Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reklama prezidentských kandidátů v TV a rádiu

  22:28aktualizováno  22:28
Možná už jste zaznamenali při poslechu soukromých rádií mezi klasickými reklamami výzvu, abyste se dostavili na mítink některého z kandidátů na prezidenta a poslechli jste si jeho program. A možná jste si jako já říkali, že je to poprvé, co z rádia něco takového slyšíte, že je přece politická reklama v soukromých rádiích zakázaná. Nebo snad není?
Prezidentská standarta (ilustrační snímek)

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. e) zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "Vysílací zákon") platí, že "provozovatelé vysílání nesmějí zařazovat do vysílání obchodní sdělení politických stran a hnutí a obchodní sdělení nezávislých kandidátů na poslance, senátory nebo členy zastupitelstva územního samosprávného celku, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak". Jinak pak stanoví příslušné zákony o volbách, které například vyhrazují příslušným subjektům zdarma vysílací čas v Českém rozhlase a České televizi.

Zákon o volbě prezidenta řeší reklamu až 1.10.2012

Zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů ve své části jedenácté stanoví, že se ve shora uvedeném ustanovení Vysílacího zákona za slovo "senátory" vkládají slova "prezidenta republiky". Zákaz reklamy v rozhlasovém a televizním vysílání se tak podle tohoto nového zákona bude vztahovat i na obchodní sdělení nezávislých kandidátů na prezidenta republiky. Zákon je ale účinný až od 1. října 2012, tzn. i zákaz této reklamy je účinný až od uvedeného data. Do 30. září 2012 se tak mohou obchodní sdělení kandidátů na prezidenta republiky objevit i v reklamních časech provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, případně i jako sponzoring.

Stranické kandidáty zákon neřeší

Jak je to ale se stranickými kandidáty na prezidenta? Jejich obchodní sdělení, pokud bude obsahovat stranickou příslušnost kandidáta, lze jistě chápat i jako obchodní sdělení (reklamu) politické strany, která je dle ustanovení § 48 odst. 1 písm. e) Vysílacího zákona zakázána. Taková interpretace by však byla porušením ústavní zásady rovnosti kandidátů dle článku 21 odst. 4 ústavního zákona č. 23/1993 Sb. Listiny základních práv a svobod, a proto je třeba uvedené ustanovení Vysílacího zákona vykládat restriktivně tak, že se zákaz vysílání obchodních sdělení do 30. září 2012 nevztahuje ani na obchodní sdělení stranických kandidátů na prezidenta.

Do 30. září 2012 obchodní sdělení prezidentských kandidátů nejen v rádiích, ale i v televizích vysílána být mohou a jistě tedy i budou.

Zákaz nepodepsané reklamy bude bezzubý

Pro oblast reklamy je zajímavé i ustanovení části páté zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky, které novelizuje zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a to tak, že nově s účinností od 1. října 2012 zavádí zákaz anonymní reklamy týkající se voleb po dobu volební kampaně podle volebního zákona. Míří zjevně na neoznačené politické reklamy, které se zpravidla tváří jako reklama některé politické strany jenže ve skutečnosti jde o "antireklamu" strany konkurenční. Otázkou je, zda právě toto ustanovení může právě takové klamavé reklamě zabránit, když vzbuzuje víc otázek než odpovědí: Co je anonymní reklama? Je reklama anonymní, když je podepsána nic neříkajícím jménem Josef Novák atd.?
Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Dědické právo v novém občanském zákoníku

Občanský zákoník (ilustrační foto).

Dědické právo je jednou z oblastí, které se rekodifikace soukromého práva dotkla nejvýrazněji. Nový občanský zákoník...

Uveřejněn manuál pro veřejnou podporu obecně prospěšných služeb

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Ministerstvo pro místní rozvoj uveřejnily obsáhlý manuál, který má dát...

Předpisy ve sbírkách zákonů od 15.5.2013 do 31.5.2013

(Ilustrační snímek)

I ve druhé polovině května 2013 byl aktivnější evropský zákonodárce.

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Kurzy.cz Podle Petera Boockvara, který platí za respektovaného veterána Wall Streetu, trh kryptoměn projde epickým propadem. Pod...

Najdete na iDNES.cz