Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Regulované nájemné začne po dvou letech opět růst

  14:00aktualizováno  14:00
Češi, kteří bydlí v jednom z více než milionu bytů s regulovaným nájmem, se musí smířit s tím, že letošní rok může být posledním, kdy mohou návrhy svých domácích na zvýšení činže házet do koše.

Už dnes se rozpoutá mezi politiky v parlamentu velký boj o zákon, který znovu umožní regulované nájemné zvedat. Jisté je zatím jen jedno. Nejpozději v lednu 2005 se regulované nájemné opět vydá vzhůru.

Na složence za činži porostou sumy zhruba o stokoruny ročně, ale různé skoky zažijí lidé podle toho, kde žijí. Podle posledních úvah tvůrců zákona by nejvíc narostly nájmy Pražanům.

Obyvatelé 68metrového 3+1 by museli k měsíční činži přidávat zhruba tři sta korun. V roce 2006 by za takový byt platili zhruba 3350 korun měsíčně. Činže ve stejně velkém bytě v moravském Hodoníně by se přiblížila k 1500 korunám. Dnes tam lidé platí za podobný byt necelých dvanáct stovek. V roce 2006 by si politici znovu začali lámat hlavu, co s regulovanými nájmy dál.

Debata o nájemném se vleče

O nájemném se diskutuje rok a půl a naposledy se v regulovaných bytech zvyšovalo v polovině roku 2002. Pak přišlo rozhodnutí Ústavního soudu a zrušení vyhlášek a výměru ministerstva financí. Soud rozhodl, že oblast nájemného musí upravovat zákon.

Následně se sice strany Špidlovy vlády shodly na tom, že stát by měl nájemníky dál chránit zákonem, ale střet o to nejdůležitější: jak rychle a kam až nechat regulované nájmy růst se odehraje až na horké půdě sněmovny.

Původní vládní návrh, který již prošel prvním čtením, sice připouští jednostranné zvyšování nájemného, ale pouze na úroveň místně obvyklých činží. To by v místech s převahou regulovaných bytů znamenalo praktické zmražení cen na současných úrovních.

Poslední dohoda vládní koalice se minulý týden začala bortit. Navrtaly ji obavy některých sociálních demokratů, že pokud vláda zdraží vodu a zároveň pustí nájmy nahoru, bude to už pro lidi neúnosné.

Dvojí ceny rozdělují nájemníky na dva tábory

Pomalu se také začala měnit situace na trhu. Přibývá lidí, kteří si byt kupují na hypotéku. Odcházejí sice většinou z bytů s tržními nájmy, které jsou dvoj- i trojnásobně vyšší než ty regulované, ale tržní nájemné začalo leckde klesat. Lidé kteří platí vysoké tržní nájmy, nemají šanci se dostat k bytu s regulovaným nájemným a ze svých daní částečně financují to, že města musí opravovat své činžovní domy a nestačí jim na to peníze, které vyberou od nájemníků.

"Je to nemorální a nejvíce na to doplácejí mladí, kteří nezdědili byt či se aktivně stěhují za prací a musí na nájem obětovat drtivou část platu," kritizuje to lidovecký poslanec Tomáš Kvapil.

V asi 1,2 milionu bytů bydlí ti, kteří mají dekrety s regulovanými cenami. Otevřít trh s nájemným avšak nechtějí ochránci sociálně slabších vrstev. "Už dnes řada lidí na nájemné nemá. Bez sociálních kompenzací pustit nájmy nejdou," říká poslanec Stanislav Křeček.

Z pohledu zákonů jsou regulované nájmy už od prosince 2002 zmrazeny. Soukromí majitelé domů, ale i města už ztratili trpělivost a ve skutečnosti se regulované nájmy rozhýbaly. Kupříkladu v Otrokovicích, kde radnice zvýšila nájem o deset procent loni.
"I tak je to městem dotované nájemné. Pokud by potřeba dotace narůstala, zvyšoval by se tlak na to, ztrátové byty prodat. Musíme se řádně starat o majekty a nemůžeme jednu skupinu lidí bezdůvodně zvýhodňovat," myslí si starosta města Stanislav Mišák.

Chcete vědět, jak bude růst regulované nájemné v jednotlivých regionech? Podrobnou mapu naleznete ZDE.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentní propad od června. Investoři se odv...

Najdete na iDNES.cz