Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tablet není spotřební zboží, tvrdil prodejce a reklamaci neuznal

aktualizováno 
Josefa Lacušová si v prodejně sítě Gigacomputer v Ostravě koupila tablet za 3 690 korun. Po necelém půlroce se místo ikon objevila jen černá obrazovka, tablet nešel nabít ani spustit. A tak paní Lacušová zboží reklamovala u obchodníka.

„Reklamační technici zamítli reklamaci na základě mechanického poškození,“ zdůvodňoval regionální manažer AYZU s.r.o. Stanislav Cieplak. | foto: ČT Černé ovce

Technik z obchodu, který provozuje formou franšízy společnost AYZU, se ozval do měsíce se zprávou, že si má zákaznice zboží vyzvednout, tablet je totiž neopravitelný. „Dokonce mi napsali, že mi ještě naúčtují 350 korun za diagnostiku, tak to je nehoráznost,“ rozhořčuje se paní Lacušová.

Fotogalerie

Tablet paní Lacušová nepřevzala a zaplatit za diagnostiku odmítla. Když nepochodila v prodejně, do firmy napsala e-mail.

„První odpověď byla z oddělení expedice, že tablet není spotřební zboží, což mě dostalo,“ popisuje zákaznice. Obrátila se na poradenskou linku dTestu a prodejci přeposlala vyjádření poradny, že tablet skutečně spotřební zboží je. Jenže následovalo další zdůvodnění. Paní Lacušová na prodejním dokladu podepsala, že tablet má pouze tříměsíční záruční lhůtu, protože jde o použité zboží. Teprve tehdy zjistila, že nekoupila nové zboží. Firma reklamaci stále zamítala, a tak se paní Lacušová obrátila na ostravskou poradnu Sdružení SOS Moravy a Slezska.

Stížností na Gigacomputer je více

Kde poradí zdarma

Pokud si nejste jisti, zda jste v právu, obraťte se na odborníky:

„V naší poradně jsme zaznamenali více stížností na firmu Gigacomputer,“ potvrzuje poradce Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska Gabriela Bartošová. Stížnosti na firmu se většinou týkají právě nevyřízení reklamací.

Sdružení se snažilo problém vyřešit a kontaktovalo prodávajícího. „Snažili jsme se prodejci vysvětlit, jaká práva a jaké povinnosti pro něho plynou ze zákona. Bohužel s prodejci nebyla kloudná řeč a nepřistoupili ani na mimosoudní řešení sporu,“ shrnuje poradkyně. „Teď už je řada na dozorčích orgánech, jako je Česká obchodní inspekce, nebo se zákaznice musí obrátit na soud,“ doporučuje Bartošová. Paní Lacušová se rozhodla obrátit na Českou obchodní inspekci.

Česká obchodní inspekce: prodejce porušil zákon

Podle České obchodní inspekce prodávající porušil zákon. „Informace o tom, že na výrobek je stanovena kratší záruční lhůta, v daném případě se jednalo o tři měsíce, je zcela v rozporu s Občanským zákoníkem a nemůže se vztahovat ani na použité zboží,“ vysvětluje ředitel Inspektorátu pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj České obchodní inspekce Boris Stabryn.

U použitého zboží se může pouze po vzájemné dohodě prodejce se spotřebitelem sjednat lhůta kratší, ale nesmí být kratší než dvanáct měsíců. Česká obchodní inspekce proto u prodávajícího zahájila kontrolu. „Kontrolou zjištěné skutečnosti nasvědčují, že opravdu porušili zákon a hrozí jim ve správním řízení pokuta,“ doplnil Stabryn.

Reklamace? Doplaťte a dostanete nový tablet se zárukou

Po půlročním dopisování s firmou přišla nabídka. Pokud paní Lacušová zaplatí 650 korun za opravu svého tabletu a dostane tablet jiný se záruční dobou dva roky. Vypadalo to jako výhodná nabídka, i když proč platit za opravu, když je podle firmy tablet neopravitelný. Firma uvedla i konkrétní typ tabletu, který nabízela. „Zjistila jsem, že kupní cena nového tabletu je kolem dvou tisíc, jenže já zaplatila 3 690 korun a ještě bych měla doplatit 650 korun, za tu cenu bych takové tablety mohla mít dva,“ líčí zklamaná zákaznice.

S nabídkou tedy nesouhlasila, jenže poslední vyjádření firmy bylo jednoznačné: tablet je neopravitelný, záruka se na něj nevztahuje.

O případ se začali zajímat redaktoři Černých ovcí a vydali se do ostravské prodejny společně s paní Lacušovou, aby se zeptali, proč byla reklamace zamítnuta. „To řešili reklamační technici, kteří vlastně zamítli reklamaci na základě mechanického poškození,“ zdůvodňoval regionální manažer společnosti AYZU Stanislav Cieplak.

Na použité zboží není záruka, tvrdí prodejce

Místo show viděli jen vystoupení

Zklamaní zákazníci se cítí podvedeni a chtějí vrátit vstupné.

Tak to je opravdu zajímavé. Půl roku firma argumentuje tím, že záruka na použité zboží je pouze tři měsíce, ale před kamerou má najednou jiné zdůvodnění. Jak je to možné? „To je trochu složitější, záruka u použitého vlastně není žádná,“ řekl Cieplak.

Takže další změna. Nejdříve firma tvrdí, že záruční doba je tři měsíce, teď už není žádná. V  tom se však prodávající mýlí. I na použité zboží se vztahuje záruka minimálně 12 měsíců. Nakonec v prodejně přišli se vstřícným návrhem. Tablet vymění za jiný, za nový a paní Lacušová nemusí platit za opravu. Ale byl to tentýž tablet, který paní Lacušová už loni v prosinci odmítla.

„Pokud se paní Lacušová s firmou nedohodne, nebude jí zbývat nic jiného, než se se svými nároky obrátit na soud,“ doporučuje advokát Pavel Nastis.

Gigacomputer: šlo o chybu provozovatele obchodu

Nakonec paní Lacušová k soudu nemusí. „Den po natáčení se mi ozvali z Gigacomputeru, že mi vracejí peníze, ať si pro ně přijedu a ještě mi poslali omluvný e-mail, že chyba je na jejich straně,“ informovala paní Lacušová.

Omluvný e-mail přišel i redakci Černých ovcí, přímo od společnosti Gigacomputer. Ta vše vysvětluje jako chybu provozovatele obchodu.

„Reklamační řízení naší zákaznice, paní Lacušové, nebylo vyřízeno v řádném termínu z důvodu individuálního pochybení pracovníků franšízového partnera naší společnosti. Za tuto nepříjemnost bychom se chtěli paní Lacušové co nejupřímněji omluvit, protože se námi diskutovaný problém v naprosto žádném bodu neslučuje s dlouhodobě prosazovanými standardy péče o zákazníky naší společnosti. Uvedený nedostatek bude důrazně řešený tak, aby k podobnému nedorozumění již nikdy v budoucnu nemohlo dojít,“ píše v e-mailu obchodní manažer společnosti Gigacomputer Jiří Špunar.

Pamatujte siUžitečné rady

  • Kupující musí být před zakoupením zboží zřetelně upozorněn na to, že jde o použité zboží. Tyto výrobky musí být prodávány odděleně od ostatních výrobků.
  • I v případě koupě použitého spotřebního zboží má kupující práva z vadného plnění (to, čemu se podle dřívějšího občanského zákoníku říkalo zákonná záruka). Záruční doba je 24 měsíců, po dohodě obou stran lze tuto lhůtu zkrátit, podle zákona, ale nesmí být kratší než 12 měsíců.
  • Záruka u použitého zboží se nevztahuje na vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou věc měla při převzetí kupujícím.
  • Pokud se vyskytne vada, za kterou nese odpovědnost prodávající, má kupující nárok na bezplatnou opravu nebo přiměřenou slevu. Pokud jde o vadu neodstranitelnou, má právo na odstoupení od smlouvy.
Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Čtvrtina lidí přišla o peníze kvůli příbuzným. Jak ochránit dobré vztahy

Ilustrační snímek

Půjčit peníze příbuznému nebo kamarádovi odmítne málokdo. Přitom právě takové úvěry vyvolávají mnohdy bouřlivé emoce....

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...
Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.