malou tržní kapitalizací.

 

Už na začátku loňského roku se o japonských akciích psalo jako o podhodnocených cenných papírech. V současnosti, po dalším poklesu trhů, platí toto tvrzení dvojnásob – alespoň pro small capy. Jejich cena na veřejném trhu je často menší než likvidační cena podniku (hodnota získaná pouze prodejem aktiv podniku). Jelikož v Japonsku již nejsou určující zmíněné keiretsu a trh je mnohem více tržně orientován (př. cenová konkurence), existuje u malých akcií výrazný růstový potenciál. Zde existují dva odlišné přístupy. Jeden tvrdí, že třída small capů jako taková poroste, druhý přístup se zaměřuje na vyhledávání nejvýnosnějších příležitostí v tomto segmentu. Na čem se však mnoho analytiků shodne, je to, že japonské malé firmy představují výrazné nevyužité příležitosti.

 

Pokud již budeme uvažovat o investici do japonských cenných papírů, máme v ČR bohatou nabídku regionálních fondů. Avšak kromě dvou fondů (Credit Suisse a Parvest) se žádný jiný fond nekoncentruje na small capy. Zbytek fondů je totiž nejvíce zainvestován právě u největších japonských firem. Právě takové fondy ale trpí poklesem indexů (trhů) japonských akcií.

 

Co říci závěrem? Notoricky známé tituly z japonských burz plně pocítily pád trhu, avšak u nich se jen zřídka rýsuje příležitost vysokého výnosu. Naproti tomu „neznámé“ malé společnosti dávají tušit nadprůměrné výnosy. Zájem investorů se tak pomalu přesouvá k těmto aktivům. Nesmíme zapomenout zdůraznit riziko, které je v případě japonských small capů na vysoké úrovni. Nebude lehké nalézt růstovou akcii na trhu, který byl (a stále často je) analytiky považován za "nepropustný".  

 

Myslíte si, že jsou japonské akcie vhodnou investicí? Investovali byste v současnosti do fondů zaměřených na japonské small capy? Těšíme se na vaše názory.  

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Další nabídka

Kurzy.cz

Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsob...
Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsob...

Napětí na Středním východě stále roste. Riziko otevřeného konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem se neustále a poměrně... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.