Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko pouští na pracovní trh více Čechů

aktualizováno 
Po vstupu České republiky do Schengenu pootevřelo Rakousko další hranici - tentokrát v přístupu na pracovní trh. Zatím však jen velmi opatrně.

Vedle Belgie, Dánska, Francie a Německa je alpská země jedním z posledních evropských států, které neumožňují Čechům pracovat u místních zaměstnavatelů bez omezení. Přechodné období potrvá pravděpodobně až do roku 2011.

Od začátku ledna však Rakušané ustupují tam, kde je jejich vlastní opatření bolí - u profesí, kde pociťují největší nedostatek lidí a kde zaměstnanci z Východu pracují často načerno, a tedy nekontrolovaně. Snadnější přístup k práci mají nově čeští stavebníci a zedníci, elektrikáři, truhláři, zámečníci nebo kuchaři a číšníci. Z vysokoškoláků oční optici či strojní inženýři. Seznam čítá celkem 50 profesí. Jejich příslušníci mohou u rakouského zaměstnavatele nastoupit, pokud firma dostane od úřadu práce potvrzení, že na volnou pozici nenašla zaměstnance ze zemí původní evropské patnáctky.

Očekává se, že uvolnění využije pět až sedm tisíc zaměstnanců z nových zemí EU. Dosud jich v Rakousku pracuje 60 tisíc. Opatření je zatím dočasné a Rakušané si ho chtějí vyzkoušet jen do konce roku 2008.

Jak hledat práci u firem
Tomu, kdo uvažuje o zaměstnání u jižních sousedů, lze doporučit návštěvu úřadu práce v místě jeho bydliště. Najde tam úředníka, který je speciálně vyškolen pro podávání informací o pracovních příležitostech a podmínkách v jednotlivých evropských zemích.

Nejkvalifikovanější rádci (takzvaní eures poradci) sídlí na úřadech práce v krajských městech. Jsou zapojeni do mezinárodní sítě spolu s kolegy z 30 evropských států, jež se smlouvami dohodly na volném pohybu pracovníků. Pokud budete potřebovat detailní informace třeba právě z Rakouska, eures poradce vám je vyhledá, naučí vás je hledat, nebo se spojí s rakouským kolegou.

Konkrétní a aktuální nabídku pracovních příležitostí vhodných pro cizince najdete na portálu Evropské služby zaměstnanosti EURES na internetové adrese: http://ec.europa. eu/eures.

Přehled volných míst přímo doporučených rakouskými eures poradci nabízí integrovaný portál českého ministerstva práce na adrese: http://portal.mpsv.cz/eures.

Nabídka ve většině případů odpovídá profesím, které mají od Nového roku na rakouský pracovní trh snazší přístup. Jsou zde volné pozice pro číšníky, kuchaře, zámečníky či řezníky.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz