Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Riziko minimalizujeme tím, že odmítáme za investici platit příliš mnoho

aktualizováno 
Ztráta určitého množství peněz je nevyhnutelnou součástí investování a nelze proti tomu nic udělat. Avšak jako inteligentní investor musíte zajistit, že nikdy neztratíte většinu nebo veškeré své peníze.
Finanční riziko není dáno tím, jaké akcie vlastníte, ale tím, jakým druhem investora jste.

Finanční riziko není dáno tím, jaké akcie vlastníte, ale tím, jakým druhem investora jste.

Co je to riziko?
Na tuto otázku se vám dostane různých odpovědí podle toho, koho a kdy se zeptáte. V roce 1999 neznamenalo riziko ztrátu peněz; znamenalo to vydělat méně peněz než někdo jiný. Lidé se nejvíce obávali toho, že vrazí na večírku do někoho, kdo díky každodennímu obchodování s dot-com akciemi bohatl více a rychleji než oni. Potom, docela náhle, ještě před koncem roku 2003, riziko začalo představovat hrozbu, že pokračující pokles akciového trhu vymaže i poslední stopy bohatství, které jim  ještě zůstaly.

I když se může zdát, že význam rizika je téměř vrtkavý a nestálý jako samotné finanční trhy, má riziko několik zásadních a trvalých vlastností. Lidé, kteří přistupují na největší sázky a realizují největší zisky v období býčí nálady na trhu, jsou většinou titíž lidé, kteří přijdou k největší úhoně, když se nakonec nevyhnutelně dostaví medvědí trh. (Jakákoliv "výhra" a do nebe rostoucí sebevědomí žene spekulanty do ještě větších rizik.)

V sérii článků z knihy nejvýznamnějšího investičního poradce 20. století se dozvíte od nejzasvěcenějšího "guru investování", jak se jako investor, makléř nebo investiční poradce vyhnete závažným chybám a jaké dlouhodobě úspěšné strategie při investování uplatnit.
Aniž by měl nějaké vzdělání v oboru ekonomie nebo financí, stal se Benjamin Graham brzy nejen úspěšným investorem a portfolio manažerem, ale také předním teoretikem. Jestliže řada věcí, která je napsána ve financích, zní často po několika měsících, či dokonce týdnech poněkud hloupě, Grahamovy zásady publikované před mnoha desetiletími jako by časem získávaly ještě více na síle a pravdivosti
.

A jakmile jednou přijdete o hodně peněz, musíte hrát o to více, abyste se dostali tam, kde jste začínali; stejně tak jako sázkař na dostizích nebo hráč na automatech po každé prohře zoufale zdvojnásobuje sázky nebo si nechává rozměnit další bankovky. Pokud nemáte "z pekla štěstí", je tato strategie cestou do neštěstí. Není divu, že když se dotázali legendárního finančníka J. K. Klingensteina ze společnosti Wertheim & Co., aby shrnul vše, co se naučil ve své dlouhé kariéře o tom, jak zbohatnout, odpověděl jednoduše: "Neztrácejte!"

Příklad
Za čtyři čtvrtletí konče v prosinci 1999 dosáhla společnost JDS Uniphase, vyrábějící optická vlákna, obratu ve výši 673 milionů dolarů, z čehož prodělala 313 milionů. Její celkový hmotný majetek dosahoval 1,5 miliardy dolarů. Přesto akcie společnosti stouply až do 7. března 2000 na hodnotu 153 dolarů. Poté, stejně jako většina akciových titulů "nové éry", se zhroutily.

Graf k příkladu naleznete ZDE

Všichni, kdo akcie toho dne koupili a drželi je až do konce roku 2002, měli následující vyhlídky: i při velkém, 10% ročním výnosu by vám trvalo více než 43 let, než byste dosáhli této nadhodnocené kupní ceny.

"Inteligentní investor" je daleko nejlepší kniha, která kdy byla o investicích napsána. Je to jedna z nejčtenějších publikací svého druhu, ale také paradoxně v praxi snad nejvíce ignorovaná. Taková už je lidská povaha. Jednoduché věci se snažíme dělat složitě.

Ztráta určitého množství peněz je nevyhnutelnou součástí investování a nelze proti tomu nic udělat. Avšak jako inteligentní investor musíte zajistit, že nikdy neztratíte většinu nebo veškeré své peníze. Hinduistická bohyně bohatství Lakšmí je často zobrazována stojíc na špičkách, připravena v mžiku oka utéci. Aby ji symbolicky udrželi na místě, přivazují její příznivci sochy pásy látky nebo je přibíjejí k podlaze.

Pro inteligentního investora vykonává stejnou funkci Grahamův "bezpečnostní polštář": tím, že odmítáme platit za investici příliš mnoho, minimalizujeme riziko, tedy pravděpodobnost, že se naše bohatství zcela vytratí nebo najednou drasticky sníží.

Pokud přeceníte míru, do které skutečně rozumíte dané investici, nebo nadhodnotíte svou schopnost překonat dočasný propad cen, pak nezáleží na tom, jaké investice vlastníte nebo co dělá trh. Koneckonců finanční riziko není dáno tím, jaké akcie vlastníte, ale tím, jakým druhem investora jste.

Cílem tohoto revidovaného vydání Inteligentního investora je aplikovat Grahamovy myšlenky na podmínky současných finančních trhů, a přesto nechat jeho původní text v nedotčené podobě (s výjimkami poznámek pod čarou uváděných pro vysvětlení). Po každé Grahamově kapitole následuje komentář. V těchto průvodcích čtenáře po původním textu jsou uváděny i současné příklady, na kterých je nejlépe možné pozorovat jak aktuální  a jak osvobozující  zůstávají Grahamovy zásady i v současnosti.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz