Na nejvýhodnějším spořicím účtu je téměř po roce připsáno o 2 159 korun více než na posledním v tabulce. Ilustrační snímek

Na nejvýhodnějším spořicím účtu je téměř po roce připsáno o 2 159 korun více než na posledním v tabulce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Test spořicích účtů: Téměř po roce rozdíl přes dva tisíce korun

  • 37
Test spořicích účtů finišuje. Do konce sledovaného období zbývá posledních několik dní. Výsledky za listopad tak už naznačují, jaké bude nejspíš konečné pořadí. Rozdíl mezi nejvýnosnějším a nejméně výnosným účtem je téměř po roce neuvěřitelných 2 158 korun.

Všechny sledované spořicí účty budou ukončeny a uzavřeny k datu 12. 12. 2012. "Protože za posledních 12 dnů už nedojde k žádným podstatným změnám, můžeme nyní uvedené výsledky považovat za téměř definitivní," uvádí Patrik Nacher, majitel portálu Bankovnipoplatky.com, který výnosnost jednotlivých účtů sleduje.

Přehledně

Oproti minulému měsíci se pořadí bank v tabulce téměř nezměnilo. U bank, které připisují úroky čtvrtletně (ČSOB, ING, KB, UniCredit Bank, Volksbank), na účtech nic nepřibylo. První pozici si tak až do finále udržela Air Bank, na jejím spořicím účtu přibylo za necelý rok 2 703 korun čistého (z původně vložených 130 tisíc korun).

I pořadí na dalších příčkách zůstalo od října beze změn. Druhá skončila Equa bank, zde přibylo po připsání extra úroku celkem 2 603 korun. Přes dva tisíce korun připsaly také Wüstenrot, Zuno a Axa. 

Výsledky reality testu spořicích účtů, 12. měsíc

Pořadí se mírně zamíchalo jen ve středu tabulky, kde si své pozice vyměnily Poštovní spořitelna s ING. Na účtu Komerční banky je i tentokrát méně peněz než před měsícem. Způsobil to opět poplatek 68 korun za vedení běžného účtu a nepřipsání měsíčního úroku (banka připisuje čtvrtletně), k měsíčnímu zisku nepomohla ani prémie 17 korun z programu Moje odměny.

Na chvostu zůstala i tentokrát mBank, jejíž spořicí účet "vydělal" za necelých 12 měsíců pouze 544 korun čistého, což je o 2 159 korun méně, než získal spořicí účet u Air Bank.

Air Bank versus Equa bank

Pravidla testu

  • Test sleduje už dvanáctý měsíc peníze na 15 spořicích účtech.
  • Prvotní vklad byl 130 tisíc, což je částka, která podle ČNB v průměru zhruba vychází na jeden účet a netermínovaný vklad.
  • Výsledky za první měsíce a metodiku testování najdete zde.

Zajímavé bylo sledovat, jestli Equa bank tím, že v průběhu testu nastavila poměrně agresivní úrok v celkové výši 2,60 procenta ročně (1,80 + 0,80 procenta jako Extra bonus), dožene Air Bank s jejím ročním úrokem ve výši 2,50 procenta.

A přestože Air Bank před třemi měsíci dokonce snížila svůj úrok o desetinu procenta, úrok 2,60 procent nestačil Equa bank na to, aby se dostala do čela a Air Bank předehnala.

"Důvodem bylo to, že tento relativně vysoký úrok nasadila Equa až v srpnu čili v době, kdy už měla Air Bank dostatečný náskok," hodnotí výsledky Patrik Nacher.