Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěr 50 tisíc na pět let: Nejdráž u ČSOB, nejlevněji Air Bank a mBank

aktualizováno 
V sedmém kole testu neúčelových bankovních úvěrů, který provádí web Bankovnipoplatky.com s agenturou MindBridge, figuroval jako model stejně jako před rokem mladý svobodný muž. Klienti se vypravili do bank pro půjčku 50 tisíc korun se splatností pět let.

Téměř o 30 tisíc korun přeplatíte za pět let, když si půjčíte 50 tisíc u nejdražší testované banky. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Test porovnával, jak se liší internetové nabídky od skutečných. Celkově testeři navštívili čtrnáct bank. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší úvěrovou nabídkou byl 28 747 korun.

Profil žadatele

 • Svobodný muž, kterému je 26 až 32 let, bezdětný.
 • Má čistý příjem mezi 20 a 30 tisíci korun.
 • Má vysokoškolské vzdělání, je zaměstnaný na dobu neurčitou, není ve zkušební lhůtě.
 • Nemá negativní záznam v registru dlužníků.
 • Není klientem banky, u které žádá o půjčku.
 • Nemá žádný úvěrový produkt, který by při žádosti znamenal riziko předlužení.

V sedmém kole, které probíhalo v dubnu až červnu 2014, využila agentura stejný profil zkušebních žadatelů jako v druhém čtvrtletí loňského roku. To kromě samotných výsledků za další období umožnilo i meziroční srovnání. Podrobnou metodiku reality testu najdete zde.

„V meziročním srovnání došlo k mírnému zvýšení průměrné RPSN, ale pouze o 0,17 procentního bodu, přestože průměrná úroková sazba vzrostla o více než jeden procentní bod. Z toho jasně vyplývá závěr stejný jako v prvním čtvrtletí 2014. Banky pokračují v rušení různých poplatků, které jsou na úvěry navázány,“ vysvětluje Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com.

V tomto kole se výrazně zvýšil počet bank, ve kterých klient dostal standardní předsmluvní nabídku. Zatímco v prvním čtvrtletí ji obdržel pouze v šesti, nyní to bylo v deseti bankách. Náhradní vytištěný dokument poskytly klientovi Equa bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Ve všech bankách klientům řekli, že jde o finální parametry půjčky, neboli že předložená nabídka se shoduje s tím, co bude uvedeno v konečné úvěrové smlouvě.

Jaké sazby nabídly banky pro neúčelový úvěr 50 tisíc korun na 5 let
BankaNabídka z webu (%) 2013/2014*Reálná nabídka (sazba %) 2013/2014Reálná nabídka (RPSN %) 2013/2014
Air Bank8,9 / 9,98,9 / 9,9 9,3 / 10,4
mBank**/ 9,9**/ 9,9** / 10,4
Equa bank** / 10,9** / 10,9** / 11,5
Sberbank***11,7 / 11,811,7 / 11,812,3 / 12,7
Citibank14,0 / 13,014,0 / 13,014,9 / 13,8
Česká spořitel.17,3 / 18,819,8 / 12,922,6 / 14,4
UniCredit Bank13,4 / 12,49,9 / 12,417,8 / 14,7
Raiffeisenbank14,9 / 14,911,9 / 13,912,6 / 14,8
Komerční banka13,5 / 10,514,0 / 15,917,0 / 17,1
GE Money Bank19,0 / 13,622,8 / 13,628,1 / 17,3
Era (Pošt. spoř.)18,9 / 18,918,9 / 18,920,6 / 20,6
LBBW Bank14,9 / 14,99,0 / 20,012,6 / 25,0
Zuno6,9 / 23,910,9 / 23,911,5 / 26,8
ČSOB8,9 / 15,915,9 / 22,922,2 / 28,0
* úvěrové kalkulačky na webech bank, ** nelze porovnat, protože ve 2. kvartálu 2013 banky navyhověly podmínkám testování, *** dříve Volksbank                               Zdroj: Bankovnipoplatky.com

Co ukázalo sedmé kolo

 • Zatímco v předchozím kole se na první příčce umístily tři banky, tentokrát obhájily prvenství (tedy půjčku s reálně nabídnutou nejnižší hodnotou roční procentní sazby nákladů) pouze dvě: Air Bank a mBank (10,4 %). Z děleného prvního pak na třetí místo klesla Equa bank (11, 5 %).
 • Na konci žebříčku se usadila trojice bank, které nabídly RPSN 25 % a více: LBBW, Zuno a ČSOB. Zuno banka opět doplatila na cenovou politiku znevýhodňující půjčky do 50 tisíc korun. „Banka tuto strategii od května změnila, vrátila se k původnímu schématu. V testování se to projeví v dalším kvartále,“ upozorňuje Patrik Nacher. 
 • Rozdíl mezi nabídkou s nejvyšší (ČSOB) a naopak nejnižší hodnotou RPSN (Air Bank, mBank) dosáhl v tomto kole 17,7 procentního bodu, což je druhý největší rozdíl (větší byl pouze ve výsledcích 2. čtvrtletí 2013 - 18,8 procentního bodu). U půjčky 50 tisíc korun by tak klient za pět let splácení u nejdražší nabídky celkově zaplatil o 28 747 korun více, než kdyby využil nabídku nejlevnější.
 • Nejmenší rozdíl mezi hodnotou úrokové sazby a RPSN byl tradičně u bank s nulovými poplatky. V šesti případech byl rozdíl nižší než jeden procentní bod (nejmenší u Air Bank a mBank 0,5 procentního bodu), do rozdílu dvou procentních bodů se pak vešly další tři banky. Na začátku celého testu se přitom s rozdílem pod jedno či dvouprocentní hranici dostala jen čtveřice bank. 
 • Zajímavé je, že devět bank poskytlo reálnou nabídku shodnou s údaji úvěrové kalkulačky na webech bank. U dvou bank se klient dostal dokonce na nižší sazbu (Česká spořitelna a Raiffeisenbank). U tří bank byla reálná sazba vyšší.

Banky již tradičně spustily akce, které slibují odměnu za řádné splácení. Na tento benefit vsadily GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Standardní součástí produktu je pak v případě Air Bank a Sberbank.

„Obě banky také do nabídky uvedly, na jakou hodnotu klesne RPSN po uplatnění odměny za řádné splácení. V nabídce Raiffeisenbank je pak alespoň rukou dopsaná zmínka o výši bonusu. Naopak GE Money Bank a UniCredit Bank tento benefit v nabídce pro klienta nikde nezmiňuje,“ komentuje praxi Patrik Nacher.

Se speciální akcí přišla v květnu také Era - Poštovní spořitelna. Slibuje zákazníkům, že v druhé polovině splácení nebudou hradit žádné úroky. „Vzhledem k tomu, že náš testovací klient získal nabídku v dubnu, není v ní tento benefit uveden,“ dodává Patrik Nacher. 

Některé banky se polepšily, jiné pohoršily

Když srovnáme výsledky za druhé čtvrtletí loňského roku a letoška, snížily nejvíce nabízenou hodnotu RPSN Česká spořitelna (o 8,2 procentního bodu) a GE Money Bank (o 10,8 procentního bodu).

Pohoršily si naopak ČSOB (RPSN stoupla o 5,8 procentního bodu), LBBW Bank (o 12,5 procentního bodu) a také Zuno Bank (15,3 procentního bodu).

V průběžném pořadí za dosavadních sedm kol vede Air Bank před Equa Bank a mBank. Pořadí naopak uzavírají a jako dlouhodobě nejdražší vycházejí GE Money Bank, ČSOB a Česká spořitelna.

Test úvěrů: Průměrné pořadí bank az 7 kol testu

Když vezmeme pořadí podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, vede průběžně Air Bank před Equa Bank a Raiffeisenbank. Půjčku s nejvyššími poplatky podle testu dlouhodobě nabízí UniCredit Bank.

Test úvěrů: Průměrný rozdíl mezi úrokem a RPSN za 7 kol testu

V pořadí za dosavadních sedm kol podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, vede průběžně Air Bank před Equa Bank, mBank a Raiffeisenbank. Půjčku s nejvyššími poplatky podle testu dlouhodobě nabízí UniCredit Bank, i když v aktuálním čtvrtletí se zlepšila. Rozdíl mezi úrokem a RPSN klesl na 2,3 procentního bodu, banka například zrušila poplatek za vedení úvěrového účtu ve výši 150 korun měsíčně.

Výhodné půjčky od FINmarket.cz

Spočítejte si splátky nebo šanci na získání úvěru. Zažádejte o půjčku z pohodlí domova, už nečekejte dlouhé fronty v bance.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz