Za sedm měsíců přibylo na nejlépe úročeném spořicím účtu 1 542 korun ze 130 tisíc vložených, na nejhůře úročeném jen 112 korun. Rozdíl je 1 430 korun. Ilustrační snímek

Za sedm měsíců přibylo na nejlépe úročeném spořicím účtu 1 542 korun ze 130 tisíc vložených, na nejhůře úročeném jen 112 korun. Rozdíl je 1 430 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reality test spořicích účtů: Za sedm měsíců rozdíl už přes 1 400 korun

  • 45
V červnu se dočkaly peněz i ty spořicí účty, kde banky připisují úroky čtvrtletně. Pro porovnání jsou tedy k dispozici kompletní výsledky. Průběžný test výnosnosti už sedmý měsíc propočítává web Bankovní poplatky.

Zatímco na prvních místech se pořadí nezměnilo, vedoucí pozici si stále drží Air Bank, na konci tabulky si místa vyměnily Komerční banka se Citibank. Nůžky mezi prvním a posledním se opět rozevřely, rozdíl už je neuvěřitelných 1 430 korun. 

Skokanem měsíce se stala UniCredit Bank, která se z jedenáctého místa vyšplhala na šesté, hned za stálou pětici nejlepších. Zatímco přesně u poloviny z 16 bank přibylo za sedm měsíců na spořicích účtech více než tisíc korun čistého, nejméně, jen 112 korun, "vydělal" spořicí účet Citibank.

Tentokrát připisovaly všechny banky

"Červen je výjimečný tím, že je druhým měsícem v našem testu, u kterého se uplatní připsání úroků u těch bankovních ústavů, které připisují úroky čtvrtletně, a prvním měsícem, u kterého se uplatní připsání bonusové (prémiové) částky u bank, které tato zvýhodnění nabízejí," říká Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com. 

Přehledně

Čtvrtletní zúčtování úroků mají ČSOB, ING, Komerční banka, UniCredit Bank a Volksbank. U těchto bank je třeba při porovnání výše úroků přepočítat hodnoty ze čtvrtletních na měsíční. Podrobný výpočet je pod tabulkou.

Z uvedených propočtů je tedy zřejmé, že i tyto banky (podobně jako banky ostatní) připsaly úroky ve správné výši. 

Postřehy měsíce

Během června změnily dvě banky úrokovou sazbu. Zatímco vylepšení se bohužel stávajícího účtu nedotklo, snížení samozřejmě ano. Takže vlastně dvojí zklamání.

GE Money Bank snížila od 1. června úrokovou sazbu u svého produktu Genius II o tři desetiny z 1,40 na 1,10 procenta.

Pravidla testu

  • Test sleduje už půl roku peníze na 16 spořicích účtech.
  • Prvotní vklad byl 130 tisíc, což je částka, která podle ČNB v průměru zhruba vychází na jeden účet a netermínovaný vklad.
  • Výsledky za první měsíce a metodiku testování najdete zde.

AXA Bank oznámila, že od 1. června (do 31. července) zavádí pro nové klienty u spořicích účtů Letní akci s bezkonkurenčně nejvyšší úrokovou sazbou na českém trhu 2,8 procenta ročně. "Chtěli jsme si (v souladu s podmínkami testu) tento účet založit, ale narazili jsme," říká Patrik Nacher.

Na zákaznické lince se totiž dozvěděli, že tento účet je určený prioritně pro nové klienty, stávající mají smůlu. Pokud by chtěli současný spořicí účet převést na nový, museli by starý zrušit a založit nový.

Jenže, zrušení účtu trvá přibližně 14 dnů a zároveň není jistota, že nový "vyšší" účet bude založen. U Axy totiž nemůžete mít na jedno rodné číslo dva účty. Nelze si tedy založit nový účet a zároveň si ponechat starý, byť by to bylo jen na čas.

"Aby nás pracovnice na zákaznické lince uklidnila, řekla nám, že v průběhu června bude snad vyhlášen jakýsi bonus pro stávající klienty ke stávajícím spořicím účtům," dodává Patrik Nacher.