Markéta Šichtařová, populární glosátorka zejména ekonomického dění a...

Markéta Šichtařová, populární glosátorka zejména ekonomického dění a propagátorka domácích porodů. A nejen slovy - doma skutečně rodila. Slunečník ji kryje před sprchou, kterou grafik stvořil z písmene R. Blogerka roku 2011. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

RECENZE: Jak to vidí Šichtařová, pětiletka pohledem ekonomky

  • 30
Právě vychází v pořadí již šestá kniha ekonomky, blogerky, manželky, matky a pro mnohé také rebelky Markéty Šichtařové. Sbírka textů z let 2011 až 2015 dokazuje, že není třeba mít křišťálovou kouli, ale stačí jednoduše používat selský rozum.

Plodnost autorky nedokazuje jen počet jejích dětí (páté je na cestě), ale především množství textů, které, i když odborné, jsou psány srozumitelně a nepostrádají břitký humor. Na rozdíl od detektivního románu „Lumpové a beránci“ nemá nová kniha „Jak to vidí Šichtařová aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti“ souvislý děj.

"Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzdělávání ve lži, a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem," řekl údajně Platon. Jak nadčasové!

Jednotlivé texty vznikaly totiž postupně v letech 2011 až 2015 jako články pro různé časopisy, internetové noviny a v posledních letech jako samostatné blogy.

Do knihy autorka zařadila texty, které mají přesah do současnosti a staly se tak nadčasovými. Navíc je u každé kapitoly užitečný dovětek psaný v lednu 2016 (než šla kniha do tisku), ve které čtenářům vysvětluje časový posun zmíněných událostí. Pak už je jen na nich, aby posoudili, jak dalece či blízce tenkrát „předpověděla“ budoucnost.

A přestože nemusí každý s autorčiným názorem souhlasit, ukázalo se, že v mnohých reakcích měla zkrátka pravdu, nebo se jí alespoň významně přiblížila. Přitom leckdy kromě nezbytného vzdělání a všeobecného přehledu stačilo používat z naší společnosti stále více se vytrácející selský rozum.

Důchodová reforma, volební sliby, imigranti

Každou kapitolu uvádí nějaká příhoda ze života, a že není o humorné situace nouze, už znají čtenáři z minulých knížek. Pětiletý přehled událostí se kromě aktuálních ekonomických i politických událostí neobejde bez témat, která se opakují a vyvíjejí v čase.

Markéta Šichtařová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze.

  • V letech 2000 až 2004 pracovala jako hlavní ekonomka Volksbank, kam nastoupila po stáži v ČSOB, kde se zabývala analýzou finančních trhů.
  • V roce 2004 opustila korporátní sektor a založila nezávislou a konzultační společnost Next Finance, kde je ředitelkou.

V letech 2006 až 2007 pracovala jako poradkyně ministra financí.

Poslední roky patří mezi nejcitovanější ekonomky v Česku i na Slovensku.

Je vdaná za ekonoma Vladimíra Pikoru, mají spolu zatím čtyři děti.

Ať už je to vznik, průběh a neúspěšný konec druhého důchodového pilíře, úvahy o vlastní odpovědnosti a větším či menším zásahu státu a vůbec evropské legislativy, nebo specifický pohled na domácí porody, se kterými má autorka opravdu bohaté zkušenosti. „Vždy jsem hájila, hájím a budu hájit svobodu. Tedy právo vzít zodpovědnost na sebe. Právo vzdát se přenesení odpovědnosti na někoho cizího,“ píše Markéta Šichtařová v jedné z kapitol.

V několika textech se autorka věnuje tématu vskutku aktuálnímu, a to volbám. Za zmínku stojí především zmínka o ideálním volebním programu, tedy programu pravdivém, který by všem voličům jasně řekl, co mohou od politiků očekávat. Představte si stranu, která už v programu jasně přizná, že chce krást, že neví, zda stojí nalevo nebo napravo, že zvýší daně, ať se děje co se děje, že bude brát úplatky bez skrupulí... I autorka ví, že je to fikce, ale bylo by to alespoň férové, že? Zajímavé jsou i rozbory několika skutečných volebních programů - hodně hesel a filozofie v pozadí málo. Zkrátka je dobré si připomenout, že politici vynikají především v tom slíbit, co udělají, ale neříct, jak to udělají.

Analýza migrace, jak ji neznáte

Několik textů a hlavně poslední stránky knihy patří problému, který teď řeší Evropa nejvíce – migrantům. Zatímco v autorských textech dává Markéta Šichtařová volný průběh vlastním úvahám a pocitům na současné dění, výtah z rozsáhlé studie se soustředí na posouzení důsledků stávající migrační vlny pro EU a Česko s využitím historických dat bez jakýchkoliv osobních emocí a dojmů. Studie nehodnotí, zda je či není (ne)humánní přistupovat k imigrantům nějakým konkrétním způsobem, ale věcně posuzuje budoucí ekonomické a sociální důsledky imigrace. Čtenáři tak získávají slušnou přidanou hodnotu argumentů, která jde nad rámec běžných informací z médií a sociálních sítí.

Každý si najde to své

Tematicky opravdu hodně různorodá sbírka se sice nečte jedním dechem jako detektivka, má to však i svou nespornou výhodu.

Jak to vidí Šichtařová

aneb Co nám neřekli o důchodech, imigraci a naší budoucnosti

  • Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora,
  • Vydala NF Distribuce v roce 2016, 316 stran
Markéta Šichtařová

Knihu je možné číst po částech, třeba kapitolu před spaním, není nutné jít stránku po stránce. Někdo si vybere třeba jen témata, která ho zajímají, a číst bude nahodile. Věřím ale, že nakonec stejně přelouská všechno. Texty jsou totiž, jak už u Markéty Šichtařové známe, plné vtipných hlášek a samozřejmě doplněné humornými příběhy z autorčina života.

Co dodat? Nejde o to souhlasit se vším, co autorka napsala, ale udělat si celkový přehled a vybrat si to podstatné. Ruku na srdce, kdo si pamatuje přesně, co se před pěti, čtyřmi, třemi roky přesně dělo? A zopakovat si alespoň některé souvislosti zejména teď před volbami. Knihu by si měli přečíst všichni, kterým není lhostejná současnost a budoucnost naší společnosti a stejně jako Markéta věří, že Česká republika je přes to přese všechno mimořádně skvělé místo pro život.

A abychom byli spravedliví a všechnu smetanu neslízla jen Markéta, je nutné dodat, že ve skutečnosti zhruba na polovině textů s autorkou spolupracoval její manžel Vladimír Pikora, ať už to bylo přímo spoluautorství či slovní konzultace. Na závěrečné analýze pak svým ekonomickým výzkumem spolupracoval i Jiří Cihlář.