Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řízení rizik: české firmy
v ohrožení?

aktualizováno 
Každá firma, stejně jako lidé samotní, bývá každý den vystavena nejrůznějším rizikům. Jak s nimi bojují podniky v Česku? Řídí svá rizika, nebo ponechávají vše náhodě? A jak jsme na tom v porovnání se zahraniční konkurencí?

Průzkum, na němž se aktivně podílelo 149 společností působících v Česku, ukázal, že většina společností (72 %) řídí nějakým způsobem svá rizika – 59 % z toho preventivně, 13 % je zavedlo po nějaké události, která je postihla. Osmdesát procent firem postižených rizikovou událostí totiž zavedlo po vzniku této události preventivní opatření proti jejímu opětovnému vzniku – podíl zhruba odpovídá chování firem v ostatních státech západní, střední a východní Evropy (přestože v západní Evropě je podíl trochu menší – 75 %).

Zahraniční firmy kladou vyšší důraz na řízení rizik než firmy české (vysokou důležitost mu přikládá 75 %  firem – cca o 10 % více než v ČR). Nejvíce ohroženy jsou střední české firmy, u nichž je rozsah zavedené prevence nejmenší. Důležitost řízení rizik je naopak největší pro firmy, které v roce 2005 dosáhly obratu nad 1 mld. Kč.

Přestože si je většina společností (97 %) v Česku vědoma důležitosti řízení rizik, je tu zmíněných 28 %, které nemají zavedena žádná opatření ke snížení rizik. Dvě třetiny z těchto „rizika podceňujících“ firem ale uvádějí, že jsou si nedostatku vědomy a chtějí systém řízení rizik zavést.

Jaká rizika na firmu číhají? Jsou to především:

  • finanční rizika
  • obchodní rizika
  • informační rizika
  • údržba zařízení
  • ostraha majetku
  • bezpečnost práce

83 % firem, které považují řízení rizik za velmi důležité, má zaveden systém řízení rizik. Zavedeno ho má i 59 % firem, které ho považují za spíše důležité. Devět z deseti oslovených firem, které řídí svá rizika, považuje systém jejich řízení za efektivní.

Celkem 87 % firem řídících rizika má přitom zavedeny alespoň 2 součásti systému řízení rizik současně, každá desátá má dokonce zavedeno pět součástí najednou. To samozřejmě ovlivňuje hodnotu RMI (viz dále).

Za řízení rizik významných firem v západní Evropě odpovídá většinou finanční ředitel, zatímco ve střední a východní Evropě (včetně ČR) to bývá generální nebo výkonný ředitel.

Firmy řídí rizika ani ne z padesáti procent

Průzkum ukázal, že významné společnosti řídí svá rizika v průměru ze 43 %. Jinými slovy řečeno – index řízení rizik RMI (vysvětlení viz box) dosahuje na českém trhu hodnoty 0,43. Optimální číslo je přitom 1 – stav, kdy firma řídí všechna rizika úměrně jejich reálnému dopadu na chod firmy. Ne všechna rizika totiž mají stejnou váhu - platí zde pravidlo 20 : 80 – dvacet procent rizik generuje 80 % ztrát. Proto je nutné řídit především hlavní rizika, aby bylo řízení rizik efektivní. 

RMI (Risk management index) byl zaveden pro hodnocení úrovně řízení rizik. Jde o matematicky jednoznačně definovanou míru umožňující srovnávání rlzných segmentů firem i konkrétních firem mezi sebou či v čase. Suma všech řízených rizik zvážených údajnou mírou dopadu na chod firmy je vztažena k optimálnímu stavu řízení rizik. Index je vypočítáván na základě odpovědí na sérii otázek zaměřených na vnímání závažnosti dopadu jednotlivých rizik a chod firmy a na základě jejich skutečného řízení firmou. RMI 0 – firma neřídí žádná rizika; RMI 1 – optimální hodnota – firma rizika nepřeceňuje ani nepodceňuje; RMI 1-1,5 - firma řídí všechny/většinu svých rizik, ale přeceňuje závažnost jejich dopadu

Rozdíl přitom existuje mezi společnostmi s českým a zahraničním majoritním vlastníkem. České společnosti vykazují RMI 0,39, zatímco zahraniční 0,55. Tři pětiny představitelů oslovených firem přitom považují podnikatelské prostředí v ČR za rizikové (u zahraničních je to 44 %, u českých 63 %). Firmy, které alespoň částečně zavedly řízení rizik, vnímají podnikatelské prostředí lépe (53 % je považuje za rizikové oproti cca 70 % těch, kteří svá rizika neřídí).

Jaká rizika jsou v současnosti řízena nejčastěji?

Firmy především zabezpečují svůj majetek, snaží se mít dobře ošetřeny smluvní vztahy a chrání svá data. Výzkum ukázal, že firmy neřídí rizika podle jejich závažnosti (tři nejzávažnější rizika - nesprávná strategická rozhodnutí z důvodu nedostatku informací, nesprávná investiční strategie a kolísání cen vstupů) nebo pravděpodobnosti vzniku (kolísání cen vstupů, změny kurzů měn a úrokových sazeb a zvyšování konkurence), ale dle obtížnosti zavádění konkrétních opatření. Mají tedy ošetřena především ta rizika, která lze snížit snadno.

Zdroj: výzkum Consultingu ČS

V dotazníku byl uveden i dotaz na změny v úvěrování v roce 2007 související s novými bankovními pravidly Basel II. S nimi se v současnosti seznamuje 50 % dotázaných firem, 6 % připravuje potřebné změny a 6 % je zavádí nebo již zavedlo. 20 % firem uvádí, že se jich problematika netýká.

O co jde? Basel II (nový standard pro měření rizik v bankách a pro alokaci kapitálu na pokrytí těchto rizik) dává bankám možnost uplatnit individuálnější přístup k hodnocení rizika u různých klientů a typů zajištění (k tomu potřebuje ovšem dostatečné množství informací o svých klientech) a to poté v případě přidělení úvěru zohlednit v ceně peněz. Otázkou ovšem je, jak velký dopad lze očekávat v konkurenčním prostředí, kdy banky nechtějí přijít o klienta. Některé celkem otevřeně přiznávají, že změny pravidel u nich na klienty vliv mít nebudou. Přesto například Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo doporučení pro malé a střední podniky ohledně Basel II. Více o problematice Basel II a možném dopadu nových pravidel na firmy se dozvíte ZDE.

Výsledky průzkumu ukazují, že firmy v Česku a zejména ty s majoritním českým vlastníkem mají sklon rizika spíše podceňovat, což se jim nemusí vyplatit. Výsledky průzkumu byly zaslány zpět zúčastněným firmám se srovnáním, ve kterém vidí daná firma své postavení v porovnání s konkurencí. Chystají se také semináře na toto téma.

Výsledek výzkumu, jak bylo řečeno, zohlednil významnější české firmy s nejvyššími obraty. Jak přiznává Ivan Novotný, obchodní ředitel Consultingu České spořitelny, najmout si konzultační firmu, která udělá kompletní analýzu systému řízení rizik, je finančně nákladné a obecně se dá říci, že se to vyplatí firmám cca od 500 milionů ročního obratu. Potřeby větších firem jsou také nejen v tomto směru oproti těm menším pochopitelně rozdílné. Nicméně ani malé firmy by neměly svá rizika podceňovat a měly by je ošetřit podle úrovně, na jaké ohrožují jejich existenci. V případě potřeby jim mohou pomoci třeba menší konzultantské firmy či individuální poradci. Řízením rizik, tedy jejich omezováním ekonomicky efektivními opatřeními, lze předcházet jejich nečekanému negativnímu dopadu na hospodaření a fungování společnosti.

O průzkumu: Průzkum uskutečnil Consulting České spořitelny pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy ČR 8.3. až 7.4. 2006. Oslovil nejvyšší představitele firem s největším obratem v ČR se žádostí o vyplnění dotazníku na téma řízení rizik. Byly vyhodnoceny odpovědi 149 firem (ze 650 oslovených). Střední firmou se v průzkumu míní firma s méně než 500 zaměstnanci, větší se zaměstnanci nad tento počet. Českou či zahraniční firmou je míněn subjekt s českým nebo zahraničním majoritním vlastníkem.


Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz