Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecko je Achillovou patou eurozóny a její společné měny

aktualizováno 
Žalostný stav veřejných financí a vágní plán jak zamezit bobtnajícím rozpočtovým schodkům vedou k tomu, že se nad Řeckem stále vznáší obavy z bankrotu. To velmi negativně doléhá na celou eurozónu.
Eurozóna.

Eurozóna. | foto: Profimedia.cz

Již tři týdny v řadě slábne evropská měna, která se jen v minulém týdnu propadla na páru s dolarem o 1,60 % až pod hranici ceny 1,44 dolaru za euro, kde se naposledy pohybovala začátkem letošního září.

Pod prodejní tlak se euro dostalo díky dalším špatným zprávám, které v minulých dnech přišly z eurozóny. Důvěra v klub šestnácti zemí využívajících jednotnou měnu totiž byla opět otřesena poté, co další ratingová agentura (Standard & Poor's) snížila rating Řecku, které je nyní jedinou členskou zemí eurozóny s ratingem nižším než A.

Snížení ratingu odůvodnila stejně, jako před dvěma týdny agentura Fitch, tedy zejména negativním trendem ve vývoji veřejných financí a rychle rostoucím zadlužením, které by mohlo již za dva roky přesahovat 135 % HDP.

Její rozhodnutí však bylo o to překvapivější, že teprve před dvěma týdny oficiálně vyhlásila, že řecký rating podrobí přezkoumání. To většinou trvá i několik měsíců, a proto tak rychlé snížení ratigu vzbudilo u řady obchodníků podezření, že by se helénská republika mohla dočkat dalšího snížení již v první polovině příštího roku.

Z Řecka se v posledních týdnech stal jednoznačně nejslabší článek eurozóny, o čemž jasně vypovídají také výnosy státních dluhopisů. Zatímco výnos z desetiletých německých dluhopisů dosahuje 3,14 %, v případě Řecka výnos vystoupal až na 5,68 %.

O osamocení Řecka na pozici nejslabšího článku pak nejlépe vypovídá skutečnost, že výnos z irských státních cenných papírů, které byly ještě začátkem roku investory považovány za rizikovější než řecké, díky věrohodným plánům irské vlády na boj s krizí dosahuje nyní pouze 4,71 %.

Žalostný stav veřejných financí a vágní plán jak zamezit bobtnajícím rozpočtovým schodkům, proto vedou k tomu, že se nad Řeckem stále vznáší obavy z bankrotu, což velmi negativně doléhá na celou eurozónu. Pokud se tyto obavy nepodaří brzy rozehnat, může se řecké vládě v příštím roce velmi prodražit emise dluhopisů ve výši 50 miliard eur, kterou stát potřebuje zalátat díry v rozpočtu, což by jeho celkovou situaci ještě více zhoršilo.

Přestože je řecká ekonomika v porovnání s německou desetkrát menší, jsou to právě obavy z jejího bankrotu, které nyní nejvíce hýbou s cenou evropské měny. Nikdo totiž přesně neví, jak by se vrcholní představitelé zemí využívajících euro zachovali, pokud by jednomu z členů klubu začalo téct opravdu do bot.

Postupy k řešení těchto problémů totiž neexistují a ECB nedisponuje mandátem k tomu, aby zachraňovala členské státy, což důvěře ve společnou evropskou měnu rozhodně nepřidává. Bankrot Řecka by přitom mohl vyvolat dominový efekt napříč celým finančním sektorem eurozóny, vzhledem k tomu, že řada evropských bank drží v knihách řecké státní dluhopisy.

Euro tak opět po delší době začíná doplácet na svou Achillovu patu, kterou je nesourodost jednotlivých členských států eurozóny. Ta je nyní více na očích, než kdykoli před tím od roku 1999 a jen tak z myslí obchodníků v nejbližší době nevymizí.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Kurzy.cz V loňském roce pobíralo od států nějakou formu důchodu tři a půl milionu lidí. Na starobní, invalidní, vdovské a sirotč...

Najdete na iDNES.cz