Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Realitní fondy se konečně hlásí o slovo

aktualizováno 
Po relativně krátké době se na našich stránkách opět budeme zabývat realitními fondy, které na sebe v posledních dnech opět upozornily. Čeští investoři se totiž s velkou pravděpodobností už v druhé polovině roku dočkají možnosti investovat do nemovitostí v malém. Zní to sice hezky, ale je tomu skutečně tak? Máme se na co těšit?

Domy a domky - Pořízeno v Singapuru, květen 2005, poblíž obchodního centra. | foto: Vlastimil Jech

Když v květnu 2004 vešel v platnost nový zákon o kolektivním investování, byli investoři trochu nepříjemně překvapeni. Zákon sice teoreticky umožňoval vytváření nemovitostních fondů, v praxi však byl kvůli několika nesrovnalostem nepoužitelný. Nejvíce diskutovanou překážkou bylo zavedení minimální investované částky ve výši 2 miliony korun, která prakticky vyloučila drobné investory. Ti se tak předčasně těšili na možnost podílet se na růstu trhu s nemovitostmi bez nutnosti disponovat velkou počáteční sumou peněz.

Současná situace tedy vypadá tak, že u nás sice působí několik nemovitostních fondů (mezi nejznámější patří CEE Properte Development Portfolio nebo Czech and Slovak Property Fund), kvůli nepovedenému zákonu však mají domicil v zahraničí. Navíc je pravdou, že nefungují jako běžné retailové otevřené fondy, které jsou ve velkém nabízené všem investorům.

NENECHTE SI UJÍT
důchodci
Proč je dobré se penzijně připojistit
Proč, kdy a na jakou částku je vlastně dobré mít uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění zajíma běžného občana. Poradíme vám.
Firmy budou mít daňové konto na internetu
Cesty na finanční úřad a vyčkávání ve frontě by se pro podnikatele v blízké době měly stát minulostí, plánuje ministr financí Bohuslav Sobotka.
thinker
Budete obětí sexuálního obtěžování?
Jste si jisti, že si vůči vám nikdo nedovolí takzvané harašení? Nebo si naopak dobře uvědomujete, jak si občas koledujete? Zjistěte to v testu.

Ve středu minulý týden se však začalo blýskat na lepší časy, když parlament schválil novelu zákona o kolektivním investování. Nový zákon totiž přináší několik změn, které přiblíží investice do realitních fondů i drobným investorům. Každý, kdo bude chtít, tak bude moci prostřednictvím realitních fondů investovat do hotelů, kancelářských budov, nebo nákupních center a vydělávat na jejich pronájmu, nebo prodeji a to dokonce ještě dřív, než budou vůbec postaveny.

Co je tedy skutečně nového?

Mezi nejdůležitější změny jednoznačně patří zrušení minimální investice, kterou si budou moci určit samotné správcovské společnosti. Teoreticky tak bude možné určit minimální investici ve výši několik tisíc korun (to ale vzhledem k povaze těchto fondů nebude tak jednoduché). Společnosti také budou mít možnost určit období, nebo dny, ve které budou odkupovat podílové listy od podílníků. Zákon také ukládá interval, který určuje podíl hotovosti ve fondu. Kromě samotných nemovitostních fondů je nutné zmínit, že změny v zákonu umožní zakládat také speciální fondy kvalifikovaných investorů, které budou určeny jen několika zkušeným, převážně velkým institucionálním investorům. Nové druhy fondů budou moci zakládat nejen velké banky, ale také developerské společnosti, nebo obchodníci s cennými papíry. Tyto nové fondy budou dokonce moci vstupovat na burzu.

Nic není bez rizika

Největším rizikem je přílišný optimismus, který může u některých nezkušených investorů vyvolat přílišná chvála realitních fondů. Potenciál růstu nemovitostního trhu totiž v současnosti již není tak velký, jako tomu bylo ještě před třemi až pěti lety. Přílišné idealizování by také mohlo vést k opakování situace před vstupem do Evropské Unie.

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

Všichni, kdo měli alespoň sebemenší možnost, slepě nakupovali nemovitosti v očekávání, že je po květnu 2004 výhodně prodají. Bohužel, zázrak se nekonal a mnoho lidí po vystřízlivění prodávalo nesmyslně nakoupené nemovitosti v neatraktivních lokalitách bez zisku, nebo pod cenou. Výnosy realitních fondů by se tedy měly pohybovat kolem 6 – 8 procent, bude ovšem hodně záviset na tom, na které regiony se budou jednotlivé fondy soustředit (podobně, jako je tomu u cenných papírů).

Dalším nebezpečím může být vykreslování realitních fondů jako něčeho bezpečného, málo rizikového. Je pravda, že volatilita, jako ukazatel rizikovosti je v případě klasických realitních fondů nižší, než je tomu například u fondů akciových. Při pohledu na situaci v nemovitostních fondech v Německu si však uvědomíme, že opatrnosti není nikdy dost. Uzavření několika fondů a rychlý úbytek prostředků z dalších několika desítek ukázalo na slabiny tohoto byznysu, jako je nedostatek „rychlé“ likvidity, riziko spekulací při oceňování hodnoty fondu apod. Potěšitelné je, že při vytváření nové podoby zákona se tvůrci nechali těmito zkušenostmi inspirovat a ve schvalované novele se to pozitivně odrazilo (zákonem stanovený interval podílu hotovosti, možnost určit si intervaly pro odkup podílových listů).

Na to, jestli přinesou realitní fondy investorům očekávané výnosy a jestli bude nový zákon skutečně tak dobrý, jak všichni doufáme, si ještě budeme muset malou chvíli počkat. Po schválení senátem a podpisu prezidenta by však už nic nemělo bránit tomu, abychom se v druhé polovině roku (pokud všechno půjde dobře) na nemovitostní trhy vrhli v malém i velkém.

Plánujete v budoucnu investovat do nemovitostních fondů? Myslíte si, že jsou zmiňovaná rizika opodstatněná? Podělte se s námi o své postřehy a názory.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.