Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rizika při nákupu ojetého auta

aktualizováno 
Pokud jste se rozhodli pro nákup ojetého vozu, měli byste mít na paměti, že je s takovýmto nákupem spojeno hned několik rizik. Jedním z těch hlavních je možnost koupě odcizeného vozu. Proto, než investujete své úspory do nákupu auta, je nutné mít jistotu, že je vozidlo po všech stránkách v pořádku. Jak koupit vůz beze strachu?

Pro vaše rozhodování, jaký automobil si pořídit, může být limitujícím faktorem cena vozu. Při zvažování otázky, zda si koupit menší a hůře vybavený nový vůz, a nebo ojetý vůz se skvělou výbavou, existuje mnoho pro a proti. Pokud tedy převáží kladné argumenty ve prospěch ojetého vozidla, věnujte v první řadě pozornost jeho původu.

Když si takový vůz budete pořizovat na leasing, je pro vás výběr přece jen o něco snazší v tom, že leasingové společnosti si své investice snaží pojistit tím způsobem, že spolupracují s renomovanými autobazary, které důkladně prověřují původ vozidla - kontrola stavu vozidla, VIN (identifikační číslo vozidla), dokladová lustrace, prověření v databázi leasingových společností atd.

Jak vybírat kreditní kartu?
Kreditní karta: pohodlná, ale drahá půjčka. 
Čtěte ZDE.

Ať tedy financujete nákup automobilu jakkoli, prověření vozu je hlavně ve vašem zájmu. Vždy platí, že v právním státě požívá soukromé vlastnictví právní ochrany, a tak se může stát, že pokud koupíte vozidlo, které není právně v pořádku, zbudou vám oči pro pláč. Nejčastěji jsou legalizována odcizená vozidla pomocí zfalšovaných dokladů nebo na základě použití identifikačních znaků z havarovaného vozidla. Když policie při šetření jednoznačně zjistí původního vlastníka, bude mu vozidlo vráceno. Pokud bude zjištěna právní nesrovnalost, je vozidlo zadrženo a  jeho původ se stává předmětem šetření, které může trvat i několik let.

Jak tedy prověřit vozidlo?

Na ověření původu ojetého vozidla se specializuje v ČR několik společností (např. Cardetect nebo Cebia). Rozsah prověření závisí většinou na typu automobilu. U rizikových značek automobilů, která mají tyto agentury vytipované (Audi, BMW, Jaguar, Mercedes Benz, některé modely Škoda), dochází k dokladové prověrce a fyzické expertize.

Fyzická prověrka v rámc níž je možné z rozboru identifikačních znaků vozidla. Patří sem expertiza čísla karosérie VIN, je možné odhalit chyby při pokusech o jeho falzifikaci či různé zásahy do nosiče čísla karosérie. Dále přichází na řadu prověření složení dílů automobilu (v některých případech odhalení složení i z  několika vozidel dohromady) a kontrola, zda se barva vozidla shoduje s barvou udanou výrobcem.

Spotřebitelské úvěry nemusí letos podražit! Více ZDE.

Dokladová prověrka je prováděna v zemi původu vozidla a v ČR. Vozidlo je prověřeno v informačním systému, který pokrývá státy střední a západní Evropy, USA a Kanadu. Prověřováno je, zda auto bylo řádně odhlášeno v zemi původu, zda není registrováno na jiného vlastníka (např. leasingovou společnost), zda na voze nebyla hlášena totální škoda, atd.
Pokud je takto automobil prověřen a nebyly na něm shledány žádné závady či nesrovnalosti, je k němu vydán odborný certifikát, který zaručuje pravost vozu.

Kolik vás to bude stát?

Prověření automobilu je možné pořídit od specializované společnosti během 3 až 4 dní. Částka za prověření se pohybuje u osobních vozů od 2000 do 4500 Kč. Zdá se vám vysoká? Jak vysoká se vám bude zdát ve chvíli, kdy se zjistí, že vámi zakoupené auto je kradené, a že vám bude bez náhrady odebráno? Společnost, která osvědčení vystavuje, vám garantuje správnost výsledku prověrky. Částku za prověření vozidla platíte vždy vy, i když necháváte prověřit auto pro leasingovou společnost, aby koupi příslušného auta financovala.

Leasingové společnosti i autobazary se snaží zvýšit bezpečnost nákupu ojetého vozu nejen prověřováním daného automobilu, ale také si vytvářejí vlastní databáze, které evidují jimi profinancovaná auta. Přímo na internetu můžete zjistit, zda auto, které si chcete pořídit nedistribuuje jeho současný majitel bez vědomí leasingové společnosti (umožňuje GE Capital Leasing a Leasing České spořitelny) nebo zda vámi vybraný vůz není zařazen do databáze odcizených vozidel, kterou spravuje Ministerstvo vnitra. Databázi naleznete ZDE.

 

Leasingová společnost Přístupnost databáze vozidel v leasingu
CAC Leasing pouze telefonicky
ČSOB Leasing pouze telefonicky
GE Capital Leasing internet
Leasing České spořitelny internet
Škofin pouze telefonicky

Abyste tuto možnost mohli využít, potřebujete znát číslo VIN vámi vybraného auta nebo jeho SPZ. Pokud leasingová společnost tuto možnost na svých internetových stránkách nenabízí, je možné kontaktovat jejich klientská centra telefonicky a prověření provést ústně. Obvolání všech společností na trhu vám zabere dost času, a tak pokud doufáte, že byste snad našli někde sloučeny všechny tyto databáze v jednu, je vaše očekávání marné. Leasingové společnosti své databáze důkladně střeží před sebou navzájem a zatím k jejich dohodě vytvořit a poskytnout komplexní informace v rámci České republiky nedošlo. Snad se jich někdy dočkáme.

 Speciální příloha iDNES Leasing automobilů má za cíl pomoci zájemcům o pořízení automobilu zorientovat se v nabídce dostupných způsobů financování.

Nechali jste si prověřit kupované auto specializovanou společnosti? Jaké jsou vaše zkušenosti? Těšíme se na vaše názory, napište nám.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Ilustrační snímek

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz