Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Roční vyměřovací základ

Roční vyměřovací základ se stanoví jako součin úhrnu vyměřovacích základě pojištěnce (přitom za vyměřovací základ pojištěnce se před 1. lednem 1996 považuje hrubý výdělek podle předpisě platných před tímto dnem a po 31. prosinci 1995 vyměřovací základ pro stanovení pojistného podle zákona č. 589/1992 Sb. a náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz nebo nemoc z povolání, popř. za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti k službě) za příslušný kalendářní rok a koeficientu nárůstu všeobecného vyměřovacího základu. Účelem tohoto koeficientu je aktualizovat hodnotu ročního vyměřovacího základu pojištěnce, a to v závislosti na tempu růstu průměrné mzdy v národním hospodářství.

Úhrn vyměřovacích základě pojištěnce znamená součet všech vyměřovacích základě v daném kalendářním roce (pojištěnec mohl mít v roce více zaměstnání, a to souběžných nebo na sebe navazujících). Za vyměřovací základ se však považují jen ty příjmy, které byly dosaženy na základě činnosti, která se považuje za dobu pojištění; příjmy z činností, které nezakládají účast na důchodovém pojištění (například z dohody o provedení práce nebo z autorské činnosti, kdy autor nebyl přihlášen k účasti na pojištění, byť by se z těchto příjmů odváděla příslušná daň), se do vyměřovacího základu nezahrnují. Vyměřovací základ pro stanovení pojistného a hrubý výdělek se považují za vyměřovací základ pojištěnce nejdříve ode dne zaplacení pojistného, jde-li o pojištěnce, u nichž pro započtení doby pojištění před 1. lednem 1996 (např. u osob samostatně výdělečně činných) byla stanovena podmínka zaplacení pojistného.

Vyměřovací základy jsou uvedeny na evidenčních listech důchodového pojištění (zabezpečení) nebo v potvrzení okresní správy sociálního zabezpečení (jde-li o osoby samostatně výdělečně činné). Výši náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání) prokazuje pojištěnec potvrzením zaměstnavatele (toto potvrzení předkládá až v souvislosti se žádostí o přiznání důchodu). Roční vyměřovací základ se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

Výpočet ročního vyměřovacího základu (RVZ) se dá znázornit tímto vzorcem:

RVZ = VZ . KNVVZ

VZ = úhrn vyměřovacích základě pojištěnce v kalendářním roce
KNVVZ = koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu platný pro příslušný kalendářní rok

Koeficient nárěůtu všeobecného vyměřovacího základu se stanoví jako podíl všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu, vynásobeného přepočítacím koeficientem, a všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, za který se vypočítává roční vyměřovací základ. Pro výpočet tohoto koeficientu ZDP určuje, že se stanoví s přesností na čtyři platná desetinná místa. Na základě příslušných nařízení vlády je pak možné stanovit příslušné koeficienty nárůstu všeobecného vyměřovacího základu pro výpočet důchodů přiznávaných ode dne spadajícího do příslušného kalendářního roku.

Všeobecné vyměřovací základy a přepočítací koeficienty jsou pro jednotlivé kalendářní roky stanovovány nařízením vlády, které má vláda stanovit vždy do 30. září kalendářního roku. Všeobecný vyměřovací základ se přitom stanoví ve výši průměrné měsíční mzdy zjištěné Českým statistickým úřadem za kalendářní rok. Přepočítací koeficient se stanoví jako podíl průměrné měsíční mzůchodu, a průměrné měsíční mzdy zjištěné Českým statistickým úřadem za první pololetí kalendářního roku, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu.

Pro stanovení ročního vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o jeden rok předchází roku přiznání důchodu, a za rok přiznání důchodu činí koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu vždy hodnotu 1. Rokem přiznání důchodu se rozumí kalendářní rok, do něhož spadá den, od něhož se přiznává důchod. Pro stanovení ročního vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu, a za všechny další předcházející kalendářní roky se koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu (KNVVZ) zjišťuje podle tohoto vzorce:

KNVVZ = VVZ za kalendářní rok, který o dva roky předchází RPD PK / VVZ za kalendářní rok, za který se vypočítává RVZ

VVZ = všeobecný vyměřovací základ
RPD = rok přiznání důchodu
PK = přepočítací koeficient
RVZ = roční vyměřovací základ

Příklad

Pro přiznání důchodu v roce 2006 (např. od 1. ledna 2006) se koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu za rok 1996 zjistí takto:
 
KNVVZ = (VVZ 2004 x PK)/VVZ 1996= (17 882 x 1,0532)/9 676 = 1,9464
 
Pokud úhrn vyměřovacích základě pojištěnce za rok 1996 činil např. 123 524 Kč, pak
roční vyměřovací základ za tento rok bude činit 240 428 Kč (tj. 123 524 . 1,9464).