Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Říjnový scoring – dařilo se akciím

aktualizováno 
Jednou za tři měsíce hodnotíme české fondy, jak se jim daří proplouvat mezi skylou a charibdou investování – mezi rizikem a výnosem. V říjnu se i přes převládající medvědí náladu dařilo především akciovým fondům, fondy v ostatním kategoriích si v průměru ani nepolepšily, ani nepohoršily. Nejvíce hvězdiček mají v průměru dluhopisové fondy.

Hvězdičky fondům přidělujeme déle jak rok, přičemž české fondy hodnotíme v konkurenci fondů zahraničních. Pokud tedy například akciové fondy tentokráte získaly hvězdičky navíc, neznamená to nutně, že by měly vyšší výnos nebo nižší riziko než v červenci, nicméně je jisté, že mají ve srovnání se svými zahraničními protějšky vyšší výnos nebo nižší riziko než tomu bylo v červenci.

Jaké jsou celkové statistiky? Čtyři fondy získaly dvě hvězdičky, tři fondy po jedné hvězdičce. Jednu hvězdičku naopak ztratily tři fondy a dvě hvězdičky jeden fond. Z hodnocení vypadly tři fondy NEWTON (konzervativní, FOND PLUS, balancovaný), které byly v září převzaty společností J&T Asset Management a které se budou postupně slučovat s fondy PERSPEKTIVA, a fond Živnobanka – Korunový balancovaný, který se k 1.10. sloučil s fondem ŽB růstový. V hodnocení se naopak nově objevily dva fondy:  ČP Invest fond peněžního trhu a J&T AM PERSPEKTIVA – S, které teprve v říjnovém hodnocení dosáhly dostatečně dlouhé historie ke scoringovému ohodnocení.

Fondy peněžního trhu
Výkonnost fondů peněžního trhu je na jednu stranu snižována tím, že úroky na termínovaných účtech se neustále snižují, na druhou stranu je zvyšována díky tomu, že některé fondy drží i krátkodobé dluhopisy a cena těcjto dluhopisů roste s poklesem úrokových sazeb. Nejvíce na poklesu sazeb vydělal fond 1.IN Fond peněžního trhu, který má více jak polovinu portfolia v domácích dluhopisech. Oproti červenci tak získal hned dvě hvězdičky a jako jediný z této kategorie se může chlubit pěti hvězdičkami. O stejný počet hvězdiček si polepšil i fond ČSOB výnosový, o jednu hvězdičku pak fond ŽB-Sporokonto (oba nyní čtyři hvězdičky). Naopak, o dvě hvězdičky přišel fond CitiMoney Czech Crown Fund (nyní pouze dvě), o jednu fond IKS Peněžního trhu (nyní tři hvězdičky). Úspěšnou premiéru ve scoringovém hodnocení měl fond ČP Invest – fond peněžního trhu, který hned napoprvé získal čtyři hvězdičky.

Dluhopisové fondy

Více o českých i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Dluhopisové fondy si díky červencovému snížení úrokových sazeb a fíky očekávání dalšího snížení sazeb koncem října udržely vysokou výkonnost. Polovička z hodnocených fondů obdržela nejvyšší možné hodnocení – pět hvězdiček. Znamená to, že poměr výnos/riziko je u českých dluhopisových fondů stále výrazně výhodnější než u jejich zahraničních konkurentů. Je však otázkou, jak ještě dlouho potrvá tato situace, zatím se zdá, že by k růstu úrokových sazeb mohlo dojít až ke konci příštího roku. Jedinou změnou v této kategorii je přírůstek jedné hvězdičky u fondu IKS Plus bondový (nyní dvě).

Smíšené fondy

Starší scoringové výsledky  naleznete zde:

červenec 2002

duben 2002

leden2002

září 2001

červen 2001

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Poprvé v historii našeho scóringu sestoupil z čela této kategorie fond investAGe AG7, který ztratil jednu hvězdičku a má nyní „pouze“ čtyři. Naopak, fond ISČS Český OPF si pět hvězdiček udržel a stejný počet získal i nově hodnocený fond – J&T PERSPEKTIVA – S. Výrazně si polepšil fond investAGe AGB, který získal dvě hvězdičky (nyní čtyři). Jednu hvězdičku získal fond IKS balancovaný (nyní dvě) a jednu hvězdičku ztratil fond 1.IN Středoevropský (nyní jedna).

Akciové fondy
Akciovým fondům se ve srovnání se zahraničními akciovými fondy dařilo lépe. Hlavním důvodem je posilující kurz koruny – u zahraničních fondů hodnotíme výkonnost přepočtenou na české koruny. V této kategorii jsou mezi českými fondy hodnoceny pouze dva fondy - 1.IN Akciový fond a ČP Invest – Fond globálních značek. Důvodem je krátká historie ostatních českých akciových fondů k objektivnímu hodnocení jejich výkonnosti. První jmenovaný fond získal jednu hvězdičku, druhý jmenovaný fond hned dvě hvězdičky a oba tytop fondy tak mají průměrný scoring tří hvězdiček.

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože tyto fondy jsou příliš „mladé“ a zatím nemají zdaleka dostatečně dlouhou historii k jejich hodnocení.

Fondy peněžního trhu

Scoring říjen 2002

Scoring červenec 2002

1. IN. Fond peněžního trhu

*****

***

ISČS-Sporoinvest

****

****

Živnobanka-Sporokonto

****

***

ČSOB VýnosovýČSOB>

****

**

ČP Invest – Fond peněžního trhu

****

n.a.

IKS Peněžní trh

***

****

ISČS-MERKUR

***

***

ČSOB peněžní trh

***

***

CitiMoney Czech Crown Fund

**

****

J&T Perspektiva - P

**

**

AKRO Obligace

*

*

 

 

 

Dluhopisové fondy

 

 

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

*****

CitiBond Czech Fund 

*****

*****

ČSOB český dluhopisový

****

****

ISČS-Bondinvest

***

***

IKS Plus bondový

**

*

 

 

 

Smíšené fondy

 

 

ISČS-Český OPF

*****

*****

J&T AM PERSPEKTIVA-S

*****

n.a.

investAGe AG7 FOND

****

*****

investAGe AGB

****

**

Živnobanka-Interkonto

***

***

Jupiter růstový OPF (původně PKIS)

**

**

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

AKRO Český

**

**

IKS Balancovaný

**

*

1.IN Středoevropský fond

*

**

1.IN Výnosový fond

*

*

ČP Invest - Smíšený OPF

*

*

AKRO výnosový

*

*

 

 

 

Akciové fondy

 

 

1.IN Akciový fond

***

**

ČP Invest – Fond globálních značek

***

*

 

 

 

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

 

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

 

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

 

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Polepšil si Váš fond nebo si naopak pohoršil? řídíte se při investování scoringem nebo pouze výkonností fondu? Napište nám svůj názor!

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Praha na nejvyšší úrovni za čtyři měsíce, Kofolu možná čeká sešup

Praha na nejvyšší úrovni za čtyři měsíce, Kofolu možná čeká sešup

Kurzy.cz Pražská burza dnes posílila na nejvyšší úroveň za poslední zhruba čtyři měsíce. Index PX stoupl o 0,62 procenta na 109...

Najdete na iDNES.cz