Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spoření s tříprocentním úrokem? Existuje. Novinka má ale pár háčků

aktualizováno 
Získat v bance spořící účet s tříprocentním úročením je dnes terno a mBank s takovou novinkou přišla. Spořicí účet je ale zbytečně složitý a není pro každého. V naší recenzi jsme produktové novince nazvané mSpoření udělili 65 procent.

Spořicí mechanismus produktové novinky mSpoření funguje na principu "čím víc utrácíte s kartou, tím víc naspoříte." | foto: Profimedia.cz

O mSpoření se dá jednoduše říci, že je to spoření "do prasátka". Nejde o tedy žádné velké spoření, ve kterém se zajistíte třeba na penzi či horší časy. Do "spořicího prasátka" odkládáte spíše drobné částky.

Hodnocení Financí iDNES.cz: 65 %

Co ovlivnilo hodnocení:

Cena: ****
Srozumitelnost: **
Dostupnost: ***
Obsluha: ****
(maximum pět hvězdiček)

Na rozdíl od domácí kasičky v něm však peníze neleží ladem, ale zhodnocují se tříprocentní roční úrokovou sazbou, což je na současné poměry velmi tučný úrok. Úroková sazba však není garantována a může se kdykoliv změnit.

"Tříprocentní sazbu bychom rádi drželi co nejdéle, bude záležet jednak na vývoji chování zákazníků, ale i na vývoji trhu. Ale může se stát, že v průběhu roku dojde k úpravě," připouští Jana Fučíková, produktová specialistka mBank.

Čím víc utrácíte, tím víc naspoříte

Klíčem k úsporám jsou debetní i kreditní karty a jejich aktivní používání při platbách u obchodníků, na internetu a při výběrech z bankomatu. Spořicí mechanismus totiž funguje na principu "čím víc utrácíte s kartou, tím víc naspoříte." Počítají se však jen transakce vyšší než sto korun.

Kalkulačka

A pozor, vždy jde o převod z běžného účtu, na kterém musíte mít dostatek hotovosti nebo povolený debet, jinak přesun peněz do "spořicího prasátka" neproběhne. A další háček. Abyste mohli takto spořit, musíte mít běžný účet zřízený v mBank. "Spořák" tak není pro každého, ale jen pro klienty banky. Dá se však zřídit zdarma po internetu a kdykoliv kontrolovat, jak se drobné vklady zhodnocují.

A další komplikace. Kdo se pro mSpoření rozhodne, musí si v internetovém bankovnictví zvolit jednu z variant spoření. Zvolit tu variantu, která sedne vaší kapse, chce zapojit selský rozum. Aby to nebylo jednoduché, na výběr jsou hned tři. Dají se ale kdykoliv změnit. 

1. variantaOdkládám procento z transakcí

Kdo je solventní, má vysoké útraty a chce z mSpoření vytěžit co nejvíc, tomu se vyplatí se zvolit variantu "odkládám procento z transakcí". Do spořicího prasátka se tak dá převést jedno procento až deset procent z každé transakce nad 100 korun, nejvýhodnější je samozřejmě zvolit 10 procent. 
Příklad: Chcete spořit pět procent z dané platební transakce. Placená částka je 153 Kč, z běžného účtu (mKonta) se vám odečte 160,65 Kč a 7,65 Kč se připíše na účet mSpoření.

2. variantaOdkládám zaokrouhlení na celé stokoruny

Pokud si musíte hlídat útraty a neumíte odhadnout, nakolik vám převody peněz do "spořícího prasátka" sníží stav konta na běžném účtu, zvolte variantu "odkládám zaokrouhlení na celé koruny". Na mSpoření se tak připíše rozdíl mezi placenou částkou a částkou zaokrouhlenou nahoru na 100 korun.
Příklad: Placená částka je 153 korun, z běžného účtu (mKonta) se zákazníkovi odečte 200 korun a na mSpoření se připíše 47 korun.

3. variantaOdkládám fixní částku

Ti, kdo nemají příliš na rozhazování a chtějí si osvojit spořicí návyky, mohou volit variantu "odkládám fixní částku". Volí se vždy celá čísla v rozmezí 10 a 50 korun.
Příklad: Chcete spořit 20 Kč při každé platbě. Placená částka je 153 Kč, z běžného účtu se vám odečte 173 Kč a 20 Kč se připíše na účet mSpoření.

Tři modelové situace: Podívejte se, kolik se dá našetřit za rok

V porovnání s klasickými spořicími účty, kde se úrokové sazby pohybují nyní v rozpětí 0,2 až 1,6 procenta ročně, je mSpoření s tříprocentním úrokem přívětivá, ale zbytečně komplikovaná nabídka. Částky, které si na spořící účet můžete odložit, se u běžných nákupů mohou pohybovat v řádech jen několika set či tisícovek korun měsíčně.

Předností této produktové novinky je tak hlavně to, že učí spořit, odkládat pravidelně i drobné částky a pěstovat aktivní přístup k vlastním penězům.

Podtrženo a sečtenoVýhody a nevýhody

Srovnání konkurence

Srovnejte si nabídky konkurenčních bank na webu FINmarket.cz

  • + Spoření je vhodné pro ty, kteří hodně utrácejí a na svém běžném účtu mají dostatek peněz, které nechávají zbytečně ležet ladem.
  • + Toto spoření může naučit, že je užitečné zhodnocovat každou volnou korunu.
  • + Zřízení spořicího účtu je jednoduché, zdarma, prostřednictvím internetového bankovnictví se dá kdykoliv kontrolovat stav konta.
  • + Peníze z mSpoření se dají kdykoli převést zpět na běžný účet.
  • +/- Abyste mohli produktovou novinku využít, musíte mít v mBank běžný účet a používat aktivně platební kartu (debetní, kreditní).
  • +/- Jde o spoření do "prasátka", vyšší převod peněz na spořicí účet si lze zajistit jen při velmi vysokých útratách a volbě 10procentní varianty.
  • - Spoření není vhodné pro ty, kdo na běžném účtu počítají každou korunu a neumí zacházet s kreditní kartou. Jak zacházet s kreditkou, aby vydělala vám a ne bance, čtěte zde.
  • - Způsob spoření je zbytečně komplikovaný, do vhodné varianty se klient nemusí hned trefit.
  • - Tříprocentní zhodnocení vkladů není garantováno, úroková sazba se může kdykoliv změnit.
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených zemích

Ilustrační snímek

Nakupování na dovolené Čechům letos zlevní v průměru o 7,4 procenta. Nejvíce si polepšíme v Tunisku, Egyptě a Turecku....

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz