Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Regulované nájemné začne po dvou letech opět růst

  14:00aktualizováno  14:00
Češi, kteří bydlí v jednom z více než milionu bytů s regulovaným nájmem, se musí smířit s tím, že letošní rok může být posledním, kdy mohou návrhy svých domácích na zvýšení činže házet do koše.

Už dnes se rozpoutá mezi politiky v parlamentu velký boj o zákon, který znovu umožní regulované nájemné zvedat. Jisté je zatím jen jedno. Nejpozději v lednu 2005 se regulované nájemné opět vydá vzhůru.

Na složence za činži porostou sumy zhruba o stokoruny ročně, ale různé skoky zažijí lidé podle toho, kde žijí. Podle posledních úvah tvůrců zákona by nejvíc narostly nájmy Pražanům.

Obyvatelé 68metrového 3+1 by museli k měsíční činži přidávat zhruba tři sta korun. V roce 2006 by za takový byt platili zhruba 3350 korun měsíčně. Činže ve stejně velkém bytě v moravském Hodoníně by se přiblížila k 1500 korunám. Dnes tam lidé platí za podobný byt necelých dvanáct stovek. V roce 2006 by si politici znovu začali lámat hlavu, co s regulovanými nájmy dál.

Debata o nájemném se vleče

O nájemném se diskutuje rok a půl a naposledy se v regulovaných bytech zvyšovalo v polovině roku 2002. Pak přišlo rozhodnutí Ústavního soudu a zrušení vyhlášek a výměru ministerstva financí. Soud rozhodl, že oblast nájemného musí upravovat zákon.

Následně se sice strany Špidlovy vlády shodly na tom, že stát by měl nájemníky dál chránit zákonem, ale střet o to nejdůležitější: jak rychle a kam až nechat regulované nájmy růst se odehraje až na horké půdě sněmovny.

Původní vládní návrh, který již prošel prvním čtením, sice připouští jednostranné zvyšování nájemného, ale pouze na úroveň místně obvyklých činží. To by v místech s převahou regulovaných bytů znamenalo praktické zmražení cen na současných úrovních.

Poslední dohoda vládní koalice se minulý týden začala bortit. Navrtaly ji obavy některých sociálních demokratů, že pokud vláda zdraží vodu a zároveň pustí nájmy nahoru, bude to už pro lidi neúnosné.

Dvojí ceny rozdělují nájemníky na dva tábory

Pomalu se také začala měnit situace na trhu. Přibývá lidí, kteří si byt kupují na hypotéku. Odcházejí sice většinou z bytů s tržními nájmy, které jsou dvoj- i trojnásobně vyšší než ty regulované, ale tržní nájemné začalo leckde klesat. Lidé kteří platí vysoké tržní nájmy, nemají šanci se dostat k bytu s regulovaným nájemným a ze svých daní částečně financují to, že města musí opravovat své činžovní domy a nestačí jim na to peníze, které vyberou od nájemníků.

"Je to nemorální a nejvíce na to doplácejí mladí, kteří nezdědili byt či se aktivně stěhují za prací a musí na nájem obětovat drtivou část platu," kritizuje to lidovecký poslanec Tomáš Kvapil.

V asi 1,2 milionu bytů bydlí ti, kteří mají dekrety s regulovanými cenami. Otevřít trh s nájemným avšak nechtějí ochránci sociálně slabších vrstev. "Už dnes řada lidí na nájemné nemá. Bez sociálních kompenzací pustit nájmy nejdou," říká poslanec Stanislav Křeček.

Z pohledu zákonů jsou regulované nájmy už od prosince 2002 zmrazeny. Soukromí majitelé domů, ale i města už ztratili trpělivost a ve skutečnosti se regulované nájmy rozhýbaly. Kupříkladu v Otrokovicích, kde radnice zvýšila nájem o deset procent loni.
"I tak je to městem dotované nájemné. Pokud by potřeba dotace narůstala, zvyšoval by se tlak na to, ztrátové byty prodat. Musíme se řádně starat o majekty a nemůžeme jednu skupinu lidí bezdůvodně zvýhodňovat," myslí si starosta města Stanislav Mišák.

Chcete vědět, jak bude růst regulované nájemné v jednotlivých regionech? Podrobnou mapu naleznete ZDE.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Jobs Contact
Strojní konstruktér - i absolvent (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz