Riziko kapitálových trhů a čas

  • Mluvíme-li o dobře diverzifikovaném investičním portfoliu a kolísání trhu, pak kolísání v hodnotě portfolia ještě neznamená ztrátu
  • Investor však nesmí udělat tu fatální chybu a prodat, když se trhy propadnout. Z historie víme, že se akciové trhy po propadu vždy zotavily
  • Pokud vycházíme z toho, že světová ekonomika bude jako v minulosti i nadále růst, bude vývoj na akciových trzích reflektovat tento růst
  • Následující grafy znázorňují pětileté a patnáctileté výnosové průměry u S&P 500. Je vidět, jediné opravdu krizové období bylo ke konci 20 let tohoto století. Po hloubkových výzkumech dnes všeobecně panuje názor, že se jednalo o vyjímečnou situaci, která byla mimo jiné zapříčiněná špatnou politikou amerického systému centrálních bank Fed. Fed tenkrát extrémně restriktivní politikou doslova strhla americké a světové hospodářství do hluboké krize. Tyto chyby se už nebudou opakovat. Například při poslední velké krizi na akciových trzích v roce 1987 Předseda americké Fed prohlásil, že bude doslova americkou ekonomiku v penězích koupat, aby zabránil řetězové reakci a vlivu akciového propadu na reálnou ekonomiku. Akciové trhy se během příštích pár let nato zotavily a kompenzovaly minulé ztráty.




Tržní riziko je riziko krátkodobé

  • Roční výnosy jednotlivých instrumentů kapitálového trhu jsou velmi krátkodobým pohledem na jejich rizikovost.
  • Úspěšní investoři vědí, že tržní riziko je rizikem krátkodobým. Toto riziko se dramaticky snižuje, investujeme-li s časovým horizontem 5 a více let. Díváme-li se na investiční období 15 let, zjistíme, že od roku 1926 neexistuje jediná investiční perioda této délky, kde by investoři utrpěli ztrátu.
Graf znázorňuje pravděpodobnost ztráty v období 1926-1999, spojenou s délkou investice.



Následující sada grafik znázorňuje výsledky v jednotlivých letech od roku 1926 u jednotlivých investičních instrumentů.

T-Bills (krátkodobé pokladniční poukázky) sice nikdy nezaznamenaly ztrátu, ale jejich výnosy ztěží stačily na to, aby udržely reálnou hodnotu portfolia.



Volatilita u dlouhodobých státních dluhopisů (USA) byla v minulosti překvapivě vysoká. Mnoho investorů bylo v minulosti šokováno silným propadem kursů u zdánlivě jistých státních dluhopisů při nárůstu úrokových sazeb.



Podíváme-li se na vývoj akcií, je vidět, že za vysoké riziko je investor odměněn vysokou hodnotou reálných výnosů.



U akcií s malou tržní kapitalizací vidíme, že fluktuace trhu může být velmi silná – průměrný výnos je vyšší než u akcií obsažených v indexu S & P 500.



Vytvořeno ve spolupráci s Baader Securities