Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecko je Achillovou patou eurozóny a její společné měny

aktualizováno 
Žalostný stav veřejných financí a vágní plán jak zamezit bobtnajícím rozpočtovým schodkům vedou k tomu, že se nad Řeckem stále vznáší obavy z bankrotu. To velmi negativně doléhá na celou eurozónu.
Eurozóna.

Eurozóna. | foto: Profimedia.cz

Již tři týdny v řadě slábne evropská měna, která se jen v minulém týdnu propadla na páru s dolarem o 1,60 % až pod hranici ceny 1,44 dolaru za euro, kde se naposledy pohybovala začátkem letošního září.

Pod prodejní tlak se euro dostalo díky dalším špatným zprávám, které v minulých dnech přišly z eurozóny. Důvěra v klub šestnácti zemí využívajících jednotnou měnu totiž byla opět otřesena poté, co další ratingová agentura (Standard & Poor's) snížila rating Řecku, které je nyní jedinou členskou zemí eurozóny s ratingem nižším než A.

Snížení ratingu odůvodnila stejně, jako před dvěma týdny agentura Fitch, tedy zejména negativním trendem ve vývoji veřejných financí a rychle rostoucím zadlužením, které by mohlo již za dva roky přesahovat 135 % HDP.

Její rozhodnutí však bylo o to překvapivější, že teprve před dvěma týdny oficiálně vyhlásila, že řecký rating podrobí přezkoumání. To většinou trvá i několik měsíců, a proto tak rychlé snížení ratigu vzbudilo u řady obchodníků podezření, že by se helénská republika mohla dočkat dalšího snížení již v první polovině příštího roku.

Z Řecka se v posledních týdnech stal jednoznačně nejslabší článek eurozóny, o čemž jasně vypovídají také výnosy státních dluhopisů. Zatímco výnos z desetiletých německých dluhopisů dosahuje 3,14 %, v případě Řecka výnos vystoupal až na 5,68 %.

O osamocení Řecka na pozici nejslabšího článku pak nejlépe vypovídá skutečnost, že výnos z irských státních cenných papírů, které byly ještě začátkem roku investory považovány za rizikovější než řecké, díky věrohodným plánům irské vlády na boj s krizí dosahuje nyní pouze 4,71 %.

Žalostný stav veřejných financí a vágní plán jak zamezit bobtnajícím rozpočtovým schodkům, proto vedou k tomu, že se nad Řeckem stále vznáší obavy z bankrotu, což velmi negativně doléhá na celou eurozónu. Pokud se tyto obavy nepodaří brzy rozehnat, může se řecké vládě v příštím roce velmi prodražit emise dluhopisů ve výši 50 miliard eur, kterou stát potřebuje zalátat díry v rozpočtu, což by jeho celkovou situaci ještě více zhoršilo.

Přestože je řecká ekonomika v porovnání s německou desetkrát menší, jsou to právě obavy z jejího bankrotu, které nyní nejvíce hýbou s cenou evropské měny. Nikdo totiž přesně neví, jak by se vrcholní představitelé zemí využívajících euro zachovali, pokud by jednomu z členů klubu začalo téct opravdu do bot.

Postupy k řešení těchto problémů totiž neexistují a ECB nedisponuje mandátem k tomu, aby zachraňovala členské státy, což důvěře ve společnou evropskou měnu rozhodně nepřidává. Bankrot Řecka by přitom mohl vyvolat dominový efekt napříč celým finančním sektorem eurozóny, vzhledem k tomu, že řada evropských bank drží v knihách řecké státní dluhopisy.

Euro tak opět po delší době začíná doplácet na svou Achillovu patu, kterou je nesourodost jednotlivých členských států eurozóny. Ta je nyní více na očích, než kdykoli před tím od roku 1999 a jen tak z myslí obchodníků v nejbližší době nevymizí.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Bitcoin se stává NUDNÝM? Zjevně není bezrizikový a šance na raketové zbohatnutí ...

Bitcoin se stává NUDNÝM? Zjevně není bezrizikový a šance na raketové zbohatnutí ...

Kurzy.cz Už v polovině prosince loňského roku se objevovaly hlasy, že jedním z největších nebezpečí pro bitcoin bude, pokud se s...

Najdete na iDNES.cz