Rekvalifikace usnadňují hledání práce

aktualizováno 
Pro lidi hledající zaměstnání zejména v okresech s vysokou nezaměstnaností je častokrát jediným východiskem změna profese. Podle potřeb trhu práce je možné se rekvalifikovat v mnoha oborech, například kuchař, obuvník, kosmetička, manikérka, masér, zahradník, zlatník, obchodní zástupce, truhlář, automechanik, kloboučník nebo cvičitel. Rekvalifikační kursy platí při splnění určitých podmínek úřady práce.
Pokud jste uchazečem ozaměstnání evidovaným u úřadu práce v místě vašeho bydliště a ani s jeho pomocí jste nenalezli vhodné uplatnění ve své profesi, můžete se rozhodnout pro rekvalifikaci, kterou vám zaplatí stát. Máte-li zájem naučit se něco nového, rozšířit a doplnit si své vzdělání, můžete využít široké nabídky rekvalifikačních kursů a investovat do sebe sami. Tím se vaše možnosti na získání dobrého zaměstnání mohou značně rozšířit. "Po absolvování stavební průmyslovky jsem nemohl najít práci ve svém oboru. Náhodně jsem se dozvěděl o možnosti rekvalifikačních kursů," říká Marek Sokol z Jablonce nad Nisou. "Absolvoval jsem instalatérský kurs placený úřadem práce a ihned nastoupil ve stavební firmě. Později jsem si sám zaplatil kurs pro klempíře." Rekvalifikační kursy jsou nabízeny v informačních a poradenských střediscích úřadů práce. Tam také získáte všechny potřebné informace. Při vybírání oboru, pro který se máte zájem rekvalifikovat, je vhodné přihlížet k situaci na trhu práce, k dosud dosaženému vzdělání a vlastním schopnostem.

Co platí úřady práce

Úřad práce může zabezpečit rekvalifikaci v případě, že jste řádně evidovaným uchazečem o zaměstnání a máte kvalifikaci, pro kterou nejsou na trhu práce volná místa. To znamená, že dosavadní hledání práce bylo neúspěšné a v nové (získané) kvalifikaci se nabízí dostatek míst nebo se očekává požadavek od určitého zaměstnavatele (například na doplnění pracovníků). Je také možné s budoucím zaměstnavatelem uzavřít dohodu o přijetí během nebo bezprostředně po rekvalifikaci a získat tak písemný příslib práce v nově získané profesi. "Rekvalifikace hradíme vesměs těm uchazečům, kteří mají příslib zaměstnání," uvádí Marie Straková, vedoucí odboru poradenství a rekvalifikací Úřadupráce v Lounech. "V našem okrese je ze strany zaměstnavatelů největší zájem o řemeslné profese, zvláště o zámečníky a svářeče. Zájemcům o rekvalifikaci v tomto oboru můžeme bez problémů vyhovět. Dalším velmi často potřebným oborem jsou základy obsluhy počítačů. Uchazečům hradíme čtyř až šesti týdenní kursy, při kterých se naučí pracovat s programy Windows, Word, Excel a využívat internet." Bez zkušeností s počítačem dnes není možné uspět na mnoha pracovních místech a osvědčení o absolvování školení vás může zvýhodnit. "V kursech máme například zájemce o práci skladníka, prodavačky nebo sekretářky," potvrzuje Dana Bendová z opavské firmy NETSOFT pořádající rekvalifikační počítačové kursy v Bruntále, Krnově a Opavě. "Kursy pořádáme celoročně, podle potřeb našich klientů. Těmi jsou lidé, kterým školení platí úřad práce i ti, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci a kursy si platí sami."

Informace na internetu

Podle odborníků z úřadů práce a personálních agentur je pro lidi, kteří mají o rekvalifikace zájem, důležité, aby si uměli na internetu najít potřebné informace. K počítačům s připojením na internet se každý může dostat v internetové kavárně nebo v knihovně. Pokud jste v knihovně zaregistrováni, můžete používat internet přibližně jednu hodinu denně zdarma. Na speciálních stranách věnovaným rekvalifikacím a vzdělávání můžete vybírat z nabídky kursů rozličných profesí. Své informační stránky tam mají i jednotlivé úřady práce.

Kde hledat informace:

* informační a poradenská střediska úřadů práce v místě bydliště (dají vám podrobné informace o možnostech a podmínkách rekvalifikací a nabídku kursů)

* www.uradprace.cz (podle místa bydliště si vyberete příslušný úřad a pod heslem informace nebo rekvalifikace naleznete požadované údaje)

* www.rekvalifikace.com

* www.vzdelani.cz

* www.eu-dat.com


Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

Solidární daň je nejen pro bohaté. Kdo ji musí zaplatit za rok 2018?

Ilustrační snímek

Někteří Češi mají královské příjmy. Pokud jsou nad limit, musí do státní kasy odvést solidární daň. Během roku 2018 se...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Bitcoin dále padá, už byl kolem 4 600 USD. Přišel o 1000 USD za 5 dnů. Katastrof...

Bitcoin dále padá, už byl kolem 4 600 USD. Přišel o 1000 USD za 5 dnů. Katastrof...

Kurzy.cz Cena bitcoinu po relativně klidném víkendu pokračuje ve výrazném propadu a dostává se pod úroveň 5 200 USD a je tak nej...

Najdete na iDNES.cz