Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekněte si správně o vyšší plat, vyplatí se vám to

aktualizováno 
Nečekejte, že vám šéf přidá sám od sebe. Jak však získat vyšší plat? Čtěte, kdy je vhodné o něj žádat a co udělat, aby vám nadřízený vyšel vstříc. Rozhovor o zvýšení platu bude úspěšný, jen když správně zvolíte čas a způsob.
Někdy se vyplatí říci si o vyšší plat.

Někdy se vyplatí říci si o vyšší plat.

1. Zjistěte, zda byste jinde dostali víc
Informace o tom, kolik si vydělávají jiní na stejné pozici, získáte v profesních svazech a asociacích nebo na internetu - stačí napsat heslo "plat/mzda" a název své profese třeba na www.merces.cz nebo www.profesia.cz (v sekci hledáte lidi, anonymní průzkum platu).2. Nevyzvídejte u kolegů, uškodí vám to
Na plat se neptejte svých kolegů - není to profesionální. Navíc vám taková informace v očích nadřízeného spíš uškodí, než pomůže. Podle personalistů je to proto, že i malé rozdíly ve finanční odměně zaměstnanci vnímají jako nespravedlivé.

3. Nesplacená hypotéka není dobrý důvod
Pokud jste přesvědčeni, že jinde dostávají lidé ve vaší funkci více, připravte se na vyjednávání. Odpovězte si na otázky: Jste ve své práci perfektní? Zvyšujete si kvalifikaci? Převzali jste nějaké úkoly navíc? Jen takové argumenty mohou vést k vyššímu platu, nikoliv špatná finanční situace rodiny nebo nesplacená hypotéka. Takovým zdůvodněním se raději vyhněte.

4. Svoji žádost dobře načasujte
 Vhodným okamžikem žádosti o nový platový výměr s vyšší částkou je období, kdy například úspěšně dokončíte nějaký větší, několikaměsíční a obtížný úkol. Taky si zjistěte, jak si momentálně vaše společnost vede ekonomicky. Je výhodnější počkat, až se bude dařit.

. tip: sami navrhněte datum další schůzky.

5. Našlapujte opatrně a připravte si půdu
Když chcete dostat přidáno, domluvte si se svým nadřízeným osobní schůzku. Na ni přijďte včas a vybaveni dostatečnou dokumentací svých úspěchů a přínosu pro firmu, klidní a zdravě sebevědomí. Nikdy nezačínejte přímo: "Přišel jsem vás požádat o zvýšení mzdy." Nebo: "Jsem tu každý den od rána do večera, chtěl bych přidat." Vhodnější je začít otázkou, jak je šéf spokojen s vaší prací. Na tom pak můžete stavět.

6. První kartu musíte vynést vy
Nechtějte, aby s hodnocením začala druhá strana. Raději třeba řekněte: "Vzhledem k mým dosavadním výsledkům, jazykové zkoušce nebo jinému zvýšení kvalifikace jsem nyní schopen vám nabídnout další využití mých schopností. Proto mám takovouto představu ohodnocení..."

7. Netlačte protistranu ke zdi a nevyhrožujte
Další velkou chybou je vyhrožovat výpovědí. Postavit problém tak, že buď dostanu přidáno, nebo končím, má v rozumné a sebevědomé firmě jediné řešení: místo slibu vyššího platu uslyšíte, abyste zmíněnou výpověď opravdu podali.

8. Netrvejte na okamžité odpovědi
Dejte šéfovi prostor, aby zvládl přirozenou nechuť zvyšovat mzdové náklady firmy a mohl v klidu posoudit vaše kvality a výsledky. Nechtějte odpověď okamžitě.

9. Pokus se dá zopakovat, ale až za nějaký čas
Pokud vám šéf napoprvé nevyhoví, ale jinak je s vámi spokojen, nevzdávejte to a svoji žádost po určité době, ale nejdříve až za několik měsíců, zopakujte. Pokud vám šéf nevyhoví opakovaně, přestože stále pracujete na sto procent, je na čase poohlédnout se po jiném zaměstnavateli. Koneckonců finanční odměna bývá nejčastějším důvodem ke změně místa.

10. I benefity tvoří součást mzdy
Nezapomeňte, že odměna za práci se neskládá jen ze základní složky mzdy. Součástí systému ohodnocení je i osobní ohodnocení, prémie, třináctý a čtrnáctý plat, valorizace čili každoroční zvyšování mzdy z důvodu inflace nebo zaměstnanecké benefity.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER NÁKUPU A PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz