Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze: Kreditka na počkání je dobře utajený nápad

aktualizováno 
GE Money Bank přišla s novinkou - kreditní kartu vyřídí na počkání. Celý proces vystavení karty vám podle banky nezabere víc než 25 minut, což je pravda. Na počkání ji ale každý nezíská. U sebe navíc musíte mít potřebné doklady. Novince udělujeme 55 procent.
Kreditní kartu na počkání můžete mít v ruce už během půl hodiny. Ilustrační snímek

Kreditní kartu na počkání můžete mít v ruce už během půl hodiny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hodnocení Financí iDNES.cz: 55 %

Co ovlivnilo hodnocení:

Cena: ****

Srozumitelnost: **

Dostupnost: *

Obsluha: ****

(maximum pět hvězdiček)

Na vystavení kreditky v bance si musíte počkat i třeba 14 dnů. GE Money Bank teď přišla s nápadem, že ji vystaví na počkání. 

Již během první návštěvy pobočky vám dá do ruky kreditku beze jména, kterou můžete okamžitě aktivovat a začít s ní provádět běžné operace jako se standardní kreditkou.

Potíž ale je, že musíte hned napoprvé přinést všechny potřebné doklady, jinak půjdete do banky znovu. "Při žádosti o kartu s úvěrovým rámcem do 50 tisíc korun stačí klientovi dva doklady totožnosti - vždy občanský průkaz a cestovní pas, nebo řidičský průkaz, nebo rodný list. Nad 50 tisíc vyžadujeme potvrzení o příjmu," říká Jarmila Kowolowská z GE Money Bank.

Když doklady přinesete, bankéř s vámi do žádosti o kartu vyplní potřebné údaje. Vlastní vyhodnocení žádosti pak není na bankéři, ale na schvalovacím systému banky. Pokud máte dluhy nebo špatnou finanční historii, banka kartu nevydá.

V případě, že projdete schvalovacím procesem, dostanete od bankéře do ruky bez poplatku za vystavení anonymní kreditku s šestimístným aktivačním heslem. V jakémkoliv bankomatu GE Money Bank si pak s jeho pomocí kartu zaktivujete a nastavíte vlastní PIN kód.

Souběžně běží proces vystavení standardní "trvalé" kreditní karty ve zvolené variantě Moneycard Plus nebo MoneyCard Gold, které se liší rozsahem slev u obchodníků a úvěrovým rámcem, který můžete čerpat.

Tu banka pošle zhruba do 14 dnů i s novým vygenerovaným PIN kódem. Na této kreditce máte již vyraženo své jméno. Ve chvíli, kdy ji zaktivujete, dočasná karta pozbývá okamžitě platnosti. Musíte tak ale učinit nejpozději do 30 dnů od vystavení dočasné karty, jinak vám z ní bude automaticky zablokován přístup k penězům.

Kreditka je na rok zdarma, pozor na její rušení

Kdo o kreditku zažádá do 31. prosince letošního roku, může se dostat k zajímavým výhodám. Po dobu tří měsíců od vystavení karty dostanete zpět na účet deset procent za každý nákup, celkově si tak můžete vydělat až 1 500 korun (respektive každý měsíc až 500 korun).

Vydělat můžete i na tom, že kreditku získáte na 12 měsíců zdarma. V případě varianty MoneyCard Plus tak měsíčně ušetříte 49 korun a za rok celkově 588 korun. U MoneyCard Gold je úspora ještě vyšší  - 1 188 korun za rok (99 korun za měsíc).

Bezúročné období u těchto kreditních karet je až 50 dnů. To znamená, že pokud v tomto období uhradíte dlužnou částku, banka vám půjčuje peníze zdarma.

Cenově nejvýhodnější je využít kreditku jen na jeden rok. Musíte ji však vypovědět včas, což je nejpozději do 30 dnů od vypršení 12 měsíců, jinak už zdarma nebude.

Jediným výdajem, který za držení kreditky budete mít (pokud si ke kartě za měsíční poplatky nesjednáte pojištění zneužití či schopnosti splácet), je poplatek za způsob splácení dlužné částky. Máte možnost volby mezi složenkou nebo převodem z účtu.

Kreditky na počkání jen na 28 obchodních místech

I přesto, že GE Money Bank kreditní karty na počkání nabízí již druhý měsíc, dá to fušku se k nim dostat. Z celé sítě 250 obchodních míst po celé České republice je klienti mohou získat jen na 28 z nich, což je nevýhoda. Jsou to především pobočky umístěné v nákupních centrech ve větších městech (například v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Plzni či Hradci Králové).

Zhruba za měsíc by podle vyjádření banky měla být pokryta asi polovina všech poboček a ke konci ledna pak celá pobočková síť.

Informovanost vázne

Dalším úskalím je to, že o možnosti získat kreditku na počkání se hned tak nedozvíte. Jak jsme zjistili, informaci nenajdete ani na webových stránkách banky a prakticky ani na pobočkách. Chybí i v letácích, které se k akční nabídce kreditek klientům rozdávají.

Podle vyjádření banky se komunikační aktivity na kreditní kartu na počkání rozjíždějí postupně, tak jak kartu zavádějí na jednotlivé pobočky. Na své webové stránky banka informaci umístí až ke konci ledna, tedy jakmile bude možné kreditku získat ve všech pobočkách.

S komunikací nové nabídky klientům souvisí i informovanost kompetentních zaměstnanců. Kontaktovali jsme pracovníky dvou poboček (na jedné kartu na počkání zřizují, na druhé ne) a call centra. Bohužel jsme získali třikrát různé informace o požadovaném doložení výše příjmu.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz