Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordní zvýšení sazeb hypoték

aktualizováno 
Na konci loňského roku téměř všechny banky přistoupily k výraznému zvýšení úrokových sazeb nově poskytovaných hypotečních úvěrů. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se během prosince zvýšila o 0,21 procentního bodu, což je změna skutečně rekordní. Stejně rychlého růstu dosáhl tento ukazatel poprvé a naposledy v červenci roku 2004, v ostatních měsících let 2003 až 2005 k tak výraznému zvýšení úrokových sazeb hypoték nikdy nedošlo.
Dům, byt, nemovitost, stavebnictví

Dům, byt, nemovitost, stavebnictví - Dům, byt - ilustrační foto | foto: Slavomír KubešMF DNES

Rekordní zvýšení úrokových sazeb hypoték

Nejvíce se změnily úrokové sazby s krátkou dobou fixace. U ročních sazeb činil průměrný nárůst 0,36 procentního bodu, u pětiletých „pouze“ 0,17 p. b. Příčinou tak výrazného pohybu byly obavy, že v lednu centrální banka zřejmě opět zvýší úrokové sazby. Banky proto tato očekávání promítly do nastavení výše svých úrokových sazeb. Poprvé k významnému zdražení hypotečních úvěrů došlo v listopadu, poté, co ČNB na konci října zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu.

FINCENTRUM HYPOINDEX tehdy vzrostl o 0,13 procentního bodu, v prosinci pak došlo k ještě mnohem výraznějšímu nárůstu. Výše úrokových sazeb nově poskytovaných hypoték se tak v průměru vrátila do  stavu z loňského jara. V květnu dosahovala hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU výše 4,03 %, v červnu to bylo již pouze 3,75 %, poté, co tehdy došlo k rekordnímu poklesu o 0,28 procentního bodu.

Budoucí vývoj úrokových sazeb?

NENECHTE SI UJÍT
Prasátko (c) profimedia.cz/corbis
Fondy neztrácí důvěru investorů
Na akciových trzích v USA pokračuje výsledková sezona, rozporuplné výsledky společně s rostoucí cenou ropy však investory k velkým nákupům nevybízejí. Na rozdíl od okolního světa se středoevropským trhů a tím i pražské burze dařilo.
Pomocná ruka podnikatelům: sdružení
Živnostníci nemají na růžích ustláno. Jedním z nejpalčivějších problémů jsou neustále se měnící pravidla pro podnikání a spletitá džungle daňových zákonů, kde neexistuje jasný a jednoznačný výklad.
myš - (c) profimedia.cz/corbis
Je lepší být v práci šedá myš, nebo vamp?
Nemohlo mi ujít, jak si kolegyně ochočila šéfa. Směje se jeho někdy přihlouplým vtipům, ukazuje výstřih, pohazuje hřívou. Neodporuje mu, ale stejně vše dělá po svém. Je to dobře?

V nejbližším období se dalšího výrazného zvýšení úrokových sazeb asi spíše nedočkáme než dočkáme. V současnosti není příliš prostoru pro to, aby v naší ekonomice mohlo dojít k nějakému zásadnímu zvýšení úrokových sazeb. Podle posledních statistik je totiž - zjednodušeně řečeno - inflace příliš nízká a koruna příliš silná na to, aby bylo vhodné zvyšovat úrokové sazby. Centrální banka již také nehovoří pouze o jejich zvyšování, tak jako ještě nedávno, ale připouští, že pravděpodobnost jejich zvýšení i snížení je nyní stejná. Takže se můžeme nechat překvapit, bankovní rada zasedá již tento týden.

Budoucí vývoj úrokových sazeb a cen hypotečních úvěrů samozřejmě závisí na dalším vývoji ekonomických ukazatelů, kterými se centrální banka řídí při nastavování své měnové politiky. Takže pokud se chystáte vzít si hypotéku, bude o její ceně rozhodovat například také aktuální situace v Íránu. Prostřednictvím vývoje ceny ropy se promítne do cen pohonných hmot a tedy do výše inflace, která ovlivňuje nastavení úrokových sazeb centrální bankou. Pokud ta provede jejich změnu, zareagují na to okamžitě mezibankovní úrokové sazby, které určují úročení vkladů a úvěrů.

Další rekord: průměrná výše hypotéky

V prosinci dosáhla historicky nejvyšší hodnoty průměrná výše nově sjednaných hypotečních úvěrů. Částka 1 574 000 korun převýšila dosavadní rekord ze září loňského roku o 65 000 korun. Vývoj průměrné výše nově sjednávaných hypotečních úvěrů v čase ukazuje následující graf.

Zdroj: Fincentrum

K další změně došlo v preferenci délky fixační doby. Je patrné, že lidé v očekávání budoucího zvyšování úrokových sazeb začali preferovat delší doby fixace. Nejvíce se to projevilo u ročních fixací. V porovnání s říjnem si je vybralo o 5,3 % klientů méně. Naopak se o něco zvýšil zájem o pětileté úrokové sazby, ve srovnání s říjnem jich bylo v prosinci sjednáno o 3,94 % více. Zájem o desetiletou fixaci se dokonce zdvojnásobil, stále si ji však sjednává méně než jedno procento klientů.

Zdroj: Fincentrum

Vybrané prosincové výsledky shrnuje následující tabulka:

Souhrn za prosinec 2005
(údaje platí pro fyzické osoby):

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

3,98 % 3,47 % 4,30 %
 Změna oproti minulému měsíci Ý 21 b.p.*  Ý 36 b.p.  Ý  17 b.p.
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 574 1 921 1 398
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 051 5 784 6 218
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 388 7 134 7 547
Účelovost úvěrů    
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 68 % 70 % 65 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 23 % 20 % 25 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9 % 10 % 10 %

Zdroj: Fincentrum

*21 bazických bodů = 0,21 procentního bodu


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Chystáte se vzít si hypotéku? Myslíte si, že je to vhodné řešení financování bydlení? Jaké fixaci úrokové sazby byste dali přednost a proč?

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...Najdete na iDNES.cz