Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Riziko, nebo výnos? Vyberte si podle vlastního gusta

Každý investor očekává od své investice něco jiného. Jeden chce vydělat za každou cenu, jiný chce zachovat hodnotu peněz bez toho, aby prodělal. Na trhu se tak objevují stále nové produkty, které se snaží vyjít vstříc různorodým požadavkům jak dynamických, tak i těch nejkonzervativnějších investorů. Certifikáty vyjdou vstříc úplně všem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Strukturované produkty se v posledních letech těší veliké oblibě investorů zejména v západní Evropě. Stále více pak přitahují i domácí investory. Mezi ty nejznámější produkty u nás patří warranty nebo certifikáty. Jejich společným rysem je závislost na určitém podkladovém aktivu. Rozdílná je ale míra rizika, kterou investor podstupuje. Zatímco warranty se orientují především na dosahování vysokých zisků, které je spojeno s vysokým rizikem, u certifikátů jde hlavně o co největší diverzifikaci a eliminaci rizika.

Certifikáty se velmi často srovnávají s jinými indexovými nástroji, ETF (indexové akcie), které taktéž odvozují svou hodnotu od ceny podkladového aktiva, převážně indexu. ETF jsou hodně oblíbené za mořem a certifikáty si zase získaly mnohem větší popularitu v Evropě, zejména v Německu, odkud se pomalu dostávají i k nám. Výhodou ETF je oproti certifikátům především vyplácení dividendy a neomezená splatnost, u certifikátů je možné vyzdvihnout jejich rozmanitost. Dalším produktem, se kterým jsou certifikáty často srovnávány, jsou podílové fondy. Oproti fondů jsou certifikáty (a vlastně i ETF) výhodné zejména díky nižším poplatkům (neexistence manažerských poplatků) a větší transparentnosti.

Velkou výhodou certifikátů je jejich vysoká likvidita. Tu totiž zajišťuje jak emitent, který od investora certifikát může odkoupit, tak i možnost obchodovat s certifikáty na burze, resp. mimoburzovním trhu. Pozitivem pro investory je u certifikátů možnost vydělávat nejenom na rostoucích trzích, ale rovněž v případě poklesu, což umožňují nové a nové produkty s různorodými konstrukcemi. 

Kromě nejznámějších a nejoblíbenějších indexových certifikátů se na trhu stále více objevují i jiné druhy certifikátů, lišící se svým zaměřením nebo vlastnostmi. Vývoj košů tvořených akciemi s určitou společnou vlastností vyjadřují tzv. basket certifikáty. Ty shromažďují akcie, které splňují určitá předem stanovená kriteria. Podobně jsou zaměřeny odvětvové certifikáty, které v sobě sdružují akcie společností působících ve stejném odvětví. Investoři se tak mohou zaměřit na akcie farmaceutických společností, společností zpracovávajících nerostné suroviny apod.

Investoři, kteří chtějí profitovat i na stagnujících trzích, si mohou vybrat diskontované certifikáty. Při prodeji diskontovaného certifikátu poskytne emitent investorovi slevu (diskont) z podkladového aktiva. Omezením je však jen částečná participace na výnosech podkladového aktiva. Zajištění proti nepříznivému vývoji na trhu poskytuje investorům garantovaný certifikát, který podobně jako zajištěné fondy garantuje investorovi vrácení vložené částky. Částečné omezení ztrát nabízejí airbag certifikáty, které mají předem definovanou spodní hranici, pod níž hodnota investorovy investice nemůže klesnout.

Zajímavý způsob výpočtu výnosu nabízí tzv. double chance (nebo také sprint) certifikát, který při příznivém vývoji podkladového aktiva zdvojnásobuje zisk investora. To se však děje jen do určité předem stanovené výše kurzu, pak už se hodnota certifikátu nezvyšuje. Při nepříznivém kurzu hodnota certifikátu však neklesá dvojnásobně, ale stejně jako jeho podkladové aktivum.  Podobnou strategií se prezentují i outperformance certifikáty, ty ale dokonce nemají omezenou horní hranici.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Největší riziko představují knock-out (turbo) certifikáty. Ty, podobně jako sprint certifikáty, využívají k dosahování páku, ta ale působí oběma směry. Násobí se tedy nejen zisky, ale také ztráty. Tyto certifikáty mají navíc určenou knock-out hranici, při jejímž dosažení se cenný papír stává bezcenný a doba jeho trvání tak skončí.

S rostoucí různorodostí a počtem strategií se ale na trhu s certifikáty může objevit jeden problém. Na jednu stranu se sice k investorům dostane množství speciálních produktů šitých na míru prakticky každému typu investora, na druhé straně ale tato politika emitentů způsobuje chaotičnost. Některé konstrukce jsou navíc značně nečitelné a rozšiřuje se tak nabídka málo transparentních produktů, u nichž mohou hezky znějící marketingové taháky vydávajících společností hodně kontrastovat se skutečností (podobně jako je tomu u některých konstrukcí zajištěných fondů).

Tím se tak ztrácí jedna z největších výhod, kvůli které si investoři certifikáty oblíbili, a tou je transparentnost. Samotné dělení certifikátů do skupin pak slouží jen jako velmi obecná pomůcka (jasné je jenom dělení na investiční – nepákové produkty a pákové produkty). Prakticky všichni emitenti se snaží své novinky vyšperkovat pomocí různých specialit, které mohou v konečném důsledku celkový poměr rizika a výnosu výrazně ovlivnit.

Rozdělení certifikátů podle poměru rizika a výnosu

Zdroj: Cyrrus

Za jednu z nevýhod oproti jiným nástrojům je považováno zejména to, že jde vlastně o dlužný úpis vydavatele a existuje zde riziko emitenta. Bonita emitenta tedy sehrává velkou roli při hodnocení kvality a rizika certifikátu, a při výběru certifikátu je nutné brát v potaz i tohle hledisko. Hodně vyčítanou vlastností je také časově omezená platnost většiny certifikátů, zdaleka to ale neplatí pro všechny druhy. Certifikáty také zpravidla nevyplácejí dividendu, ta je ale často používána u garantovaných produktů k financování zabezpečení.

Konečně i v koruně

Dobrou zprávou pro domácí zájemce o investování do certifikátů je rozšiřování nabídky těchto cenných papírů v českých korunách. Momentálně je na pražské burze cenných papírů dostupných patnáct certifikátů, z toho šest nepákových certifikátů s neomezenou dobou splatností (open-end), jejichž podkladovými aktivem jsou ropa typu Brent, index CECExt (likvidní tituly ze zemí střední a východní Evropy), index CTX (nejlikvidnější české akcie), Index DJ Euro STOXX 50, zlato (trojská unce) a index RDX (nejlikvidnější ruské akcie). 

popisekZLATO, NEBO DIAMANTY:
Co je výhodnější?

Pro dynamické investory jsou v nabídce turbo certifikáty s omezenou dobou splatnosti, u nichž mohou investoři spekulovat jak na růst (long), tak i na pokles (short) hodnoty podkladového aktiva. Podkladovými aktivy jsou index CTX (CTX turbo short, splatnost 18.7.2008, momentálně je vyprodán), ropa Brent (Brent turbo long i short, oba jsou open end) nebo zlato (Gold turbo long i short, také open end). K dispozic jsou i dva certifikáty odvozující svou hodnotu od vývoje indexu BCPP PX (PX turbo long I a PX turbo long II, oba splatné 18.7.2008, různá je KO hodnota indexu) a akcie společností ČEZ (ČEZ turbo long splatný 18.7.2008) a Telefónica O2 ČR (O2 C.R. turbo long, splatný 21.12.2008).

Mnohem větší výběr však mají investoři v cizích měnách zejména v EUR, v němž se objevují na trhu prakticky každý den nové produkty s novými strategiemi a konstrukcemi. V tomto případě však domácí investoři podstupují dodatečné měnové riziko, které jim v případě posilování koruny může výrazně omezit jejich výnosy.

V české koruně i v EUR je možné certifikáty nakoupit buď přímo na burze, případně na mimoburzovním trhu s využitím služeb brokerských firem (Cyrrus, Fio, Brokerjet, Patria apod.). Nejrozsáhlejší informační servis o certifikátech a novinkách na trhu, hodnocení produktů, případně doporučení ke koupi najdete na stránkách specializovaného investičního časopisu Zertifikate Journal.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...