Hradní domečky - Hrad Bítov

Hradní domečky - Hrad Bítov - Hradní domečky - Hrad Bítov. (17.8.2006) | foto: Iveta Komížová

Realitní fondy: výborný start

  • 5
Pražská burza si v měsíci září připsala skromných 0,14 % a prakticky tak zůstala na svých hodnotách z konce srpna. Podle expertů nemůžeme do konce letošního roku počítat s výraznějším nárůstem cen akcií. Rok by měl akciový index PX zakončit v mírném plusu. Celý středoevropský region však stále ohrožují obavy z politické nestability. Dokáže se trh vzpamatovat?

Akcie obchodované v Praze sice dohánějí ztráty, ale proti loňským hodnotám jsou stále v mínusu o více než 2 %. Nejvíce se dařilo akciím společnosti CME (12,1 %), Zentiva (10,9 %) a Orco (7,3 %). Největší poklesem prošly akcie telekomunikační společnosti Telefónica O2. Kvůli výplatě jednoho z nejvyšších dividendových výnosů ve střední Evropě tento akciový titul po klesl téměř o 9 %.

V září vedly reality

Z domácích akciových podílových fondů se o nejvyšší zhodnocení majetku svých podílníků zasloužil ČSOB realitní mix, jehož podílové listy si připsaly 4,46 %. Fond investuje do cenných papírů, jejichž emitent zaměřuje své aktivity na oblasti realit a developmentu - výstavba, správa, provozování nemovitostí či obchodování s nimi. Fond ukládá své prostředky do společností působících na evropském trhu s převahou střední a východní Evropy, na americkém i asijském realitním trhu. Měnové riziko fondu je zajištěno.

Akciové podílové fondy

Podílový fond/Index

výkon za měsíc

výkon 
za 1 rok

ČPI - OPF Globálních značek

2,48%

7,79%

ING Český akciový

2,21%

1,91%

Conseq Invest

2,04%

5,13%

Pioneer - akciový fond

1,43%

11,40%

ČSOB Akciový mix

1,42%

3,95%

AKRO akciový fond

1,09%

9,99%

ISČS Sporotrend

-2,39%

-1,67%

Zdroj: Investiční společnosti, data k 1.10.2006

Na poli smíšených domácích podílových fondů si 2,45 % připsal ČPI -  Fond nemovitostních akcií. Fond akcií je určen investorům, kteří se rozhodli pro uložení svých prostředků minimálně na 5 let. Podílníci fondu profitují opět především na výnosu akcií bonitních nemovitostních a developerských společností, které operují převážně na trhu střední a východní Evropy. Fond se vyznačuje svou nízkou závislostí na vývoji akciového trhu.

Oba zmíněné fondy investují pouze do akcií firem působících v odvětví realit a developmentu a nejedná se tedy o klasické realitní fondy. Tato forma má oproti klasickým nemovitostním fondům několik výhod, kterými jsou vysoká likvidita a diverzifikace, daňové zvýhodnění a výnosy srovnatelné s akciovými trhy. Tento způsob investování je navíc méně náročný na provoz a je oproštěn od vysokých transakčních nákladů spojených s pořizováním nemovitostí. Nevýhodami jsou naopak vyšší volatilita a neúplná kontrola nad kupovanou nemovitostí.

Nejlepší výkonnost - září

Akciové

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Domácí

ČSOB realitní mix

4,46%

Zahraniční

FRANKLIN INDIA FUND

21,25%

Smíšené

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Domácí

ČPI - Fond nemovitostních akcií

2,45%

Zahraniční

FRANKLIN MUTUAL EUROPEAN FUND 

5,92%

Dluhopisové

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Domácí

ČSOB dluhopisových příležitostí

0,84%

Zahraniční

HSBC EURO CORPORATE BOND

3,17%

Peněžní

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Domácí

ČSOB výnosový

0,15%

Zahraniční

PARVEST SHORT TERM (EURO)

2,28%

Zdroj: AFAM, AKAT

Prvním, kdo se odhodlal nabídnout drobným domácím investorům novou formu investování v podobě pravého nemovitostního fondu vedeného v koruně, je Česká spořitelna. Ta v současné době zakládá 100% dceřinou společnost REICO, která bude od čtvrtého kvartálu spravovat realitní fondy, určené kromě velkých investorů (jakých je u nás v současnosti už několik) také drobným investorům.

Z dluhopisových fondů nejlepšího zhodnocení dosáhl fond ČSOB dluhopisových příležitostí a na poli fondů peněžního trhu první příčku obsadil fond ČSOB výnosový.