Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Risk management a jeho aplikace v pojištění průmyslu

  11:02aktualizováno  11:02
Zjišťování rizik a jejich ovládání je potřebou naší doby a tato nová filosofie zabezpečení vyvolává potřebu vzniku rizikového managementu a rizikové inženýrství. O co se jedná se dozvíte v tomto komentáři.

Úvod

Charakteristickým znakem naší doby je neustálé zavádění nových technologií, jak výrobky, tak i výrobní objekty jsou stále komplikovanější a průmyslové oblasti vyrůstají v návaznosti na obytné zóny a naopak. Tímto rozvojem vzrůstá i pravděpodobnost vzniku škody a velikosti následků škod a společnost již není ochotna všechna rizika akceptovat. Zjišťování rizik a jejich ovládání je potřebou naší doby a tato nová filosofie zabezpečení vyvolává potřebu vzniku rizikového managementu a rizikové inženýrství.

Definice a úkoly rizikového inženýrství

Rizikové inženýrství je interdisciplinární obor, jehož úkolem je optimální ochrana života, majetku a prostředí. Pro splnění tohoto úkolu se systematicky používají inženýrské znalosti a know-how. Rizikové inženýrství a jeho aplikace v risk managementu se používá při řešení všech bezpečnostních činností společností a podniků -bezpečnost produktů, protipožární ochrana, prevence nehod a havárií, bezpečnost provozu, průmyslová hygiena a životní prostředí jsou úkolem lidí, kteří mají zodpovědnost za bezpečnost podniku. Při řešení problémů v těchto oblastech se nejvíce osvědčuje použití systémového přístupu strukturovaným způsobem.

Součásti rizikového inženýrství

V oblasti pojišťovnictví rizikové inženýrství zahrnuje čtyři různé ale vzájemně související činnosti:

Hodnocení rizik

Tato činnost zahrnuje nalézání odpovědí na otázky:
a) jaké nežádoucí události se mohou přihodit ?
b) které nežádoucí události jsou pravděpodobné, jaká je pravděpodobnost jejich výskytu a jaké jsou očekávané důsledky ?
Odpovědi na tyto otázky mají zásadní význam pro účinné rozpoznávání rizika pojistitelem a pojištěným. Pojistitel má zájem na tom, aby znal důležité potenciály ztrát, četnost a maximální závažnost, které se mohou očekávat. Tyto informace pomáhají určit vhodné pojistné a optimální úroveň krytí, v některých případech se mohou použít i pro vytvoření výjimek pro oblasti zvláštního nebezpečí.

Snižování rizika

Tato, na klienta orientovaná činnost, funguje nejlépe, jestliže se mezi rizikovým inženýrem pojišťovny a bezpečnostním, požárním a výrobním specialistou pojištěného vytvoří vzájemná důvěra. Pojišťovna nemůže provádět redukci rizika přímo, ale může ji účinně stimulovat a podporovat svoji prací v týmu klienta vytvořeném pro analýzu rizika.

Vyšetřování škod

Třetí základní činnost rizikového inženýrství se vztahuje na situaci po vzniku škody. Každá vzniklá škoda může být poučením a je ve společném zájmu jak pojišťovny tak i výrobní firmy, aby se určilo, co se vlastně stalo, proč k tomu došlo a jak zabránit opakování. Tato činnost se označuje jako vyšetřování škod a v zásadě jde o opak analýzy rizik. U analýzy rizik se zkoumají potenciální nežádoucí události, zatímco u vyšetřování škod se jde od skutečných událostí směrem zpět. V těchto případech se zjišťuje, co škodu způsobilo nebo k ní přispělo. Poučení získaná pojišťovnou a jejími klienty z těchto šetření mají obrovský význam v prevenci škod.

Podpůrné akce

Čtvrtá oblast zahrnuje podpůrné akce: údržbu databanky rizik, vedení dokumentace a knihovny, školení pro rizikové inženýry a manažery. Školení a dokumentace jsou klíčové činnosti pro úspěšné řízení rizik.

V současném rychle se měnícím světě se zvyšují nároky na předcházení škod a na redukci následků případných havárií a v posledních desetiletích markantně vzrůstá důraz na význam řízení rizik a rizikového inženýrství, které se je v této době nedílnou součástí filozofie všech podniků, které si uvědomují důležitost snižování rizik a zamezení zbytečným škodám.

Pro více informací kontaktujte: mailto:riskengineering@zurich.com

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
Srna je v pojistce, kuna a kráva ne. Kolik stojí srážka se zvěří

Střetů se zvěří na českých silnicích přibývá. Kritickým obdobím je především podzim. Potvrzují to pojišťovny a uvádějí, že běžná škoda, kterou způsobí srážka...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik elektro - NÁSTUP PŘÍMO DO KMENE!

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.