Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče žalují své děti, aby jim platily výživné. Zákon to dovoluje

aktualizováno 
Zákon o rodině myslí i na staré lidi, kteří nemají žádný nebo nízký důchod. Pokud nejsou jinak zabezpečeni, měly by se o ně postarat jejich děti.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Výživné nemusí platit jen rodiče na své děti. Pokud se o sebe rodiče nemohou postarat a děti ano, mají vyživovací povinnost potomci vůči svým rodičům. Při určování výživného soud přihlédne k majetkovým poměrům dětí a k tomu, jak je rodič schopen zajistit si slušné životní podmínky.

Má-li rodič více potomků, vyživovací povinnost musí plnit každé dítě, které se o sebe dokáže samo postarat. Zákon říká, že děti plní tuto povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jejich schopností, možností a majetkových poměrů k možnostem ostatních dětí.

"To, co si pod tím máme blíže představit, je na posouzení soudu. Soud individuálně posuzuje poměry všech zúčastněných stran," upřesňuje právník Ondřej Načeradský, vedoucí pražské Občanské poradny o.s. Společnou cestou.

Rodiči, který se nemůže sám zabezpečit, musí potomek zajistit slušnou výživu. Nejedná se však jen o stravu. Pojem slušná výživa v sobě zahrnuje i bydlení, zdravotní péči, ošacení, sociální a kulturní vyžití atd.

Příklad z praxe

V roce 2005 zažaloval otec svou dceru, aby mu měsíčně platila výživné minimálně ve výši 500 korun. Příjmy dcery a otce, který byl v důchodu, se v té době skoro nelišily. Dcera dokonce chtěla v roce 2003 za otce zaplatit několikatisícový dluh z domova důchodců. Otec ale odmítl. Důchodce navíc vlastnil část nemovitosti, která měla hodnotu cca dva miliony korun. Soud také přihlédl k dlouholetým sporům v rodině. Otec dceru vydědil, v dětství na ni neplatil výživné a opakovaně na ni a její matku podával žaloby.

Spor se dostal až k Ústavnímu soudu, který potvrdil minulé rozsudky. Dcera otci výživné platit nemusela. Důvodem byl otcův podíl na nemovitosti a přiznání výživného by bylo v rozporu s dobrými mravy kvůli dlouhodobým konfliktům v rodině.

"Pro účely konkrétního případu by měl soud zkoumat, co odpovídá slušnému standardu dané sociální skupiny v určitém čase a místě," vysvětluje Načeradský.

Jako určitý vzor lze také použít výpočty pro dávky v hmotné nouzi. Ale neznamená to, že když rodič nemá nárok na dávky hmotné nouze, nemůže dostávat výživné od svých potomků (více o hmotné nouzi čtěte v našem předchozím článku).

Vyživovací povinnost je však nejprve na manželovi či manželce a pak teprve na dětech. "Pokud rodič žije v manželství nebo je rozveden, vyživovací povinnost mezi manželi předchází vyživovacím povinnostem dětí vůči rodičům," upozorňuje Pavel Jakab z advokátní kanceláře Peterka&Partners.

Domov důchodců vás závazků nezbaví

Kolik budete brát v důchodu

Výživné však podle zákona nesmí být v rozporu s dobrými mravy. To znamená, že v případě zneužívání, týrání nebo zanedbávání dítěte v minulosti, by soud výživné přiznat neměl. Rodič nemá nárok na výživné ani v případě, když je nezaměstnaný a práci si aktivně nehledá.

Když je rodič v domově důchodců, musí se zkoumat, jestli má dostatečnou péči a obživu. Pokud ne a nestačí mu na slušné živobytí důchod, musí potomek doplácet na rozšíření služeb.

co soud posuzuje

V případě žaloby soud přihlédne k:
• majetkovým poměrům rodičů i potomků
• měsíčním příjmům
• vlastnictví nemovitosti rodiče
• kvalitní výživě rodiče
• ke vztahům mezi rodiči a potomky
• minulému plnění vyživovacích povinností rodiče k dítěti
• schopnosti rodiče sehnat si zaměstnání
• dostatečné péči o rodiče v domově důchodců

Pomoci rodičům je samozřejmost

Pan Karel z Brna má maminku v domově důchodců. "Mámě nestačí důchod na veškeré poplatky, které musí v domově důchodců zaplatit. Část jí dávám já, ale rozhodně mi to nenařídil soud. Připadá mi samozřejmé se o svou matku postarat, když ona už toho není schopna," říká padesátiletý Karel.

Starší lidé si o pomoc svým dětem a vnoučatům skoro neříkají. Právě naopak se jim snaží leckdy i pomoct. "Podle statistiky ministerstva spravedlnosti v roce 2008 v celé České republice krajské a okresní soudy řešily 16 případů vyživovací povinnosti dětí k rodičům. V roce 2007 bylo případů 37," uvádí Jakab.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz