Registr dlužníků: pochybili operátoři?

aktualizováno 
Vstup mobilních operátorů do úvěrového registru SOLUS na začátku podzimu 2005 byl událostí, kterou přivítali všichni jeho dosavadní členové – banky a splátkové společnosti. Získaly totiž možnost nahlédnout do platební morálky zájemce o úvěr z dalšího úhlu. Mohou zjistit, zda nedluží operátorům nějaký měsíční paušál.
telefon

telefon | foto: Profimedia.cz

Zřejmě však tato událost nebude úplně bezproblémová. Podnět k prošetření tohoto vstupu z důvodu možného porušení zákona č. 101/2002 Sb., o ochraně osobních údajů podala v tomto týdnu advokátka Hana Marvanová Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dle jejích tvrzení je tento vstup provázen porušením zákona, vzhledem k tomu, že zpracování osobních údajů neodpovídá podmínkám stanovených zákonem. Dle jejích zjištění lze zpracovávat osobní údaje pouze se souhlasem subjektu (klienta), který je jeho svobodným a vědomým projevem vůle.

Zároveň musí být klient informován o tom, pro jaký účel a jaké údajů dává. V případě mobilních operátorů je tento souhlas zařazen do Všeobecných podmínek, které klient musí akceptovat, pokud chce služby operátora využívat. Problém je tedy zejména v tom, že operátoři nemají podle Marvanové jednoznačný souhlas svých klientů se zpracováním osobních údajů. Sdružení SOLUS i operátoři toto odmítají. Sdružení uvedlo, že vstup operátorů do registru byl s Úřadem na ochranu osobních údajů konzultován a ten proti němu neměl žádné námitky.

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI

Kupte si hotelový pokoj a vydělejte. Dorazí nový druh investice v budoucnu i k nám? Více ZDE.

Pravdou je, že to, jakým způsobem mobilní operátoři avizovali vstup do registru, nebylo právě dostatečné, a tak dodnes mnoho jejich klientů využívajících paušálních služeb nemá potuchy o tom, že mohou být v registru uvedeni. Šance, že do něj budou zařazeni, je však poměrně malá, protože problémovým dlužníkem uvedeným v registru se stává klient zhruba po 90 dnech, tj. po nezaplacení 3 vyúčtování. Výslovné upozornění na to, že změna Všeobecných podmínek proběhne, sice byla např. Oskarem avizována na vyúčtování služeb, nebylo v ní však uvedeno, co bude obnášet. Naopak bylo zdůrazněno, že ceny a rozsah služeb se nemění, a to společně s odkazem, kde lze nové podmínky nalézt. Takové oznámení však nikoho příliš ke zjišťování změn nemotivuje, zvlášť klienty, kteří služby operátora beze změn využívají několik let. V každém případě je však možné souhlas se zveřejněním v registru u každého z operátorů odvolat, a to písemně, nebo v případě T-Mobilu i telefonicky, pokud uvedete heslo pro komunikaci.

Pro porovnání - když vstupovaly do registru SOLUS jednotlivé banky, požádaly buď své stávající klienty o doplnění souhlasu nebo klienty, kteří již služeb dané banky využívaly, nezařadily a teprve nové klienty oslovují a žádají o souhlas. Jeho udělení je však dobrovolné.

Myslíte, že operátoři měli oslovit své stávající zákazníky, aby jim poskytli souhlas s uveřejněním v registru, nebo se vám stávající postup zdá v pořádku? Napište nám své názory.

 

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru

Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru

Kurzy.cz Cena ropy v posledních týdnech kolabovala. Za pouhých 6 týdnů se ropa Brent propadla zhruba o čtvrtinu z hladiny kolem ...

Najdete na iDNES.cz