Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Riziko, nebo výnos? Vyberte si podle vlastního gusta

aktualizováno 
Každý investor očekává od své investice něco jiného. Jeden chce vydělat za každou cenu, jiný chce zachovat hodnotu peněz bez toho, aby prodělal. Na trhu se tak objevují stále nové produkty, které se snaží vyjít vstříc různorodým požadavkům jak dynamických, tak i těch nejkonzervativnějších investorů. Certifikáty vyjdou vstříc úplně všem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Strukturované produkty se v posledních letech těší veliké oblibě investorů zejména v západní Evropě. Stále více pak přitahují i domácí investory. Mezi ty nejznámější produkty u nás patří warranty nebo certifikáty. Jejich společným rysem je závislost na určitém podkladovém aktivu. Rozdílná je ale míra rizika, kterou investor podstupuje. Zatímco warranty se orientují především na dosahování vysokých zisků, které je spojeno s vysokým rizikem, u certifikátů jde hlavně o co největší diverzifikaci a eliminaci rizika.

Certifikáty se velmi často srovnávají s jinými indexovými nástroji, ETF (indexové akcie), které taktéž odvozují svou hodnotu od ceny podkladového aktiva, převážně indexu. ETF jsou hodně oblíbené za mořem a certifikáty si zase získaly mnohem větší popularitu v Evropě, zejména v Německu, odkud se pomalu dostávají i k nám. Výhodou ETF je oproti certifikátům především vyplácení dividendy a neomezená splatnost, u certifikátů je možné vyzdvihnout jejich rozmanitost. Dalším produktem, se kterým jsou certifikáty často srovnávány, jsou podílové fondy. Oproti fondů jsou certifikáty (a vlastně i ETF) výhodné zejména díky nižším poplatkům (neexistence manažerských poplatků) a větší transparentnosti.

Velkou výhodou certifikátů je jejich vysoká likvidita. Tu totiž zajišťuje jak emitent, který od investora certifikát může odkoupit, tak i možnost obchodovat s certifikáty na burze, resp. mimoburzovním trhu. Pozitivem pro investory je u certifikátů možnost vydělávat nejenom na rostoucích trzích, ale rovněž v případě poklesu, což umožňují nové a nové produkty s různorodými konstrukcemi. 

Kromě nejznámějších a nejoblíbenějších indexových certifikátů se na trhu stále více objevují i jiné druhy certifikátů, lišící se svým zaměřením nebo vlastnostmi. Vývoj košů tvořených akciemi s určitou společnou vlastností vyjadřují tzv. basket certifikáty. Ty shromažďují akcie, které splňují určitá předem stanovená kriteria. Podobně jsou zaměřeny odvětvové certifikáty, které v sobě sdružují akcie společností působících ve stejném odvětví. Investoři se tak mohou zaměřit na akcie farmaceutických společností, společností zpracovávajících nerostné suroviny apod.

Investoři, kteří chtějí profitovat i na stagnujících trzích, si mohou vybrat diskontované certifikáty. Při prodeji diskontovaného certifikátu poskytne emitent investorovi slevu (diskont) z podkladového aktiva. Omezením je však jen částečná participace na výnosech podkladového aktiva. Zajištění proti nepříznivému vývoji na trhu poskytuje investorům garantovaný certifikát, který podobně jako zajištěné fondy garantuje investorovi vrácení vložené částky. Částečné omezení ztrát nabízejí airbag certifikáty, které mají předem definovanou spodní hranici, pod níž hodnota investorovy investice nemůže klesnout.

Zajímavý způsob výpočtu výnosu nabízí tzv. double chance (nebo také sprint) certifikát, který při příznivém vývoji podkladového aktiva zdvojnásobuje zisk investora. To se však děje jen do určité předem stanovené výše kurzu, pak už se hodnota certifikátu nezvyšuje. Při nepříznivém kurzu hodnota certifikátu však neklesá dvojnásobně, ale stejně jako jeho podkladové aktivum.  Podobnou strategií se prezentují i outperformance certifikáty, ty ale dokonce nemají omezenou horní hranici.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Největší riziko představují knock-out (turbo) certifikáty. Ty, podobně jako sprint certifikáty, využívají k dosahování páku, ta ale působí oběma směry. Násobí se tedy nejen zisky, ale také ztráty. Tyto certifikáty mají navíc určenou knock-out hranici, při jejímž dosažení se cenný papír stává bezcenný a doba jeho trvání tak skončí.

S rostoucí různorodostí a počtem strategií se ale na trhu s certifikáty může objevit jeden problém. Na jednu stranu se sice k investorům dostane množství speciálních produktů šitých na míru prakticky každému typu investora, na druhé straně ale tato politika emitentů způsobuje chaotičnost. Některé konstrukce jsou navíc značně nečitelné a rozšiřuje se tak nabídka málo transparentních produktů, u nichž mohou hezky znějící marketingové taháky vydávajících společností hodně kontrastovat se skutečností (podobně jako je tomu u některých konstrukcí zajištěných fondů).

Tím se tak ztrácí jedna z největších výhod, kvůli které si investoři certifikáty oblíbili, a tou je transparentnost. Samotné dělení certifikátů do skupin pak slouží jen jako velmi obecná pomůcka (jasné je jenom dělení na investiční – nepákové produkty a pákové produkty). Prakticky všichni emitenti se snaží své novinky vyšperkovat pomocí různých specialit, které mohou v konečném důsledku celkový poměr rizika a výnosu výrazně ovlivnit.

Rozdělení certifikátů podle poměru rizika a výnosu

Zdroj: Cyrrus

Za jednu z nevýhod oproti jiným nástrojům je považováno zejména to, že jde vlastně o dlužný úpis vydavatele a existuje zde riziko emitenta. Bonita emitenta tedy sehrává velkou roli při hodnocení kvality a rizika certifikátu, a při výběru certifikátu je nutné brát v potaz i tohle hledisko. Hodně vyčítanou vlastností je také časově omezená platnost většiny certifikátů, zdaleka to ale neplatí pro všechny druhy. Certifikáty také zpravidla nevyplácejí dividendu, ta je ale často používána u garantovaných produktů k financování zabezpečení.

Konečně i v koruně

Dobrou zprávou pro domácí zájemce o investování do certifikátů je rozšiřování nabídky těchto cenných papírů v českých korunách. Momentálně je na pražské burze cenných papírů dostupných patnáct certifikátů, z toho šest nepákových certifikátů s neomezenou dobou splatností (open-end), jejichž podkladovými aktivem jsou ropa typu Brent, index CECExt (likvidní tituly ze zemí střední a východní Evropy), index CTX (nejlikvidnější české akcie), Index DJ Euro STOXX 50, zlato (trojská unce) a index RDX (nejlikvidnější ruské akcie). 

popisekZLATO, NEBO DIAMANTY:
Co je výhodnější?

Pro dynamické investory jsou v nabídce turbo certifikáty s omezenou dobou splatnosti, u nichž mohou investoři spekulovat jak na růst (long), tak i na pokles (short) hodnoty podkladového aktiva. Podkladovými aktivy jsou index CTX (CTX turbo short, splatnost 18.7.2008, momentálně je vyprodán), ropa Brent (Brent turbo long i short, oba jsou open end) nebo zlato (Gold turbo long i short, také open end). K dispozic jsou i dva certifikáty odvozující svou hodnotu od vývoje indexu BCPP PX (PX turbo long I a PX turbo long II, oba splatné 18.7.2008, různá je KO hodnota indexu) a akcie společností ČEZ (ČEZ turbo long splatný 18.7.2008) a Telefónica O2 ČR (O2 C.R. turbo long, splatný 21.12.2008).

Mnohem větší výběr však mají investoři v cizích měnách zejména v EUR, v němž se objevují na trhu prakticky každý den nové produkty s novými strategiemi a konstrukcemi. V tomto případě však domácí investoři podstupují dodatečné měnové riziko, které jim v případě posilování koruny může výrazně omezit jejich výnosy.

V české koruně i v EUR je možné certifikáty nakoupit buď přímo na burze, případně na mimoburzovním trhu s využitím služeb brokerských firem (Cyrrus, Fio, Brokerjet, Patria apod.). Nejrozsáhlejší informační servis o certifikátech a novinkách na trhu, hodnocení produktů, případně doporučení ke koupi najdete na stránkách specializovaného investičního časopisu Zertifikate Journal.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
SUPERVISOR VÝROBY | AUTOMOTIVE

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.