Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami. Ilustrační snímek

Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řešíte po mobilu pracovní věci i ve svém volnu? Může jít o přesčas

  • 26
Pracovní mobil může setřít hranici mezi pracovní dobou a volnem. Na co máte v takovém případě nárok, odpovídá Jan Kozubek z advokátní kanceláře Becker & Poliakoff.

Čtenářka Petra z Prahy má v pracovní smlouvě se zaměstnavatelem přesně stanovený počet pracovních hodin. A to 40 hodin týdně. "Podle mého šéfa bych si neměla nikdy vypínat pracovní mobil a měla vyřizovat pracovní věci i ve svém volném čase. Tyto přesčasy mi ale nejsou honorovány, protože podle šéfa přece nejsem v kanceláři, ale doma," popisuje svou situaci a ptá se:

Když si během víkendu pracovní mobil vypnu, může mě za to firma nějak potrestat? 
Podle šéfa byste si neměla telefon vypínat. Nejde tedy o nařízení či příkaz, ale o doporučení. Pokud byste toto doporučení nerespektovala, nešlo by o porušení vašich pracovněprávních povinností a neměla byste být jakkoliv postihována.

Zapamatujte si

Zaměstnanec, ale i zaměstnavatel jsou povinni dodržovat dohodnutou (stanovenou) týdenní pracovní dobu, zpravidla 40 hodin.

Mohu se nějak bránit, když mi šéf nařídí, abych si mobil nevypínala? Mám nějakou oporu v zákoně?
Mohlo by jít o práci přesčas. Tu je možno nařídit nebo je možné se na ní dohodnout.

Jaký rozsah práce přesčas by mi zaměstnavatel mohl v takovém případě nařídit?
Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami. Je přitom omezen zákonnými limity, může nařídit  maximálně osm hodin přesčasové práce týdně a 150 hodin v kalendářním roce.

Pokud by vyřizování pracovních věcí po mobilu přesáhlo tento limit, je potřeba již uzavřít se zaměstnavatelem dohodu?
Ano, nad tento rozsah je možno práci přesčas vykonávat jen na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Není přitom nutné, aby práce byla vykonávána výlučně jen na pracovišti. Může být vykonávána například i doma, pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, nebo to dokonce nařídí.

Je potřeba prokázat, že jsem ve svém volnu práci přesčas odvedla?
Evidence této doby a prokazování, že práce byla skutečně odvedena, je v takovém případě nutná. 

Jestliže prokážu, že jsem vyřizovala pracovní věci po telefonu i doma, například formou výpisu z telefonního účtu, nárok na kompenzaci mi vznikne?
Za regulérní práci přesčas zaměstnanci kompenzace přísluší, a to buď finanční včetně příplatku, nebo ve formě poskytnutí náhradního volna.