Rakušané zůstávají na Masarykově univerzitě

- Rakouský ústav pro východní a jihovýchodní Evropu, jehož odbočka pracuje v Brně už osm let, bude nadále působit na Masarykově univerzitě. "Naším hlavním cílem je nyní umožnit nečlenským zemí Evropské unie podílet se na projektech unie prostřednictvím spolupráce s vědci členských zemí," řekla při podpisu smlouvy o prodloužení spolupráce vedoucí rakouského ústavu v Brně Jana Stareková. Podle ní je Česká republika v oblasti vědy a výzkumu na vstup do Evropské unie poměrně dobře připravena.
Aktuálním úkolem je proto, vedle dosavadního propojování vědeckých kontaktů, její zapojení do současných výzkumných projektů realizovaných Evropskou unií právě formou spolupráce například s Rakouskem, které už členem je.

Spolupráce by měla být financována formou grantů, které budou na základě výběru poskytovány jednotlivým vysokým školám v České republice. Pokračovat bude brněnská odbočka rakouského ústavu i v poskytování měsíčních stipendií v Rakousku, pořádání seminářů a přednášek i v publikování společných vědeckých výsledků. Od jejího založení v roce 1981 využilo služeb sto padesát stipendistů.

Pro odbornou veřejnost připravila sto pět přednášek, čtyřicet seminářů a téměř stejný počet mezinárodních konferencí. Rakouský ústav pro východní a jihovýchodní Evropu vznikl v roce 1958 a sídlí ve Vídni. Od roku 1970 spadá pod Spolkové ministerstvo pro vědu a výzkum. Hlavní náplň jeho činnosti tvoří výzkum a vědecká spolupráce se zeměmi střední východní a jihovýchodní Evropy. Odbočky má kromě Brna v Bratislavě, Budapešti, Lublani a Lvově.