Na vlastní kůži: Díky změně banky platím měsíčně o dva tisíce méně

aktualizováno 
V průběhu splácení hypotéky napadne snad každého, že až skončí fixace, mohl by přejít jinam. Takzvané refinancování je nyní hitem. Přečtěte si, s čím se setkala při převádění hypotéky paní Lenka.
Sloučili hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky, měsíční splátku tak snížili o dva tisíce korun. Ilustrační snímek

Sloučili hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky, měsíční splátku tak snížili o dva tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když nám loni končila pětiletá fixace na hypotečním úvěru, docela jsem to uvítala. Úroky byly o dost níže než v roce 2007, kdy jsme si hypotéku brali (i když s těmi současnými se to nedá srovnat), takže jsem doufala, že se nám půjčku podaří zlevnit.

Brala jsem to tak, že už jsme "prověření" klienti, kteří pět let spolehlivě spláceli, a že tudíž nebude potřeba dokládat všechno jako na začátku. Opak byl pravdou.

Je dobré začít brzy, zbude pak čas na vyjednávání

Nejprve jsme asi dva měsíce před koncem fixace požádali naši původní banku o vyčíslení zůstatku k datu fixace. Zpětně bych řekla, že jsme tak měli učinit ještě dříve. Kromě hypotéky jsme spláceli ještě překlenovací úvěr ze stavebního spoření, a proto jsme se rozhodli obě půjčky sloučit do jedné.

Porovnejte si hypotéku

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká nabídka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Naše původní banka nám zároveň s vyčíslením zůstatku nabídla novou sazbu, z 4,49 procent ji snížila na 3,89 procent opět s pětiletou fixací. Při zachování délky úvěru by se nám měsíční splátka snížila zhruba o 500 korun. Nebyla ovšem ochotna přistoupit na sloučení úvěrů. Proto jsme se obrátili na konkurenci.

O vyhotovení nabídky jsme požádali několik finančních ústavů. Zároveň jsme si u naší původní banky vyžádali souhlas s předčasným splacením a písemný příslib, že po splacení úvěru provede na katastru nemovitostí výmaz zástavního práva. O tentýž souhlas jsme požádali také stavební spořitelnu.

Refinancování začalo a s tím také spousta papírování

Mezitím jsme si vybrali banku k refinancování a začalo papírování a obíhání úřadů. Nejprve jsme potřebovali výpis z katastru jako doklad, že jsme majiteli bytu, jímž ručíme za starý úvěr a chceme jím ručit i za ten nový. Nová banka odmítla akceptovat původní odhad ceny bytu, museli jsme tedy vyhotovit nový.

Co se týče příjmů, spokojila se banka s čestným prohlášením od manžela i ode mne, ale protože jsem osoba samostatně výdělečně činná, musela jsem doložit svou bezdlužnost. To znamenalo dvě cesty na finanční úřad. Také jsme museli bance zaslat aktuální fotografie bytu a kopii stávající pojistné smlouvy k nemovitosti.

Námaha se vyplatila. Úspora je daleko vyšší

Výsledek byl následující: sloučili jsme hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky s úrokovou sazbou 3,79 procent (průměrná sazba byla v květnu 2012 podle Hypoindexu 3,68 procenta).

Naše splátky měsíčně klesly o více než dva tisíce korun. Zároveň jsme zrušili běžný účet k hypotéce, za jehož vedení jsme každý měsíc platili asi 70 korun. Nový úvěr splácíme přímo.

Po podpisu smlouvy a převodu peněz jsme museli ještě na katastr s návrhem na vklad zástavního práva ve prospěch nové banky. Na katastr jsme museli ještě několikrát: kvůli výmazu zástavního práva od původní banky a poté kvůli potvrzení pro novou banku, že zástava bytu je již vedená na ni.

Další cesta vedla na pojišťovnu a to s žádostí o změnu vinkulace pojištění nemovitosti. Už se těším, jak si to v roce 2017 zopakuji.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Kaufland zavádí minimální mzdu. Na kolik si lidé zaručeně přijdou?

Kaufland zavádí minimální mzdu. Na kolik si lidé zaručeně přijdou?

Kurzy.cz Obchodní řetězec Kaufland si stanovil minimální mzdu. Zaměstnanci na plném úvazku tak nově musí brát nejméně 24 tisíc m...

Najdete na iDNES.cz