Po pěti měsících přibylo na nejvýhodnějším účtu čistého přes tisíc korun. Ilustrační snímek

Po pěti měsících přibylo na nejvýhodnějším účtu čistého přes tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reality test spořicích účtů: pátý měsíc již rozdíl přes osm stovek

  • 31
Dubnové výsledky testu výnosnosti spořicích účtů, který už pátý měsíc propočítává web Bankovní poplatky, obohatilo předem naplánované odeslání 20 tisíc a jejich zpětné připsání.

Rozdíl v připsaném čistém zisku se zase o něco zvýšil. Mezi nejlepším a nejhorším účtem je to už téměř osm stovek. Prvenství obhájila Air Bank, na chvostu zůstává mBank. Na druhou příčku se propracoval spořicí účet od Wüstenrot, který přeskočil účet od Equa banky. Na předposlední místo klesla Komerční banka, která tak vystřídala Citibank.

Jak rychle banky převádějí peníze

"Rozhodli jsme se vyzkoušet, jestli účty skutečně fungují jako spořicí a během dubna jsme ze všech účtů vybrali 20 tisíc korun. Po jedenácti dnech jsme na ně peníze zase vrátili zpět a sledovali přesná data odepsání, připsaní a samozřejmě výši poplatků spojených s převodem peněz," říká autor projektu Patrik Nacher.

Přehledně

Převod z bank uskutečnili 16. dubna a pro vrácení vybrali záměrně pátek 27. dubna, aby mohli sledovat, jak bude převod probíhat poslední den před víkendem.

Oba převody byly v příslušné dny provedeny dopoledne mezi devátou a jedenáctou hodinou. 

Všechny banky převedly prostředky tentýž den. Zpětný převod pak připsaly banky většinou následující den po podání pokynu, tedy v sobotu. Někde však nastaly drobné odchylky od standardu: 

  • Air Bank: Prostředky se na účtu objevily až v pondělí 30. 4., a to z důvodu cut-off time u mBank, který pro mezibankovní platby přijaté po osmé hodině ranní stanovuje převod do banky příjemce na následující pracovní den.
  • ČSOB: U této banky není otevřen běžný účet (není povinný) a tím pádem neexistuje možnost s prostředky na spořicím účtu disponovat prostřednictvím internetového bankovnictví; pro převod peněz bylo tedy nutno navštívit kamennou pobočku.
  • Komerční banka: Objevily se problémy při zpětném převodu - na spořicí účet lze prostředky převést jen prostřednictvím běžného účtu, banka však nemá zvláštní položku na provedení vnitrobankovního převodu. Převod je tedy potřeba provést na stránce běžného mezibankovního převodu včetně nelogické povinnosti provést autorizaci. Při snaze zadat datum převodu 27. 4. se objevila hláška o nemožnosti provést převod tentýž den, nejbližší nabízená možnost byla 30. 4. "Na zákaznické lince nám řekli, že i přesto bude převod proveden v pátek. V sobotu na účtu žádná změna nebyla, stav se však nezměnil ani v úterý 1. května. Na zákaznické lince nám sdělili, že je třeba sledovat obrazovku Aktuální použitelný zůstatek a ne Přehled účtů," vysvětluje peripetie Patrik Nacher a dodává, že si banka nedokonalost systému uvědomuje a má již připravenou novou verzi.
  • ZUNO: Zpětný převod na spořicí účet je možný jen přes běžný účet, tedy jako převod mezi vlastními účty, ale tento proces je on-line, okamžitý a bez nutnosti autorizace.

Připsání úroků jen s malými výkyvy

Pravidla testu

Test sleduje už čtyři měsíce peníze na 17 spořicích účtech. Prvotní vklad byl 130 tisíc, což je částka, která podle ČNB v průměru zhruba vychází na jeden účet a netermínovaný vklad. Výsledky za první měsíce a metodiku testování najdete zde.

U bank, které připisují úroky čtvrtletně (ČSOB, ING, Komerční banka, UniCreditBank, Volksbank) uložená částka nevzrostla. Naopak u Komerční banky a Volksbank došlo ke snížení o zaúčtované poplatky za vedení účtu a případné odchozí platby.

Za povšimnutí stojí rozdíly ve výši připsaných úroků u Wüstenrot a Equa bank. Ač obě deklarují shodně úrok 2,30 procent a odchozí a příchozí platby byly provedeny ve stejný den (s hodinovým rozdílem), vykazují připsané úroky rozdíl 1,01 koruny. To je v tomto konkrétním případě zanedbatelné, ale při vyšších úložkách a delších obdobích mohou být rozdíly významné.