Hypotéky, kde nemusíte dokládat faktury, nejsou dražší než klasické

aktualizováno 
Na stavbu či rekonstrukci existuje hypotéka, u níž nemusíte dokládat jednotlivé výdaje, tedy faktury nebo paragony. A nebývá ani dražší než ta, kde je dokládání povinné. Tento typ úvěru je vhodný pro ty, kdo nemají na práci jediného dodavatele.
Hypotéku bez nutnosti dokládání faktur už kromě klasického typu úvěru nabízejí prakticky všechny banky. Ilustrační snímek

Hypotéku bez nutnosti dokládání faktur už kromě klasického typu úvěru nabízejí prakticky všechny banky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se Lenka Navrátilová s manželem před několika lety pouštěla do velké přestavby staršího rodinného domku, překvapilo ji, jak moc se v tom případě může hypotéka lišit od té, za kterou si dříve pořizovala svůj první byt.

"U něj byla cena jasně daná, část peněz jsem měla, zbytek jsem si půjčila u banky. I u rekonstrukce domu jsme sice měli rozpočet, ale tušili jsme, že se cena může v průběhu výstavby měnit, respektive navyšovat, a proto jsme se rozhodli pro hypotéku bez dokládání výdajů, kterou tehdy nabízelo jen několik bank," líčí žena.

Ale mělo to i svoje nevýhody. "Jelikož banka kontroluje jen prostavěné peníze a rozhodně podrobně nezkoumala, na co přesně jste je při rekonstrukci použili, nenutí vás to zásadně se držet rozpočtu. A jelikož peníze banka posílá na váš běžný účet, můžete nakonec zjistit, že vám na konci část chybí i na nutné dokončovací práce," říká Navrátilová.

Za stejný úrok jako klasický úvěr

Hypotéku bez nutnosti dokládání faktur už kromě klasického typu úvěru nabízejí prakticky všechny banky, ačkoli se mezi sebou jejich produkty v detailech liší.

"Banky se přiblížily potřebám klientů a tyto úvěry nejsou dražší než jiné, přitom je tu větší flexibilita při potřebě použít peníze z hypotéky na neočekávané výdaje vzniklé při rekonstrukci nebo výstavbě a odpadlo množství zatěžujícího papírování. Samozřejmě za předpokladu, že se nemusí navyšovat výška hypotéky,“ říká Milan Roček z Hyposervisu. Podle něj tento typ úvěru dnes využívá 95 procent lidí, kteří stavějí nebo rekonstruují domy, a podmínky pro jeho získání se nijak neliší od jiných hypoték.

Výhody

  • Odpadá papírování.
  • Je pohodlnější, když dostanete peníze od banky na svůj účet, z něhož pak platíte odvedení práce.

Rizika

  • Někteří lidé šetří tak, že si nechávají některé práce na stavbě provádět bez dokladu, ale pak ztrácejí možnost tuto práci reklamovat.
  • Může se také stát, že stavebník špatně odhadne výdaje, oproti plánu použije více peněz na jednu část domu a pak může mít problém s dostatkem peněz na dokončení rekonstrukce či stavby.

Pošlou peníze a pak kontrolují, jak jste je využili

V praxi to vypadá tak, že banky pošlou peníze na běžný účet klienta, který z nich sám hradí faktury za provedené práce. Banky pouze kontrolují, zda rekonstrukce probíhá tak, jak má, tedy zda se hodnota stavby zvýšila o proinvestované peníze. A nakonec vyžadují například doložení kolaudačního rozhodnutí po dokončení rekonstrukce. "Zde se jednotlivé banky liší v tom, jak velké částky postupně na účet klienta uvolňují a kolik kontrol stavby provedou. Existují i banky, které umožní uvolnit celou hypotéku najednou," doplňuje Milan Roček.

Rozdíly mezi bankami však nejsou příliš velké. "Klientovi můžeme nabídnout hypoteční úvěr se zálohovým čerpáním. Peníze uvolňujeme postupně v závislosti na hodnotě nemovitosti a dle povolených limitů. Klient však musí zpětně doložit skutečné proinvestování finančních prostředků, tedy realizaci stavebních prací v souladu s předloženým rozpočtem. Faktury a příjmové doklady nevyžadujeme," říká Monika Klucová z Komerční banky, která stavbu a do ní investované peníze kontroluje vždy do šesti měsíců od uvolnění příslušné částky.

Equa bank zase nabízí kombinaci účelové hypotéky na pořízení nemovitosti a peněz na její menší rekonstrukci. "Klient má v případě této hypotéky možnost navýšit částku až o dvacet procent a tyto prostředky použít na rekonstrukci. Dražší to určitě není, podmínky jsou shodné. Nepožadujeme dokládání faktur a paragonů za danou rekonstrukci," vysvětluje Kateřina Pospíšilová z Equa bank.

Oficiálně a neoficiálně

Oficiálně tento typ úvěru slouží právě k tomu, aby stavebníci mohli pružně reagovat na nečekané zvyšování výdajů během stavby či aby si mohli najímat řemeslníky na stavbu postupně. A co se jim u jednoho podaří ušetřit, použili u jiného, dražšího.

Neoficiálně se však stává třeba to, že si lidé za část peněz pořídí třeba kuchyňskou linku, ačkoli ta se samozřejmě v rozpočtu stavby neobjevuje, či že si najmou řemeslníka načerno, ačkoli pak nemohou počítat s tím, že budou mít například šanci jeho práci reklamovat. Navíc u řemeslníků bez příslušných smluv hrozí, že budou práce protahovat, a to i za dobu, kdy už bude banka chtít vidět, jak jste s jejími penězi naložili a co jste za ně postavili. V takovém případě přitom stavebník těžko může firmě naúčtovat penále.Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Ropa jako zbraň. Saúdové porušili mnohaleté tabu

Ropa jako zbraň. Saúdové porušili mnohaleté tabu

Kurzy.cz Už 45 let je to v Saúdské Arábii považováno za něco, co je za hranou. Najednou však Rijád udělal to, co mnozí považují ...Najdete na iDNES.cz