Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinné cestování vlakem o víkendech zlevnilo

aktualizováno 
Podívat se o víkendu rychlíkem do Drážďan nebo Řezna jen za 360 korun pro celou rodinu? Od Nového roku díky programu Českých drah nazvanému SONE+ žádný problém. Nový program pro víkendové cestování nazvaný SONE+ cenově zvýhodňuje malé skupiny cestujících do celkového počtu pěti osob a měl by podle Českých drah tvořit konkurenci cestování osobními auty.

SONE+ je v podstatě jednodenní síťová jízdenka bez omezení počtu ujetých kilometrů, kterou lze využít v celé síti železnic Českých drah a ve vybraných příhraničních úsecích německé železnice.

„Ve stanicích Českých drah nebo samozřejmě v jízdních řádech na internetu lze vyhledat podrobné informace, kde a jakým způsobem lze tento nový druh jízdenky nejlépe využít. Doporučujeme například celodenní výlet rychlíkem z Prahy do německého Řezna.

Za tento výlet zaplatí až pětičlenná skupina cestujících 360 korun,“ přidává tip na víkendový výlet vlakem mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle jeho slov se ve vedení  Českých drah o změnách v ceníku kvůli zdražení nafty zatím neuvažuje.
 
Maximálně pro pět

Kolik letos zaplatíte za pevnou linku? S jakou nabídkou přišel Český Telecom? Čtěte ZDE

S jízdenkou SONE+ mohou spolu ve skupině cestovat vždy maximálně dvě osoby starší 15 let a s nimi až tři děti, popřípadě jeden dospělý se čtyřmi dětmi nebo také samostatná skupina pěti dětí do 15 let. Přestože nový cenový  program může být označován nejčastěji jako víkendová rodinná jízdenka, není využití jízdenky podmíněno příbuzenským vztahem spolucestujících a není potřeba ho průvodčímu jakkoli prokazovat.

Cestu je však nutné podniknout pouze v jeden z víkendových dnů, jízdenka platí vždy buď jen v sobotu, nebo jen v neděli. V prodeji jsou dva typy jízdenky SONE+: levnější variantu pro cestování pouze osobními a vybranými spěšnými vlaky lze koupit za 160 korun, rozšířená verze jednak pro uvedené typy vlaků a zároveň i rychlíky a expresy stojí 360 korun.

Důležité pro cestující je, že víkendovou jízdenku nelze použít při cestování první třídou nebo ve vlacích vyšší kvality IC a EC. Kolik rodiny mohou ušetřit? Například víkendová cesta dvou dospělých a dětí do Brna s návratem tentýž den vyšla i se skupinovou slevou na 1032 korun. S tarifem SONE+ stojí jen 360 korun.

„K dalším novinkám patří výhodnější cestování na Slovensko v rámci slevy City Star. Sleva spočívá ve zvýhodněném cestování skupiny do pěti osob. První cestující zaplatí za tratě v Česku plné zákaznické jízdné a za tratě na Slovensku jízdné se slevou 10 procent, druhý až pátý cestující má v úseku tratí v tuzemsku slevu 10 procent ze zákaznického jízdného a 20procentní slevu na slovenských tratích,“ popisuje Petr Šťáhlavský jeden z typů komplikovaných železničních slev. Jízdenka platí jeden měsíc a musí být vždy zpáteční.

Jak se vám líbí nabídka Českých drah? Přijde vám výhodná? Uvažujete o jejím využití? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Najdete na iDNES.cz