Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reklama prezidentských kandidátů v TV a rádiu

  22:28aktualizováno  22:28
Možná už jste zaznamenali při poslechu soukromých rádií mezi klasickými reklamami výzvu, abyste se dostavili na mítink některého z kandidátů na prezidenta a poslechli jste si jeho program. A možná jste si jako já říkali, že je to poprvé, co z rádia něco takového slyšíte, že je přece politická reklama v soukromých rádiích zakázaná. Nebo snad není?
Prezidentská standarta (ilustrační snímek)

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. e) zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "Vysílací zákon") platí, že "provozovatelé vysílání nesmějí zařazovat do vysílání obchodní sdělení politických stran a hnutí a obchodní sdělení nezávislých kandidátů na poslance, senátory nebo členy zastupitelstva územního samosprávného celku, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak". Jinak pak stanoví příslušné zákony o volbách, které například vyhrazují příslušným subjektům zdarma vysílací čas v Českém rozhlase a České televizi.

Zákon o volbě prezidenta řeší reklamu až 1.10.2012

Zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů ve své části jedenácté stanoví, že se ve shora uvedeném ustanovení Vysílacího zákona za slovo "senátory" vkládají slova "prezidenta republiky". Zákaz reklamy v rozhlasovém a televizním vysílání se tak podle tohoto nového zákona bude vztahovat i na obchodní sdělení nezávislých kandidátů na prezidenta republiky. Zákon je ale účinný až od 1. října 2012, tzn. i zákaz této reklamy je účinný až od uvedeného data. Do 30. září 2012 se tak mohou obchodní sdělení kandidátů na prezidenta republiky objevit i v reklamních časech provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, případně i jako sponzoring.

Stranické kandidáty zákon neřeší

Jak je to ale se stranickými kandidáty na prezidenta? Jejich obchodní sdělení, pokud bude obsahovat stranickou příslušnost kandidáta, lze jistě chápat i jako obchodní sdělení (reklamu) politické strany, která je dle ustanovení § 48 odst. 1 písm. e) Vysílacího zákona zakázána. Taková interpretace by však byla porušením ústavní zásady rovnosti kandidátů dle článku 21 odst. 4 ústavního zákona č. 23/1993 Sb. Listiny základních práv a svobod, a proto je třeba uvedené ustanovení Vysílacího zákona vykládat restriktivně tak, že se zákaz vysílání obchodních sdělení do 30. září 2012 nevztahuje ani na obchodní sdělení stranických kandidátů na prezidenta.

Do 30. září 2012 obchodní sdělení prezidentských kandidátů nejen v rádiích, ale i v televizích vysílána být mohou a jistě tedy i budou.

Zákaz nepodepsané reklamy bude bezzubý

Pro oblast reklamy je zajímavé i ustanovení části páté zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky, které novelizuje zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a to tak, že nově s účinností od 1. října 2012 zavádí zákaz anonymní reklamy týkající se voleb po dobu volební kampaně podle volebního zákona. Míří zjevně na neoznačené politické reklamy, které se zpravidla tváří jako reklama některé politické strany jenže ve skutečnosti jde o "antireklamu" strany konkurenční. Otázkou je, zda právě toto ustanovení může právě takové klamavé reklamě zabránit, když vzbuzuje víc otázek než odpovědí: Co je anonymní reklama? Je reklama anonymní, když je podepsána nic neříkajícím jménem Josef Novák atd.?

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Jmenováni tři noví předsedové okresních soudů

Ministryně spravedlnosti dnes jmenovala tři nové předsedy okresních soudů.   celý článek

(Ilustrační snímek)
Předpisy ve sbírkách zákonů od 15.5.2013 do 31.5.2013

I ve druhé polovině května 2013 byl aktivnější evropský zákonodárce.  celý článek

(ilustrační snímek)
Je přípustné rozdávání letáků na akcích konkurence?

Zajímavý obchodní spor mezi dvěma hobby markety řešil nedávno Nejvyšší soud. Jednalo se o otázku, zda konkurent může na akci pořádané jiným podnikatelem a v...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.